ençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, A Haber'e konuk olarak merak edilen birçok soruya yanıt verdi.

Çeşitli futbol organizasyonlarının Türkiye'ye getirilip getirilmeyeceği sorusunu yanıtlayan Kasapoğlu şunları söyledi:

"Avrupa ve Dünya Şampiyonası için çalışmalarımız var. Türkiye'ye organizasyonu vermediklerinde kaybettiklerini söylemiştim. Türkiye en modern ve gerçekleştirecek güce sahip ülkedir. Bu bir vizyon meselesidir. Ülkemizin neresine gidersek gidelim, köyünden, beldesine kadar mükemmel bir tesis altyapısı var."

"Herkes elini taşın altına koyacak"

Futboldaki VAR sistemiyle ilgili konuşan Bakan Kasapoğlu'nun açıklamaları şöyle:

Güven ortamı futbolda da hayatidir. Güveni tesis etmeden, adaleti ortaya koymadan mesafe alınamaz. VAR da bununla ilişkilidir. Spor iki takımı ilgilendiren bir konu değil. Spor artık global, devasa bir endüstri. Sporda güven ortamını tesis etmek zorundayız.

Herkes elini taşın altına koyacak. Taraftarı, medyası, oyuncusu, ekipler, tüm paydaşların sorumluluğu var. Teknoloji de artık sporun bir unsuru. VAR da onlardan biri. Hataları minimize etmek için atılmış bir adımdır. Şeffaflığı, adaleti ortaya koymak için getirilen bir uygulamadır.

"Süreç oturdukça güven artacaktır"

Süreçler oturdukça güven düzeyi, tatmin düzeyi artacaktır. Kayıtların açıklanması ve sistemin oturması için birbirimize inanmamız aslolandır. Kararı veren teknoloji olsa da insandır. Bu çok önemli bir konu. Yeteneklerle dolu bir ülkeyiz. Hakem konusunda da yeni bir takım açılımlar yapmalıyız. Federasyonun bu doğrultuda çalışmaları var.

"Yetenekli hakemler keşfetmemiz lazım"

Yetenekli hakemlerin keşfedilmesi, süreçlere kanalize edilmesi süreçlerdeki tartışmaları da minimize edecektir.

Türkiye, her alanda yetenekli insanlar ülkesidir. Sağlıkta, finansta, sporda en tepede nereye giderseniz gidin bir Türk'ü mutlaka görürsünüz. Yeni isimler bu camiaya kazandırıldıkça yerli ve yabancı hakem tartışmaları da azalacaktır. Ben bu ülkenin evlatlarına güveniyorum.

Ne olmuştu?

Bilindiği üzere geçtiğimiz haftalarda oynanan Sivasspor-Galatasaray maçında yapılan bir hakem hatası sonucunda VAR kayıtları açıklanmış, söz konusu hakem Özgüç Türkalp yaptığı hatadan dolayı istifa etmişti.

Hakem camiası ise VAR kayıtlarının açıklanması sonrasında TFF ve MHK'ye tepki göstermişti.