GÜLDÜR GÜLDÜR’DEN GAZİLERİMİZE YÖNELİK REZİL SKEÇ

Sicilinde ‘Sol’ lekeler olan Güldür Güldür programının 360. bölümünde “Gazi” içerikli gazilerimizi aşağılayan bir skeç hazırlanmıştı ama gördüğü büyük tepki yüzünden Show TV o bölümü yayınlamadı ve program yapımcısıyla ortak karar alınarak o skeç yayından kaldırıldı. O skecin tamamını kaldırıldığından izleyemedim ama yayınlandığı kısmın içeriğinde gerçekten gazilerimizi aşağılayan, küçük gören, verdiği mücadeleyi basitleştiren diyaloglar vardı.

Skeçte bir kadının gaziye "Sen nasıl birisin biliyor musun amca? Sen acılarına tutunan bir insansın, sen acılarından besleniyorsun. Sen narsistik bir bireysin, ben bu şekilde sana moral falan veremem. Sen hep odak noktası olmaya çalışıyorsun ve bencilsin. Tamam, en gazi sensin. Sensin. Kurşun yemek seni ayrıcalıklı yapmaz" şeklinde hitap etmesi ve gazinin “Ben ayrıcalıklıyım, Gazi Kart'ım var benim" demesi karşısında kadının buna cevaben "Benim de sınırsız kredi kartım var, bunları mı yarıştıralım şimdi? Ne kadar ayıp bir şey? Çok ayıp" şeklindeki hitabı bu vatan için bedel ödemiş gazilerimizin tamamını incitmiş ve üzmüştür.

Güldür Güldür programı her ne kadar “Skecimiz toplumsal ve kültürel değerleri hiçe sayan yozlaşmış bir karakterin eleştirisidir. Niyetimiz ortak değerlerin korunmasına vurgu yapmakken, skeç içerisinden alınmış bir kesit anlam ve bağlamından kopartılmış, vermek istediğimiz mesajın tam aksi bir anlam ortaya çıkmıştır.” dese de gazilerimizi aşağıladığı alenen ortada iken Show TV “Güldür Güldür skecinde yer alan ifadeler, kanal yönetimimizin yayın ön izlemesi neticesinde, program yapımcısı ile de mutabık kalınarak yayınlanmaya uygun görülmediğinden Show TV ekranlarında yayınlanmamıştır." açıklamasında bulunmuştur.

Skeçte kadını saldırgan, aşağılayan, ezen; gazinin ise ezik, aciz, çaresiz gösterilmesi Güldür Güldür’ün senaryo kalitesizliği olmuştur.

Madem skeç içinde “Değerleri hiçe sayan yozlaşmış bir karakterin eleştirisi” hedefleniyordu o zaman skeci oynayan karakterlerin cümleleri titizlikle seçilmeliydi ve gazi “o yozlaşmış karaktere” öyle bir ders veren bir konuşma yapmalıydı ki işte o vakit ne Show TV yayınlamaktan imtina ederdi ne de tüm Türkiye programınıza tepki gösterirdi. Böylelikle Güldür Güldür özür dilemek, Show Tv ise yayından kaldırmak zorunda kalmazdı. Gaziler ve gazilerin bu vatan için ödediği bedellerin kutsallığını bilen insanlar bu rezil skeç karşısında hem üzülmez hem de böyle öfkelenmezdi.

Güldür Güldür programını sunanlar Türkiye’deki siyasi/ güncel gelişmelere aşırı sol ideoloji penceresinden baktığı için tarafgirlik konusunda geçmişte de çok eleştirilmiştir. Ben de Güldür Güldür’ün bu tutumunu geçmişte “Güldür güldür ama ikiyüzlü olma Ali Sunal” başlıklı bir yazımla eleştirmiştim.

Durdukları ideolojik nokta yüzünden şehidin, gazinin değerini bilememe halleri de doğal olarak böylesine rezil skeçlerin üretimini sebep olmaktadır.

Toplumun her kesimine hitap eden bir televizyon kanalında yayınlanan Güldür Güldür isimli mizah programı tarafgir olmadan iktidarı da muhalefeti de hak ettiği şekilde eleştirebilir. Siyasi/güncel konularda istediği gibi güldürürken düşündürür. Buna da kimsenin itirazı olmaz. Ama terör örgütü PKK’nın siyasi uzantılarıyla iş birliği yapan CHP’ye ve benzerlerine yakınlığıyla bilinen Güldür Güldür kadrosunun bugün gazilerimizi aşağılayan skeçlere imza atması da bizim nazarımızda hiç de şaşırtıcı değildir.

Mesela, Hendek terör olaylarında 835 askerimizi, polisimizi şehit eden PKK’lı teröristleri “Hendek kazanların ellerinden öpüyorum” şeklinde azmettiren PKK’lı Selahattin Demirtaş’ın cezaevinde olmasını “Demirtaş’ın neden tutuklu olduğunu herkes gibi ben de anlamak istiyorum” diyen Ekrem İmamoğlu ile canciğer kuzu sarması olan Ali Sunal’ın gazilerimizi aşağılayan skeçlere onay vermesi de kimi şaşırtır ki?

Gazilerimiz bu vatanın onuru ve şerefidir. Milli ve manevi duyguları tarumar olanlar bu onurdan ve şereften anlamasa da gazilerimiz Türk milletinin başının tacıdır. Onlara hayatları boyunca kusursuz saygı, sınırsız sevgi göstermek her vatan evladının görevidir. Onlar vücudunu vatan için siper edip bedel ödemiş kişilerdir, onlara karşı saygısızlıkta bulunan, onların kutsal sıfatına saygı göstermeyen bizden değildir.

Ne demek “Kurşun yemek seni ayrıcalıklı yapmaz”?

Bu cümleyi bu skece yazabilecek kadar ne yaşadınız?

Sol düzen tarafından sömürülmüş ruhunuz hiç mi minnet duygusu barındırmaz?

Belli ki bu karakterler her devir de yaşıyordu ki, Rahmetli Nihal Atsız bu tiplere ithaf olarak “Topal Asker” şiirini yazdı:

Bacağımla alay etme pek topal diye.
Bir sorsana o topallık bana nereden hediye?”

Bu soruların muhatabı canlandırdığınız yozlaşmış karakter olduğu kadar, sizin Gazi sıfatını kazanan kişiye yazdığınız sözler ile onu ezik, cevap veremez şekilde gösterdiğiniz karakterini de bağlıyor. Ekranlarda kameralar karşısında güven içinde eğer ki o skeçleri çekebiliyorsanız, bedeli ödeyen şehitlerimize ve gazilerimize saygı duyacaksınız.

Sözlerimi Türklüğün sönmeyen güneşi olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözleriyle bitirmek istiyorum:

Efendiler, bu kurtuluş gününü size tebrik ederken, bu dağlarda, bu ovalarda kanlarını döken muhterem şehitlerimizi ve vatanları için, milletleri için mihnet ve me­şakkat bilmeyen kahraman gazilerimizi hürmetle ve tazimle yad ederim.

Yıldıray ÇİÇEK