Günde 2 bardak tüketiyorsanız dikkat! Ölüm riskiniz artıyor

Dünya Sağlık Örgütü'ne bağlı Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı tarafından yürütülen çalışmaya göre, gazlı içecek, meyve suyu ve enerji içeceği gibi yapay tatlandırıcılı ürünleri günde iki bardak tüketen bireylerde, ölüm riski artıyor.

Günde 2 bardak tüketiyorsanız dikkat! Ölüm riskiniz artıyor - Sayfa 1

Independent gazetesinin haberine göre, Dünya Sağlık Örgütüne bağlı Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı tarafından yürütülen çalışmaya, 10 Avrupa ülkesinden, yaş ortalaması 50'nin üzerinde 450 binden fazla yetişkin katıldı.


1 8
Günde 2 bardak tüketiyorsanız dikkat! Ölüm riskiniz artıyor - Sayfa 2

Araştırma, başlangıçta kanser, kalp rahatsızlığı ya da diyabet gibi rahatsızlığı olan kişileri kapsamadı. Çalışmaya 1992-2000 yıllarında dahil edilen, sonrasında da ortalama 16 yıl boyunca izlenen kişilerden bu süre zarfında 41 bin 600'ünden fazlası hayatını kaybetti.


2 8
Günde 2 bardak tüketiyorsanız dikkat! Ölüm riskiniz artıyor - Sayfa 3

Çalışma sırasında katılımcılara, gazlı içecek, meyve suyu ve enerji içeceği tüketimleri dahil beslenme alışkanlıklarının yanı sıra egzersiz, sigara kullanımı ve kiloları gibi yaşam biçimlerini yansıtan birçok soru yöneltildi.


3 8
Günde 2 bardak tüketiyorsanız dikkat! Ölüm riskiniz artıyor - Sayfa 4

Araştırma, 16 yıl boyunca ayda bir bardaktan az meşrubat tüketenlerin yüzde 9,3'ünün, günde 250 mililitrelik iki veya daha fazla bardak meşrubat tüketenlerin ise yüzde 11,5'inin hayatını kaybettiğini ortaya koydu.


4 8