Gram altında düşüş hız kazandı: Altın için bu tarihe dikkat! Adeta patlama olacak…

Son dakika: Altın fiyatları 27 Haziran Pazartesi günü de yatırımcılar tarafından ilgiyle takip ediliyor. Cuma günü BDDK’nın açıklamaları sonrası dolar/TL kurundaki sert hareketle 1000 liranın altına gerileyen gram altın fiyatı düşüşünü bugün de sürdürdü. Altın yatırımcıları altın fiyatlarına ilişkin tahminleri araştırırken analistlerden açıklamalar peş peşe geldi. Peki ons altın, gram altın fiyatları ne kadar oldu, kaç TL? İşte piyasalarda son dakika gelişmeleri ve anlık, canlı, güncel rakamlar.

Gram altında düşüş hız kazandı: Altın için bu tarihe dikkat! Adeta patlama olacak… - Sayfa 1

Son dakika: Ons altın fiyatı yatay hareketlerini sürdürürken gram altın cephesinde hareketli saatler yaşanıyor. Küresel piyasalarda, resesyon endişelerinin merkez bankalarının sıkılaştırıcı politikalarını yumuşatabileceği beklentisi cuma günkü pozitif seyri yeni haftaya da taşırken, hafta boyunca yoğun veri akışıyla birlikte ABD ve Avrupa'da merkez bankası yetkililerinin sözle yönlendirmeleri yatırımcıların odağında olacak.

Gram altında düşüş hız kazandı: Altın için bu tarihe dikkat! Adeta patlama olacak… - Sayfa 2

Küresel piyasalarda güçlenen resesyon endişesi varlık fiyatları üzerinde etkili olmaya devam ediyor. Başta ABD olmak üzere artan resesyon riskinin merkez bankalarının politika alanını daraltacağına yönelik beklentiler risk iştahını beslerken, para piyasalarındaki fiyatlamalarda faiz artışlarına ilişkin agresif fiyatlamalar yumuşuyor. ABD Merkez Bankası'nın (Fed) temmuzdaki toplantıda yüzde 95 ihtimalle 75 baz puan faiz artışına gideceğine ilişkin piyasa beklentisi 85'e gerilerken, eylül toplantısında 50 baz puanlık artış ihtimali yüzde 65'e çıktı. Yılın son iki toplantısında ise 25 baz puanlık artış yapılacağına ilişkin piyasa beklentisi güçlendi.

Fed Başkanı Jerome Powell'ın veri odaklı ve toplantıdan toplantıya karar alacaklarını belirtmesinin ardından, bu hafta açıklanacak makroekonomik veriler ile merkez bankası yetkililerinin sözle yönlendirmelerinin piyasaların yönü üzerinde etkili olması bekleniyor.

Gram altında düşüş hız kazandı: Altın için bu tarihe dikkat! Adeta patlama olacak… - Sayfa 3

G7’DEN RUS ALTININA AMBARGO

Öte yandan, Almanya'nın Bavyera eyaletinde yapılan G7 Liderler Zirvesi'nde liderler bir araya gelirken, ABD Başkanı Joe Biden, G7'nin Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya'dan altın ithalatını yasaklayacağını duyurdu. Buna karşın söz konusu adımın teknik gerekçelerle etkisinin düşük olacağı tahmin edilirken, altının ons fiyatı cuma günkü kapanışın yüzde 0,5 üzerinde 1837 dolardan alıcı buluyor. Dün başlayan ve yarın sona erecek zirveden gelecek haber akışının varlık fiyatları üzerinde etkili olması bekleniyor.

Gram altında düşüş hız kazandı: Altın için bu tarihe dikkat! Adeta patlama olacak… - Sayfa 4

GRAM ALTINDA DÜŞÜŞ SÜRÜYOR

20 Aralık’ta Kur Korumalı Mevduat Sistemi’nin devreye alınması öncesinde 1062 liraya yükselerek tüm zamanların rekorunu kıran gram altın, o tarih sonrası 500 liranın altını görmüştü. Ancak dolar/TL kurunun geçtiğimiz haftalarda 17,50 TL’yi görmesiyle altının gram fiyatı yeniden tüm zamanların zirvesine gözünü dikmiş ve 1040 lira seviyesine çıkmıştı. Gram altın fiyatları daha sonra düşüşe geçerek 1010-1025 lira aralığında hareket etti. Ancak Cuma günü BDDK’nın aldığı karar sonrası dolar kurunda yaşanan sert düşüş gram altında da kayıpları beraberinde getirdi ve 971 liraya kadar çekildi. 992 liradan açılış yapan altının gram fiyatında düşüş bu sabah da devam etti. Gram altın şu sıralar yüzde 3’e yakın değer kaybı ile 965 liradan satışa sunuluyor.