Türkçe Düşün
İstanbul
AZ BULUTLU
24°
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Amasya
Ankara
Antalya
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkari
Hatay
Isparta
Mersin
İstanbul
İzmir
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırklareli
Kırşehir
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Kahramanmaraş
Mardin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yozgat
Zonguldak
Aksaray
Bayburt
Karaman
Kırıkkale
Batman
Şırnak
Bartın
Ardahan
Iğdır
Yalova
Karabük
Kilis
Osmaniye
Düzce
Türkgün Genel MHP’li Bulut “Manda yetiştiriciliğinde bölgesel projelere ihtiyaç var”

MHP’li Bulut “Manda yetiştiriciliğinde bölgesel projelere ihtiyaç var”

MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut, Kat Kasabasında büyük bir özveriyle manda yetiştiriciliği ve yoğurt üretimi gerçekleştiren Suat Yücel’i ziyaretinde, “Manda yetiştiriciliğinde yeni bölgesel ve ulusal projelere ihtiyaç olduğu bir gerçektir. Tokat bu noktada önemli bir şehirdir ve üreticilerimizi desteklememiz gerekiyor” dedi.

3 Dakika
OKUNMA SÜRESİ
MHP’li Bulut “Manda yetiştiriciliğinde bölgesel projelere ihtiyaç var”

MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut, Kat Kasabasında büyük bir özveriyle manda yetiştiriciliği ve yoğurt üretimi gerçekleştiren Suat Yücel’i ziyaretinde, “Manda yetiştiriciliğinde yeni bölgesel ve ulusal projelere ihtiyaç olduğu bir gerçektir. Tokat bu noktada önemli bir şehirdir ve üreticilerimizi desteklememiz gerekiyor” dedi.

Türkiye’nin kalkınmasında her bir karış toprağın, her bir bölgenin etkin olarak kullanılması gerektiğini söyleyen Milliyetçi Hareket Partisi Tokat Milletvekili Yücel Bulut,  “Geleceğimiz açısından kırsaldaki üretim önemlidir. Topraklarımızı verimli kullanmalı, meyve ağaçlarını sahipsiz bırakmamalıyız. Tarımsal üretimi mutlak surette ayakta tutmak, güçlendirmek ve desteklemek zorundayız. Küresel ısınmanın tetiklediği iklim değişikliği karşısında, mutlaka tedbirler alınmalı, doğal üretim desteklenmeli ve köylümüzün kendi geleceğini şehirlerde aramak yerine köylerde yerinde üretim modeliyle refah toplumu oluşturmak zorundayız” diye konuştu.

KIRSAL KALKINMA İÇİN ALTERNATİF ÜRETİM BİZİMİ

Çiftçinin, köylünün değerinin özellikle pandemi döneminden sonra tekrar anlaşıldığını, fakat yılların verdiği ihmalin telafisinin kolay olmayacağının altını çizen Yücel Bulut, “Köylümüzün emeğinin karşılığını alacağı bir üretim sistemi Türkiye’nin kalkınmasını ön koşuludur. Sürekli artan göç, şehirlerimizin karşılayamayacağı bir insan yüküne sebep olacağı gibi, boşana köyler üretimin de durması neticesini hızlandıracaktır. Köylü yerinde üretmeli, ürettiği ölçüde kazanabilmeli ve ekonomik refahı sağlanmalıdır. Bunun da yolu gerçek emekçinin, gerçek üreticinin ve dürüst insanlarımızın desteklenmesi ve sahip çıkılması yoluyla olacağı açıktır. Teşvikler ve destekler güçlüyü daha güçlü kılmak için değil emek sahiplerinin emeğinin karşılanmasına yönelik olarak projelendirilmesi gerekmektedir“ şeklinde konuştu.

ÜRETİCİLERİMİZİN YANINDA OLMALIYIZ

Manda ve ürünleri üreticiliğinin önemine de değinen Yücel Bulut, “1980’li yıllarda hayata geçirilen tarım politikaları sebebiyle manda yetiştiriciliğinde kayıplar yaşanmıştır. Fakat son yıllarda verilen destekler sebebiyle manda sayısında artışlar başlamıştır. Günümüzde manda yetiştiriciliği organik hayvancılık için önemli bir üretim koludur. Tokat, Türkiye genelinde manda yetiştiriciliği açısından dördüncü sırada yer almaktadır. Suat Yücel kardeşimizin manda yetiştiriciliğinde gösterdiği özveriyi takdirle karşılıyorum. Fakat onun verdiği mücadeleye bizlerin de destek vermesi gerekmektedir. Tek taş duvar olmaz” ifadelerini kullandı.

YENİ PROJELERE İHTİYAÇ VAR

Kazova ve Kelkit Vadisi bölgelerinin manda yetiştiriciliği için önemli bir habitat sağladığını kaydeden MHP’li Bulut, “Tokat genelinde, Kazgölü etrafı, Kelkit Vadisi, Pazar, Turhal, Erbaa, Niksar, Merkez Almus, Reşadiye ve Zile ilçelerinde yapılan manda yetiştiriciliğini yaygınlaştırmalıyız. Ayrıca bir başka hususun daha altını çizmek istiyorum; mandacılık, et ve süt üretimi için önemli bir sektördür ve kalitesiz kaba yemlerin değerlendirilmesi açısından da büyük bir potansiyele sahiptir.  Mandacılığın gelişimi için yeni bölgesel ve ulusal projelere ihtiyaç olduğu da bir gerçektir” diyerek açıklamasını tamamladı.

Yorumlar
N
Nazim arat 9 ay önce
Köylüyü, tarim üreticisini desteklemek, yaşam kalitesini yükseltmek en az savunma sanayi kadar onemlidir
begenme BEĞENME
0
cevapla CEVAPLA
İçimizdeki ihanetin imzası!

İçimizdeki ihanetin imzası!