Türkçe Düşün
İstanbul
AZ BULUTLU
24°
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Amasya
Ankara
Antalya
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkari
Hatay
Isparta
Mersin
İstanbul
İzmir
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırklareli
Kırşehir
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Kahramanmaraş
Mardin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yozgat
Zonguldak
Aksaray
Bayburt
Karaman
Kırıkkale
Batman
Şırnak
Bartın
Ardahan
Iğdır
Yalova
Karabük
Kilis
Osmaniye
Düzce
Türkgün Gündem BM'den dikkat çeken Türkiye açıklaması: Artık cömert davranmanın zamanı geldi

BM'den dikkat çeken Türkiye açıklaması: Artık cömert davranmanın zamanı geldi

Birleşmiş Milletler'in Türkiye'deki depremlerde tarihinin en büyük arama kurtarma operasyonunu koordine ettiği bildirildi. BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi Cenevre Temsilcisi ve Koordinasyon Birimi Direktörü Ramesh Rajasingham, 'BM, depremlerin ardından Türkiye için 1 milyar dolar tutarında bir acil yardım çağrısı başlattı. Bu konuda son durum nedir?' sorusuna 'Bence artık Türkiye'ye karşı cömert davranmanın zamanı geldi.' cevabını verdi.

4 Dakika
OKUNMA SÜRESİ
BM'den dikkat çeken Türkiye açıklaması: Artık cömert davranmanın zamanı geldi

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA) Cenevre Temsilcisi ve Koordinasyon Birimi Direktörü Ramesh Rajasingham, 6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yaptıkları çalışmaların, kuruluşun koordine ettiği en büyük uluslararası arama kurtarma operasyonu olduğunu belirterek, "Sadece BM Uluslararası Arama Kurtarma Danışma Grubu (INSARAG) ve BM Afet Değerlendirme ve Koordinasyon (UNDAC) mekanizması çatısı altında onlarca üye ülkeden 49 ekip görevlendirildi." dedi.

Rajasingham, Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra BM koordinesinde gerçekleşen arama kurtarma operasyonlarıyla ilgili AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'deki arama kurtarma çalışmalarına ilişkin, "Bu, BM'nin koordine ettiği açık ara en büyük uluslararası arama kurtarma operasyonuydu. Sadece BM Uluslararası Arama Kurtarma Danışma Grubu ve BM Afet Değerlendirme ve Koordinasyon mekanizması çatısı altında onlarca üye ülkeden 49 ekip görevlendirildi." ifadelerini kullanan Rajasingham, ekiplerin, ekipman, köpek ve kurtarma eğitimi almış profesyonelleriyle deprem bölgelerine gittiklerini söyledi.

Rajasingham, Türkiye'ye 38 farklı ülkeden gelen arama kurtarma ekiplerinin BM tarafından koordine edildiğini ve bu ekiplerin gönüllü olarak deprem sonrası çalışmalara katıldığını belirtti.

BM koordinesindeki ekiplerin, Türklerin arama kurtarma çalışmalarına dahil olduğunu dile getiren Rajasingham, "Toplamda INSARAG ekipleri 300 civarında hayat kurtardı. Bu, uluslararası arama ve kurtarma operasyonlarında kurtardığımız en yüksek kişi sayısı." ifadesini kullandı.

Rajasingham, depremin çok geniş bir alanda meydana geldiğine ve bu yüzden çalışmalar sırasında birçok zorlukla karşılaştıklarına dikkati çekti.

Şiddetli deprem nedeniyle yolların ve güzergahların zarar gördüğüne işaret eden Rajasingham, depremin kışın ortasında ve soğuk havaların yaşandığı bir dönemde gerçekleştiğini ve bunun operasyonları zorlaştırdığını vurguladı.

Rajasingham, Türk ve yabancı, BM personelleri de dahil, acil duruma müdahale eden çok sayıda kişinin depremlerden doğrudan etkilendiğini ve bazılarının yaşamını yitirdiğini kaydetti.

