2024'teki vaka sayısının geçen yılın rekor rakamlarını aşması beklenirken, streptokok enfeksiyonunun en şiddetli ve ölümcül formu olan streptokokal toksik şok sendromu endişe yaratmaya devam ediyor.

Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü (NIID) tarafından yapılan açıklamada, "Streptokokun şiddetli ve ani formlarının ardındaki mekanizmalarla ilgili hala pek çok bilinmeyen faktör var ve bunları açıklayabilecek aşamada değiliz" ifadelerine yer verildi.

378 VAKA KAYDEDİLDİ

Enstitü tarafından yayımlanan geçici rakamlara göre, geçen yıl 941 vaka rapor edilmişti.

2024'ün ilk iki ayında ise halihazırda 378 vaka kaydedildi ve Japonya'nın 47 vilayetinin ikisi dışında tamamında enfeksiyonlar tespit edildiği belirtiliyor.

Yerel Japon medyasının bildirdiğine göre, 2023 yılının Temmuz ve Aralık ayları arasında enfeksiyon tanısı konan 50 yaşın altındaki 65 kişiden yaklaşık üçte biri hayatını kaybetti.

VAKALARIN YÜZDE 30'U ÖLÜMCÜL

Çoğu enfeksiyon vakasına "Streptococcus pyogenes" adı verilen bir bakteri neden olmaktadır. Daha yaygın olarak "strep A" olarak bilinen bu bakteri, özellikle çocuklarda boğaz ağrısına neden olabilir ve birçok insan, kaynağını bilmeden hastalığı atlatabilir.

Ancak, enfeksiyona neden olan son derece bulaşıcı bakteriler, bazı durumlarda özellikle 30 yaşın üzerindeki yetişkinlerde ciddi hastalıklara, sağlık sorunlarına ve hatta ölüme neden olabilir. Vakaların yaklaşık yüzde 30'u ölümcüldür.

Editör: Elif Bilir