Türkçe Düşün
İstanbul
AÇIK
30°
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Amasya
Ankara
Antalya
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkari
Hatay
Isparta
Mersin
İstanbul
İzmir
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırklareli
Kırşehir
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Kahramanmaraş
Mardin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yozgat
Zonguldak
Aksaray
Bayburt
Karaman
Kırıkkale
Batman
Şırnak
Bartın
Ardahan
Iğdır
Yalova
Karabük
Kilis
Osmaniye
Düzce
Türkgün Gündem İP, üçe bölündü

İP, üçe bölündü

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin çağrısına net cevap veremeyen İP’te işler karışmış durumda. Parti yönetimindeki çoğunluğun seçimlere hiçbir ittifaka dâhil olmadan girmek istediği bildirilirken, özellikle milliyetçi kimliğe sahip bazı siyasilerin ise Cumhur İttifakı’ndan yana tavır takındığı iddia edildi. Bazı vekiller de hezimete rağmen CHP’den yana duruyor.

2 Dakika
OKUNMA SÜRESİ
İP, üçe bölündü

31 Mart yerel seçimlerine yönelik olarak hem CHP hem de MHP’den ittifak daveti alan İYİ Parti’de fikir ayrılıkları zirve yaptı. 14-28 Mayıs seçimlerinden ağır yaralı çıkan, bu süreçte Yavuz Ağıralioğlu, Aytun Çıray ve Ahat Andican gibi birçok önemli ismini kaybeden İYİ Parti’de yerel seçimlere yönelik değerlendirmeler sürüyor.

3-6 Mart krizinde Kılıçdaroğlu’nun fondaş medyası tarafından linç edilen İP Genel Başkanı Meral Akşener, bu olayın ardından CHP’nin HDP ile kol kola girmesi, devamında ise Zafer Partisi’ne kapalı kapılar ardında bakanlıklar verilmesi sebebiyle büyük rahatsızlık yaşamıştı. Partisinin kurultayında en büyük pişmanlığının “CHP’den 15 vekil istemek” olduğunu itiraf eden Akşener, bunun kendilerine “kuyruk siyasetine” mal olduğunu da açık açık söylemişti.

İP, ÜÇE BÖLÜNDÜ

Son seçim sürecinde yaşanan krizlerin ardından parti içinde CHP’ye ve Kılıçdaroğlu’na yönelik tepkinin arttığı bilinirken, yerel seçimlere yönelik ise 3 farklı görüş ön plana çıktı. Parti yönetimindeki çoğunluğun seçimlere “hiçbir ittifaka dâhil olmadan” girmeyi savunduğu bildirildi.

Özellikle hükümete muhalif isimlerin ise yeniden CHP ile kol kola girmek istediği, bu sayede pazarlık güçlerinin 2019’a kıyasla daha fazla olacağını dillendirdiği belirtiliyor.

GÖZLER 26 AĞUSTOS’TA

Milliyetçi kimliğe sahip bazı isimlerin ise Cumhur İttifakı’na katılarak “yeni bir yol haritası çizmek” üzerine tutum takındığı öne sürüldü. Kısa süre önce gündemi sarsan açıklamalar yapan İYİ Parti Milletvekili Nebi Hatipoğlu, İYİ Parti’nin Cumhur İttifakı’na katılması gerektiğini savunmuş ve bunu parti içinden birçok siyasinin istediğini vurgulamıştı. Partinin eski isimlerinden Aytun Çıray da yaptığı açıklamada bu sözleri destekleyerek, “İYİ Parti’de bir grup AK Parti-MHP ile iş birliğini savunuyor” demişti.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “ittifak” çağrısına net bir yanıt vermekten kaçınan ve ucu açık cümleler kuran İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu ise “millete kulak vereceklerine” yönelik mesajıyla dikkat çekmişti. Hem CHP hem de MHP’nin ittifak davetine ilişkin Meral Akşener’in 26 Ağustos’ta birinci ağızdan daha kapsamlı bir konuşma yapması bekleniyor.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
İngiltere'de sığınmacı gemisindeki bir göçmen: Hayvanlardan daha kötü muamele görüyoruz

İngiltere'de sığınmacı gemisindeki bir göçmen: Hayvanlardan daha kötü muamele görüyoruz