Gerilimi tırmandıracak adım! ABD uçağından sonra ortaya çıktılar

Çin'e bağlı savaş uçakları Tayvan hava sahasını 6 kez ihlal etti. İhlallerin, ABD nakliye uçağının bölgeden geçerken gerçekleşmesi dikkat çekti.

Google Haberlere Abone ol
Gerilimi tırmandıracak adım! ABD uçağından sonra ortaya çıktılar
20.06.2020 11:39

Tayvan, Çin Halk Kurtuluş Ordusuna (ÇHKO) ait savaş uçaklarının Tayvan Hava Savunma Tanımlama Sahası'na (ADIZ) girdiğini bildirdi.

Tayvan Hava Kuvvetleri Komutanlığından yapılan açıklamada, ÇHKO’ya ait en az bir "J-10" modeli savaş uçağının bölgenin güneybatısındaki ADIZ’e girdiği bildirildi.

AA'nın aktardığı habere göre, açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Çin komünist savaş uçağı 'ayrılması' yönünde uyarımız ve devriye atan keşif uçaklarımızın müdahalesi sonrası ADIZ bölgesini terk etti."

Son iki haftada 6 kez Tayvan hava sahasına girildi
ÇHKO’ya ait savaş uçakları son iki haftada 6 kez Tayvan hava sahasına girdi.

Çin savaş uçaklarının ADIZ’e, ABD nakliye uçağının Tayvan üzerinden geçmesi sonrasında girmesi dikkati çekti.

Çin Savunma Bakanlığı, daha önce yaptığı açıklamada, ABD’nin bu hareketiyle "Tayvan’ı Çin yapma"ya çalıştığını savunmuş ve kesinlikle karşı çıktıklarını bildirmişti.

Tayvan'ın statüsü
Çin'de 1949'da Mao Zedong'un iktidara gelmesi üzerine Çan Kayşek (Chiang, Kai-shek) ve bazı hükümet üyeleri Tayvan'a yerleşip 1912'de kurulan "Çin Cumhuriyeti" iktidarının Ada'da devam ettiğini ileri sürerek bağımsızlık ilan etmiş, bu girişim Çin tarafından kabul edilmemişti.

Yorumlar