Türkçe Düşün
İstanbul
AÇIK
30°
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Amasya
Ankara
Antalya
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkari
Hatay
Isparta
Mersin
İstanbul
İzmir
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırklareli
Kırşehir
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Kahramanmaraş
Mardin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yozgat
Zonguldak
Aksaray
Bayburt
Karaman
Kırıkkale
Batman
Şırnak
Bartın
Ardahan
Iğdır
Yalova
Karabük
Kilis
Osmaniye
Düzce
Türkgün Gündem Basın İlan Kurumu denetçileri sahaya çıktı

Basın İlan Kurumu denetçileri sahaya çıktı

Resmi ilan ve reklam yayımlama hakkı bulunan gazetelerin yanı sıra Kurum görev alanına bu yıl dâhil olan internet haber siteleri ilk kez denetimden geçirilecek.

3 Dakika
OKUNMA SÜRESİ
Basın İlan Kurumu denetçileri sahaya çıktı

Basın İlan Kurumu, hazırlanan plan ve takvime göre 905’i gazete, 433’ü internet haber sitesi olmak üzere toplam bin 338 adet süreli yayının denetimlerine başladı.

Yeni Resmi İlan ve Reklam Yönetmeliği esas alınarak ülke genelinde ilk kez gerçekleştirilecek denetimlerde, mevzuatın yüklediği sorumlulukların yanı sıra basın sektörünün güçlü, nitelikli ve günümüz gerçeklerine uyum sağlayan bir yapıya kavuşmalarına yönelik bilgi paylaşımında da bulunulacak.

İNTERNET HABER SİTELERİ İLK KEZ DENETLENECEK

Denetlemelerde, geçtiğimiz yıl kabul edilen yeni Basın Yasası ile süreli yayın kapsamına alınarak resmi ilan ve reklam yayımında yeni mecra haline gelen internet haber siteleri ilk kez kontrolden geçirilecek.

İnternet haber siteleri; imtiyaz sahipliği, defterlerin mevzuata uygun tutulup tutulmadığı, beyan edilen fikir işçilerinin fiili olarak çalışıp çalışmadıkları, maaşların eksiksiz ve zamanında ödenip ödenmediği, sigorta ve vergi tahakkuklarına ilişkin yükümlülükler, içeriklerinin nitelik ve niceliksel koşulları taşıyıp taşımadığı konuları ile ziyaretçi trafiklerinin doğruluğu bakımından incelemeye tabi tutulacak.

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Cavit Erkılınç, denetimlerle ilgili daha önce yaptığı açıklamada, internet haber sitelerinin ziyaretçi trafiklerinde manipülasyon yaptıklarını gözlemlediklerini belirterek, “Satın aldıkları sahte ziyaretçi trafikleriyle Kurumumuzu yanıltabileceklerini sananlar var. Kurumumuz kendi metriklerini dikkate alacağı için çeşitli arama motorlarının verilerine bakıp planlamalarını oraya göre yapan internet haber sitelerimiz 1 Ekim’de büyük bir hayal kırıklığı yaşayabilir” uyarısında bulunmuştu.

Resmi ilan yayımıyla alakalı gazetelerin denetlemelerinde ise süreli yayınların genelini kapsayan mevzuat hükümlerinin yanı sıra yüzölçümü, baskı yerine ilişkin şartlar, basılan nüsha adedi ve kalitesi, günlük ve aylık satış adedi, gazete satışlarının dağıtım aşamasını müteakip son nokta bayilerde fiilen gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğine bakılacak.

ERKILINÇ: YAPTIRIM EN SON SEÇENEĞİMİZ

Süreli yayınlara yönelik sahada başlayan denetimlere ilişkin değerlendirmede bulunan Genel Müdür Cavit Erkılınç, yaptırım kararının en son seçenek olduğunu belirterek, basın işletmelerini bir paydaş olarak kabul ettiklerini ve bu hassasiyetin titizlikle gözetildiğini kaydetti.

Erkılınç, “Kontrol Kurullarında yer alan denetçilerimiz ilgili mevzuat hükümlerine göre sahada denetim yapmak üzere yola çıkarken akıllarının bir köşesinde, sorunlu alanların rehabilite edilmesi mutlaka olacak. İyi niyeti, azmi ve çabayı mutlaka gözetecek ve dikkate alacağız. Bunun aksini gördüğümüz hallerde ise mevzuat ne diyorsa onu uygulamaktan çekinmeyeceğiz. Çünkü bu denetimleri kamu menfaatleri adına yapıyoruz ve devletimizin haklarını korumak zorundayız. Diğer taraftan hep söylüyorum ‘biz yaptık oldu’ anlayışını benimsemiyoruz. Elbette saha gerçeklerini gözeteceğiz. Yeter ki görev alanımızdaki basın işletmeleri iyi niyetimizi suistimal etmesin” ifadelerini kullandı.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Fethiye'de orman yangını

Fethiye'de orman yangını