2024'ün sürprizlerle ve umutlarla dolu bir yıl olacağını belirten Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, 'KAAN'ın ilk uçuşu inşallah yakın zamanda olacak. F-16 yapısal projemizin yine teslimatları yapılmaya başlanacak. GÖKBEY helikopterinin jandarmaya teslimi yapılacak. Genel maksat helikopterlerinin teslimi olacak. ASELSAN'ın ürettiği AESA burun radarının testleri devam edecek. İHA'lar için geliştirdiğimiz kameraların seri üretimlerine başlanacak. Uluslararası muadilinden performansı daha iyi olan ASELFLIR-500'ü imal ettik. Bu şu anda kendi sınıfında var olan en iyi kamera. Bunun da seri üretimleri ve teslimatları gerçekleşecek. ASELPOD sistemlerinin teslimatları hızlanacak. Milli Data Link Projesi kapsamında geliştirdiğimiz sistemler uçaklarımıza entegre edilmeye başlanacak' dedi.

SAVUNMA SANAYİİNDE YENİ MÜJDELER YOLDA
Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün Ankara’da medya temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıda önemli açıklamalarda bulundu. 2023 yılını değerlendiren Başkan Görgün Savunma Sanayii ihracatının yıldan yıla artış gösterdiğini kaydederek 2024 yılında da yeni müjdeler geleceğini belirtti.
 
185 ülkeye 230 Çeşit Ürün İhracatı 
Yerli ve millî savunma sanayiindeki dik duruş ve kararlılığın ambargolara karşı projeleri hızlandırdığını kaydeden Görgün sektörde 3500’den fazla firmayla ülke ekonomisine en büyük katkıyı veren sektör haline geldiğini söyledi. Görgün, “Savunma ve havacılık sanayii 2023 yılında toplam değeri 10,240 Milyar Doları aşan sözleşmeler imzaladı. Son 10 yıl içinde dünyanın dört bir yanına, farklı coğrafyalarda 185 ülkeye 230 çeşit ürün ihraç ettik” ifadelerini kullandı.

Dünyanın önde Gelen ülkeleri Arasındayız
Geçmişimizden aldığımız ilham ve kültür, bugünün inovasyon ve kollektif gelişim kültürünün zeminini hazırladı. İşte bu inovasyon kültürü ile günümüzde ülkemiz İHA ve SİHA teknolojisinde dünyanın önde gelen 3 ülkesinden birisidir. Elektronik harp alanında dünyada öncü olan ülkemiz, kendi savaş gemisini yapabilen 10 ülkeden biridir. 

2024 Yılında Birçok Proje Tamamlanacak
2024 yılı hedeflerinden bahseden Başkan Görgün, Denizde İkmal Muhabere Destek Gemimiz TCG DERYA’yı Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edeceklerini, Millî Muharip Uçağı KAAN ve Jet Eğitim Uçağı HÜRJET’in ilk uçuşunu gerçekleştireceğini kaydetti. Birçok projenin tamamlanacağını kaydeden Başkan Görgün Yeni Nesil Hedefleme Sistemi olan ASELFLIR-500’ün de teslimatını yapacaklarını belirtti.

2050 Yılını ve Sonrasını Planlıyoruz
Savunma Sanayii Başkanlığı olarak geleceğin savunma ihtiyaçlarını, çığır açıcı teknolojiler ve bunların güvenliğimize getireceği avantaj ve risklerini irdelediklerini belirten Başkan Görgün, bu doğrultuda stratejik planlama yaptıklarını kaydetti. Görgün, “Bugün 2050 yılı ve sonrasını planlıyor, artık geleceğin dünyasını uzayda hayal ediyoruz. Bu çalışmalarımız dâhilinde bu yıl “Hayal Et” vizyonu ile GHOST yarışmamızı savunma sanayii çalışanlarımızla hayata geçirdik. Proje kapsamında geleceğin muhabere ortamı ve buna bağlı senaryoları çalıştık” ifadelerini kullandı.