Deprem bölgesinde çok sayıda binanın zarar gördüğünü veya yıkıldığını belirten Rajasingham, BM ofisinin de depremden etkilendiğini dile getirdi.

Yaşanan artçı depremlerin de bölgede yaşayan insanların travma geçirmesine neden olduğuna dikkati çeken Rajasingham, böyle bir ortamda çalışma yapmanın zorlukları olduğunu söyledi.

- "AFAD'IN ARAMA KURTARMA KONUSUNDA LİDER OLDUĞUNU SÖYLEMELİYİM"

Rajasingham, BM'nin yönettiği arama kurtarma ekiplerinin Türk makamlarıyla çok uyumlu çalıştığına işaret ederek, "Türk yetkililerin, AFAD'ın arama kurtarma konusunda lider olduğunu söylemeliyim. Onlar (AFAD) da INSARAG grubunun bir parçası. Onlarla uzun yıllar işbirliği yaptık. Ben, sınır ötesi operasyonlar için 2 yıl Gaziantep'te kaldığımda AFAD ile çok yakın çalıştım. Bu nedenle (çalışmalar sırasında) işbirliği gerçekten olağanüstüydü ve AFAD ilk müdahalesinde harika bir iş çıkardı. Türk yetkililer, liderlik konusunda ve diğer ekiplerin etkili şekilde çalışmaları için alan açma konusunda harika bir iş çıkarıyor." ifadelerini kullandı.

Çok sayıda acil durum sağlık ekibinin de deprem bölgelerine geldiğini anımsatan Rajasingham, bu ekiplerin, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) koordinesinde yaralanan insanlara yardım ettiğine ve hayat kurtarmak için iyi çalıştıklarına değindi.

Rajasingham, Türk makamlarının açıklamalarını referans göstererek, depremlerde farklı şehirlerde 200 binden fazla binanın yıkıldığına ya da hasar gördüğüne, yüz binlerce ailenin evsiz kaldığına işaret ederken başta barınak olmak üzere, bu insanların ihtiyaçlarını karşılamanın önemine dikkati çekti.

Farklı ülkelerden 49 arama ve kurtarma ekibini, UNDAC mekanizmasının eş güdümünde yönettiklerini belirten Rajasingham, bu kapsamda 50 kişiyi deprem bölgesinde görevlendirdiklerini ifade etti.

Rajasingham, dünya genelinde yaşanan afet durumlarında UNDAC'ı kullandıklarını ve bu ekibin üyelerinin BM'ye bağlı olarak çeşitli ülkelerden geldiğini anlattı.

- "BENCE ARTIK TÜRKİYE'YE KARŞI CÖMERT DAVRANMANIN ZAMANI GELDİ"

Rajasingham, "BM, depremlerin ardından Türkiye için 1 milyar dolar tutarında bir acil yardım çağrısı başlattı. Bu konuda son durum nedir?" sorusu üzerine Türkiye'nin insani konularda öne çıkan ve zorda kalanlara destek olan rolünü hatırlatarak, şöyle devam etti:

"Bence artık Türkiye'ye karşı cömert davranmanın zamanı geldi. Türkiye halkı bir felaketle karşı karşıya, bu çok trajik bir durum. Bu nedenle dünyanın her yerinden bağışçıları, Türkiye'ye yönelik yardım çağrısına olabildiğince cömertçe katkı sağlamaya davet ediyoruz."

Bu ay Brüksel'de deprem nedeniyle yayımlanan BM yardım çağrıları için bağışçıları bir araya getirecek büyük bir etkinlik düzenleneceğini kaydeden Rajasingham, bu etkinlikte üye devletlerden çok cömert taahhütler almayı umduklarını belirtti.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Kocaeli Üniversitesi 4/B Sözleşmeli 165 Personel alıyor

Kocaeli Üniversitesi 4/B Sözleşmeli 165 Personel alıyor