Gözleriniz, ömrünüzün ne kadar kaldığını söylüyor! Eğer bu şekilde görünüyorsa...

Ne kadar ömrünüz kaldığını öğrenebilseydiniz, bilmek ister miydiniz? British Journal of Ophthalmology'de yayınlanan yakın zamandaki bir araştırma, gözlerinizin yaşam beklentiniz hakkında bilgi verebileceğini öne sürüyor. Uluslararası araştırmacılardan oluşan bir ekip, bir kişinin retinasının biyolojik yaşı ile ölüm riski arasında bir bağlantı keşfetti.

Gözleriniz, ömrünüzün ne kadar kaldığını söylüyor! Eğer bu şekilde görünüyorsa... - Sayfa 1

Yaklaşık 47.000 yetişkin üzerinde yapılan araştırma, retinanın biyolojik saatiniz hakkında hayati ipuçları taşıdığını gösteriyor.


Gözleriniz, ömrünüzün ne kadar kaldığını söylüyor! Eğer bu şekilde görünüyorsa... - Sayfa 2

Gözün arkasındaki bir zar olan retina, görsel bilgileri alan ve organize eden milyonlarca ışığa duyarlı hücreler (çubuklar ve koniler) ve diğer sinir hücrelerini içermektedir. Yaklaşık 47.000 yetişkin üzerinde yapılan bu araştırma, retinaları gerçek yaşından "daha yaşlı" olan kişilerin önümüzdeki on yılda ölme olasılığının daha yüksek olduğunu buldu.


Gözleriniz, ömrünüzün ne kadar kaldığını söylüyor! Eğer bu şekilde görünüyorsa... - Sayfa 3

Keşif, Alzheimer hastalığı gibi nörodejeneratif hastalıklar için önemli bir uyarı sistemi olarak kullanılabilir. Avustralya Göz Araştırmaları Merkezi'nden ilgili yazar Doktor Mingguang He, "Retina, sistemik vasküler ve nörolojik hastalıkların artan ölüm riskleriyle ilişkili altta yatan patolojik süreçlerini değerlendirmek için benzersiz, erişilebilir bir 'pencere' sunuyor" dedi.


Gözleriniz, ömrünüzün ne kadar kaldığını söylüyor! Eğer bu şekilde görünüyorsa... - Sayfa 4

BULGULARIN TOPLANMASI

Araştırmacılar, 40 ila 69 yaş arasındaki katılımcıları ortalama 11 yıl boyunca izledi. UK Biobank çalışmasının bir parçası olarak herkesin fundusu (gözün arka yüzeyi) tarandı; yarım milyon katılımcının derinlemesine genetik ve sağlık bilgileri içeren büyük ölçekli bir biyomedikal veritabanı ve araştırma kaynağı elde edildi. Uluslararası ekip, her retinanın "biyolojik yaşını" o kişinin kronolojik yaşıyla karşılaştırdı ve birçok katılımcıda "retina yaşı farkı" bulunduğunu keşfetti.