Türkçe Düşün
İstanbul
AZ BULUTLU
24°
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Amasya
Ankara
Antalya
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkari
Hatay
Isparta
Mersin
İstanbul
İzmir
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırklareli
Kırşehir
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Kahramanmaraş
Mardin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yozgat
Zonguldak
Aksaray
Bayburt
Karaman
Kırıkkale
Batman
Şırnak
Bartın
Ardahan
Iğdır
Yalova
Karabük
Kilis
Osmaniye
Düzce
Türkgün Gündem 'Dost ülke' ajanından Türkiye'ye ihanet! Yaptığı şey akıl alır gibi değil

'Dost ülke' ajanından Türkiye'ye ihanet! Yaptığı şey akıl alır gibi değil

Türkiye'de terör eylemi tehdidi iddiasıyla konsolosluklarını kapatan 9 batılı ülkenin ardından "dost" denilen ülkeden gelen bir istihbarat elemanının intikam planı çıktı. Bu ajanın İstanbul'da kendisine verilen görevi başaramayınca, diğer ülkelerin istihbarat servislerine düzmece saldırı planları servis ettiği belirlendi.

3 Dakika
OKUNMA SÜRESİ
'Dost ülke' ajanından Türkiye'ye ihanet! Yaptığı şey akıl alır gibi değil

Türkiye'ye yönelik olarak güvenlik uyarısı yayımlayan ve bu çerçevede Türkiye'deki bazı diplomatik temsilciliklerini ve konsolosluklarını geçici olarak kapatan 9 ülke tepkilerin odağında.

Peki gerçekten bir saldırı olasılığı mı var mıydı? Gerçekten konsolosluklarını kapatan ülkelerin elinde ne bilgi var? Merak edilen konuya ilişkin çarpıcı bir yazı tv100 yazarı Özkan Tamirak'tan geldi.

"Suriye ve Kuzey Irak’ta istihbarat sağlayacak bir muhbir arıyordu"

Tamirak, "Ajan savaşlarında dost ülke ihaneti!" başlıklı yazısında şunları kaydetti:

"İşin aslını araştırdım. Türkiye’nin en yakın dostlarından olan bir ülkenin istihbarat elemanı İstanbul’a geldi. Gelmesinin amacı ise kendisine Suriye ve Kuzey Irak’ta istihbarat sağlayacak bir muhbir arıyordu. Belirlediği kişiyle ön görüşmelerini yaptı. Bu şahsı kısmen de olsa kandırmayı başardı.

Bu kişinin cep telefonundan İstanbul’a ait bazı fotoğrafları aldı. Özellikle Beyoğlu’ndaki azınlıklara ait yerlerin bilgilerini ve görüntülerini topladı. Ancak işler planladığı gibi gitmedi. Muhbir yapmak istedikleri kişi bu teklifi kabul etmedi.

Her anları takip altındaydı

Bütün olaylar zinciri bundan sonra başladı. Ne yapsalar da ikna etmeyi başaramadılar. Bu kişi hemen Türkiye’yi terk etti. Ama “dost” dediğimiz ülkenin ajanlarının bilmediği bir şey vardı. Türk istihbarat birimleri tüm bu görüşmeleri adım adım takip ediyordu. Her anları görüntülenerek kayda alındı.

İntikam almak istedi

Verilen görevi başaramayan ajan bu defa intikam peşine düştü. Kendisine ajanlık yapmayı kabul etmeyen şahsın isminin de bulunduğu bir liste hazırladı. Bu şahısın cep telefonundan aldığı fotoğrafları da dosya ekleyerek bir saldırı planlarının olduğun iddia etti. Bu notları başka ülkelerin istihbarat birimlerine de servis etti.

17 kişi gözaltına alındı, sorgu sonrası gerçek ortaya çıktı

Düzmece istihbarat raporunda adı geçen 17 kişi İstanbul İstihbarat polisleri tarafından gözaltına alındı. Tek tek geçmişleri, bağlantıları, temas ettikleri kişiler incelendi. Dört gün sorgulandılar. Evlerinde ele geçirilen bütün materyaller titizlikle incelendi. Herhangi bir terör örgütüyle bağlantıları bulunamadı. Sözde dost ülkenin ajanının karanlık planı da suya düştü."

Konsolosluk kapatan 9 ülke 

Türkiye'de terör eylemi tehdidi iddiasıyla konsolosluklarının çalışmalarına ara veren ABD'nin de aralarında olduğu 9 ülkenin büyükelçisi dün akşam saatlerinde Dışişleri Bakanlığına çağrılmıştı. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Bakanlığa çağrılan Amerika Birleşik Devletleri, Hollanda, İsviçre, İsveç, İngiltere, Almanya, Belçika, Fransa ve İtalya’nın Ankara Büyükelçileri ve temsilcilerine konuya ilişkin tepki aktarılmış ve Türkiye'de bulunan tüm diplomatik misyonların güvenliklerinin uluslararası sözleşmeler temelinde sağlandığı hatırlatılmıştı.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Fenerbahçe Başkanı Ali Koç: Şubat aylarında operasyon yapılıyor, önümüzde 2 yol var

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç: Şubat aylarında operasyon yapılıyor, önümüzde 2 yol var