Türkçe Düşün
İstanbul
AÇIK
29°
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Amasya
Ankara
Antalya
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkari
Hatay
Isparta
Mersin
İstanbul
İzmir
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırklareli
Kırşehir
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Kahramanmaraş
Mardin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yozgat
Zonguldak
Aksaray
Bayburt
Karaman
Kırıkkale
Batman
Şırnak
Bartın
Ardahan
Iğdır
Yalova
Karabük
Kilis
Osmaniye
Düzce
Türkgün Gündem Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Gazze vurgusu: "Ateşkes kararı kağıtta kalmasın"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Gazze vurgusu: "Ateşkes kararı kağıtta kalmasın"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Madrid’de İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gazze'ye barışı getirecek planı olumlu gördüklerini vurguladı.

3 Dakika
OKUNMA SÜRESİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Gazze vurgusu: "Ateşkes kararı kağıtta kalmasın"
KAYNAK: AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Madrid’de İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile ortak basın toplantısı gerçekleştiriliyor. Toplantıda, Gazze ateşkes kararının kağıtta kalmaması gerektiği vurgulandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları;

İspanya, 2015'ten bu yana ülkemizde konuşlu hava savunma sistemleriyle hem müttefik olarak Türkiye'nin hem de NATO'nun kolektif güvenliğine destek veriyor.

"İspanya Başbakanı Sanchez ile bir araya gelmekten büyük memnuniyet duyuyorum. Ankara'da düzenlediğimiz son toplantımızda ilişkilerimizi geliştirmiştik. İspanya ile ticaret hacmimiz 19 milyar dolar. Bunu İspanya'nın ekonomimize bir güveni olarak kabul ediyoruz. Ekonomi ve ticaret ortak komitemizin toplantısını en kısa zamanda Türkiye'de düzenleyeceğiz.

Savunma sanayii konularını beraber gözden geçirdik. İspanya ile aramızdaki savunma sanayii bağının diğer AB ülkelerine de örnek olmasını temenni ediyoruz. İspanya Türkiye'nin AB üyeliğindeki en yakın müttefiklerinden. Bu durumun da diğer AB üyelerine örnek olmasını arzuluyoruz.

İSPANYA'NIN FİLİSTİN'İ TANIMA KARARI

Gazze olmak üzere işgal edilmiş Filistin topraklarıyla ilgili konuları da ele aldık. İspanya'nın Filistin'i tanıması çok mühimdir. Dirayetli duruşundan ötürü değerli dostum Sanchez'e teşekkür ediyorum. Bu kararın henüz Filistin'i tanıma kararı almamış Avrupa ülkelerine de örnek teşkil etmesi gerektiğini düşünüyoruz

Biz akan kanı durduracak her kararı olumlu değerlendiririz. Önemli olan bu ateşkes planlarının kağıt üzerinde kalmaması, uygulamaya geçirilmesidir"

"SİZİ CAZİBE MERKEZİ TÜRKİYE'YE DAVET EDİYORUZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Ekonomik ve siyasi meydan okumalar karşısında işbirliğimiz hayati önem taşıyor. İlişkilerimizi daha da geliştirmek niyetindeyiz. Muazzam potansiyelimiz bizlere daha da ileri gitme motivasyonu veriyor.

İkili ticari hacmimiz 19 milyar dolara ulaştı. Böylelikle 20 milyar dolarlık hedefimize ulaştık. Daha da ileri gideceğimize inanıyorum. İspanya'nın Türkiye'deki yatırımlarda 6. sırada olması da bunun bir sonucudur. Daha fazla şirketi ülkemize davet ediyoruz.

Bizim şirketlerimizin de önemli yatırımları İspanya'da bulunmaktadır. Barcelona'daki stadyum bunun en büyük örneklerindendir. İmkan verilmesi halinde daha da fazla yatırım yapılabilir.

İspanya'dan çok daha fazla yatırımcıyı bölgenin cazibe merkezi olan Türkiye'ye davet ediyoruz.

Ticarette rekabet algısından sıyrılarak işbirliğini ön plana çıkaran yaklaşım yer almalıdır. Bu anlayış kalıcı iyi ilişkileri tesis edecektir.

Bugün imzalanacak anlaşmalarla işbirliği zeminini güçlendireceğiz.

İSPANYA'YA GAZZE TEŞEKKÜRÜ

Gazze'de 16 bini çocuk olmak üzere 37 binin üstünde insan göz göre göre katledildi. Kiliseler, camiiler, okullar, hastaneler vuruldu. Masumlar silahların hedefi oldu. Vicdan sahibi hiçbir ülkenin böyle bir tabloyu kabullenmesi mümkün değildir. Sayın Sanchez'in takındığı tavrı şahsım ve milletim adına tebrik ediyorum.

Avrupa Birliği'ne yönelik samimi adımlarımız, salt kendi çıkarını düşünen bir takım üyelerin engellemeleri nedeniyle karşılık bulamıyor. AP seçimlerinin ortaya çıkardığı tablo ve endişeyle izlenen aşırı sağın yükselişi bu durumu körükleyecek. Katı vize uygulamaları, gümrük birliği anlaşmasının yenilenememesi durumları da mevcut. İspanya'nın bize verdiği samimi desteğe müteşekkirim. Bu olumlu adımların artarak devam edeceğin inanıyorum.

(Gazze'de ateşkes tasarısı) Adil ve kalıcı barışı sağlayacak her plan ve kararı olumlu değerlendiririz.

Türkiye ekonomisi geçen yıl yaşadığı deprem felaketine rağmen toparlanmaya devam ediyor.

Durmadan çalışacağız, çalışmaya devam edeceğiz. Özellikle savunma sanayii konusunu çok önemsiyorum. Uçak gemisi, İHA'lar, denizaltılar... Ortaklığımız çok daha iyi bir noktaya gelecektir."

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Türkiye ile İspanya arasında 11 anlaşma! Ticarette 20 milyar dolar hedefi

Türkiye ile İspanya arasında 11 anlaşma! Ticarette 20 milyar dolar hedefi