Partisinin haftalık olağan TBMM Grup Toplantısı’nda konuşan MHP Lideri Devlet Bahçeli, gündemini 10 ili kapsayan deprem felaketine ayırdı. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımız için saygı duruşu ve duaların edilmesinin ardından kürsüye çıkan MHP Lideri, siyasi gündemle ilgili konuşmayacağını ifade ettikten sonra milletimize başsağlığı diledi. Yersiz polemikler ve söz düellolarıyla kaybedilecek vaktin olmadığını belirten MHP Lideri, “Gün, her şeyden ve hepsinden önemlisi; bir olma, beraber olma, kenetlenme ve aynı hissiyatla kucaklaşma günüdür. Nitekim içinden geçtiğimiz kasvetli ve kederli günler hep birlikte Türkiye olmanın günleridir” dedi.

Sarılmak zorundayız

Felaketler karşısında sergilenecek sağduyu ve soğukkanlılığın, siyasal ve ekonomik normalleşmenin ön şartı olduğunu söyleyen MHP Lideri, “Altından kalkamayacağımız hiçbir enkaz, saramayacağımız hiçbir yara Allah’ın izni ve inayetiyle yoktur” ifadelerini kullandı. Milli birlik ve dayanışma duygusu ile her türlü felakete göğüs gerilmesi gerektiğini, bu süreçte empati duygusuna güç verilmesi ve herkesin birbirini ana kucağı gibi sarıp sarmalamak zorunda olduğunu belirtti.

Bütün imkânlar seferber edildi

Depremin ilk saatlerinde bölgeye gitmek üzere heyet oluşturulduğunu belirten MHP Lideri, enkazın kaldırılması için MHP teşkilatları ve Ülkü Ocaklarının her türlü desteği vereceklerini belirtti ve tüm dava arkadaşlarını bu süreçte sorumlu, duyarlı ve fedakâr davranmaya davet etti. Devletin arama kurtarma mücadelesine sonuna kadar destek sağlayacaklarını ve hükümetin yanında duracaklarını kaydeden MHP Lideri, tüm imkânların seferber edildiğini, tüm kurum, kuruluşların dimdik ayakta olduğunu belirtti. Hafta sonu düzenlenecek olan Çankırı açık hava toplantısını ileri bir tarihe erteleyen MHP Lideri, “Milletimizle tek yumruk olup zorlukları muhakkak aşacağız” dedi.

Provokasyona müsaade etmeyeceğiz

Bütün enerjinin afetin getirdiği sıkıntıları gidermek amacıyla kullanılmasının gereğine işaret eden MHP Lideri, normal zamanlardaki gibi davranılacak bir dönemde olunmadığını ve mesnetsiz eleştirilerden de uzak durulması gerektiğini belirtti. Depremi fırsat bilen sosyal medya provokatörlerine de dikkat çeken MHP Lideri, “Provokasyon peşinde koşan Vandallara, ajitasyon yapan çıkarcılara, felaketi istismar etmeye gayret eden utanmazlara kesinlikle göz yummayacağız, müsaade etmeyeceğiz, müsamaha göstermeyeceğiz” diye konuştu.

MHP’nin kuruluşunun 54’üncü yılı

MHP’nin, 54’üncü kuruluş yıl dönümünü yaşanan deprem dolayısıyla buruk bir vicdanla kutladığını ifade eden MHP Lideri Devlet Bahçeli, 9 Şubat 1969 yılında milliyetçiliğin yalnızca bir aydın hareketi olmaktan çıktığını ve milletin gönlüne yerleşerek siyasallaştığını ve toplumsallaştığını belirtti. MHP’nin kurucusu merhum Alparslan Türkeş ve dava büyüklerini rahmetle andığını ifade eden MHP Lideri, “Her şart altında, önce ülkem ve milletim diyeceğiz. Türkiye ve Türk milleti sevdasında bayrak gibi duracağız. Anıları kâfi görerek, geleceğin analizini yapmadan mevcutla meşgul olmayacağız. Cılız bir destekle, olan biteni hariçten seyretmeyeceğiz” dedi.