Türkçe Düşün
İstanbul
AZ BULUTLU
24°
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Amasya
Ankara
Antalya
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkari
Hatay
Isparta
Mersin
İstanbul
İzmir
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırklareli
Kırşehir
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Kahramanmaraş
Mardin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yozgat
Zonguldak
Aksaray
Bayburt
Karaman
Kırıkkale
Batman
Şırnak
Bartın
Ardahan
Iğdır
Yalova
Karabük
Kilis
Osmaniye
Düzce
Türkgün Genel RTÜK İç Anadolu Bölgesi Yerel ve Bölgesel Yayıncılar Buluşması Konya'da gerçekleştiriliyor

RTÜK İç Anadolu Bölgesi Yerel ve Bölgesel Yayıncılar Buluşması Konya'da gerçekleştiriliyor

Radyo Televizyon Üst Kurulunun (RTÜK) ev sahipliğinde düzenlenen İç Anadolu Bölgesi Yerel ve Bölgesel Yayıncılar Buluşması Konya'da başladı.

2 Dakika
OKUNMA SÜRESİ
RTÜK İç Anadolu Bölgesi Yerel ve Bölgesel Yayıncılar Buluşması Konya'da gerçekleştiriliyor

RTÜK Başkan Vekili Orhan Karadaş, Selçuklu Kongre Merkezi'nde düzenlenen yerel ve bölgesel yayıncıların sorunları, beklentileri ve önerilerinin tespiti amaçlanan çalışma toplantısının açılışında, 6 Şubat'ta Kahramanmaraş merkezli yaşanan deprem sonrası Türk halkının elindeki tüm imkanları seferber ederek Kurtuluş Savaşı'ndaki gibi bir dayanışma örneği gösterdiğini söyledi.

Depremi etkisine alan 11 ilde karasal, uydu, kablo ve internet üzerinden yayın yapan 150 medya kuruluşunun afetten ciddi olarak etkilendiğine değinen Karadaş, şöyle konuştu:

"Buralarda çalışan arkadaşlarınızın kayıpları büyük oldu. Hem canlarını, hem yakınlarını, hem işlerini kaybettiler. Bazılarının cihazları ağır hasar aldı, yayınlarını durdurmak zorunda kaldılar. Üst kurulumuz deprem bölgesindeki yayıncıların mali yükümlülüklerini 6 ay erteledi. 11 ilde faaliyet gösteren tüm radyo, televizyonların frekans, kanal ve yıllık kullanım ücretlerini, kablo, uydu lisans taksitlerini ve gecikme zamlarını 6 ay öteledi. Şubat, mart, nisan, mayıs ve haziran aylarını kapsayan düzenlemeye göre yayıncıların reklam gelirindeki üst kurul payı 6 ay boyunca tahsil edilmeyecek."

Konya Vali Vekili Hacı İbrahim Türkoğlu da yerel ve bölgesel basının her şeyden önce bulunduğu yöreyle bütünleşmiş ve demokratik sürecin ilk basamağı olduğunu belirterek, "Türkiye'de yayıncılık alanında, özerk ve bağımsız bir otorite olarak RTÜK, bir yandan radyo televizyon yayıncılığı gibi dikkate değer ve hassas bir alanı düzenleyen, öte yandan bu alanın demokratik, özgürlükçü ve kamu yararı kavramını göz önünde tutacak bir biçimde işlemesi için belirli ilkeler koyarak medya politikaları bağlamında merkezi organlardan biri olarak düzenleyici ve denetleyici bir çerçeve çizmiştir." ifadesini kullandı.

İki oturum halinde akşama kadar sürecek toplantıya, Konya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Uzbaş, RTÜK daire başkanları ile çok sayıda yerel ve bölgesel yayıncı temsilcisi katıldı.

Kaynak: AA

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Sahte sitelerden 'trafik sigortası' dolandırıcılığına operasyon

Sahte sitelerden 'trafik sigortası' dolandırıcılığına operasyon