Türkçe Düşün
İstanbul
AÇIK
30°
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Amasya
Ankara
Antalya
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkari
Hatay
Isparta
Mersin
İstanbul
İzmir
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırklareli
Kırşehir
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Kahramanmaraş
Mardin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yozgat
Zonguldak
Aksaray
Bayburt
Karaman
Kırıkkale
Batman
Şırnak
Bartın
Ardahan
Iğdır
Yalova
Karabük
Kilis
Osmaniye
Düzce
Türkgün Gündem Bakan Özhaseki: “Hedefimiz daha yeşil bir Türkiye”

Bakan Özhaseki: “Hedefimiz daha yeşil bir Türkiye”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Özhaseki, “Ulusal ve uluslararası düzeyde yaptığımız her çalışmayla iklim değişikliğiyle mücadelemizi sürdüreceğiz. Çölleşmeyle mücadeleye yönelik yapılan tüm çalışmaların yanındayız. Hedefimiz daha yeşil bir Türkiye” dedi.

2 Dakika
OKUNMA SÜRESİ
Bakan Özhaseki: “Hedefimiz daha yeşil bir Türkiye”
KAYNAK: İhlas Haber Ajansı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Özhaseki, 17 Haziran Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü kapsamında açıklama yaptı.

Bakan Özhaseki, dünyanın karşı karşıya olduğu iklim değişikliğinin ağır etkilerinden birinin çölleşme olduğunu belirterek, bu sorunla mücadele etmek için çalışmaların devam ettiğini ifade etti. Özhaseki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı 2053 Net Sıfır Emisyon ve Yeşil Kalkınma hedeflerine ulaşmak için yeni karbon yutak alanları oluşturulduğunu söyledi.

2053 Net Sıfır Emisyon Hedefine Yönelik Çalışmalar Devam Ediyor

Bakan Özhaseki, iklim değişikliğiyle mücadelede önemli bir güç olan millet bahçelerinin Türkiye genelinde yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmaların sürdüğünü belirterek, 81 ilde 75 milyon 886 bin metrekare alanda çalışmaların devam ettiğini ve hedeflerinin 100 milyon metrekare millet bahçesini ülkeye kazandırmak olduğunu dile getirdi.

Uluslararası Eğitim ve Çalıştaylarla Çölleşme Mücadelesi Destekleniyor

Bakan Özhaseki, Afrika, Orta Asya, Kafkaslar ve Doğu Avrupa ülkelerine yönelik düzenlenen Uluslararası Çölleşme ile Mücadele Eğitim ve Çalıştayları hakkında bilgi vererek, bugüne kadar 108 ülkeden bin 170 uzmana eğitim verdiklerini açıkladı.

Toprak ve Su Kaynaklarının Korunması İçin Mücadele Şart

Kuraklık ve erozyonun ortak bir mücadele gerektiren önemli konular olduğunu vurgulayan Bakan Özhaseki, Türkiye'de her yıl tarım alanlarında 248,6 milyon ton toprağın su erozyonu nedeniyle kaybolduğunu belirterek, toprağın ve suyun korunması için birlikte mücadele etmenin önemine değindi.

Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Çalışmaları Aralıksız Sürüyor

Bakan Özhaseki, Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü'nün iklim değişikliğinin etkilerini en aza indirmek için çalışmalarını sürdürdüğünü belirterek, çeşitli projelerle doğal kaynakların korunması, tabii afetlere karşı tedbirlerin arttırılması ve biyolojik çeşitliliğin geliştirilmesinin amaçlandığını ifade etti.

Bakan Özhaseki, sürdürülebilir bir yaşam için toprağın önemini vurgulayarak, çölleşmeyle mücadeleye destek verdiklerini belirtti ve ulusal ve uluslararası düzeyde yaptıkları çalışmalarla iklim değişikliğiyle mücadeleyi sürdüreceklerini ifade etti.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Ürdün Dışişleri Bakanlığı: Sıcak hava nedeniyle 14 kişi hac ibadetinde hayatını kaybetti

Ürdün Dışişleri Bakanlığı: Sıcak hava nedeniyle 14 kişi hac ibadetinde hayatını kaybetti