Türkçe Düşün
İstanbul
AZ BULUTLU
24°
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Amasya
Ankara
Antalya
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkari
Hatay
Isparta
Mersin
İstanbul
İzmir
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırklareli
Kırşehir
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Kahramanmaraş
Mardin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yozgat
Zonguldak
Aksaray
Bayburt
Karaman
Kırıkkale
Batman
Şırnak
Bartın
Ardahan
Iğdır
Yalova
Karabük
Kilis
Osmaniye
Düzce
Türkgün Gündem Kurtuluş Müzesi’nin temeli atıldı

Kurtuluş Müzesi’nin temeli atıldı

Cumhuriyet’in 100. yılında Manisa’ya kazandırılması hedeflenen Kurtuluş Müzesi’nin temeli, törenle atıldı. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Şanlı Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında şehrimize kazandırmayı hedeflediğimiz bu projeyi paha biçilemez buluyorum. Kahraman atalarımızın, kutsal vatan topraklarının bölünmezliği için canlarını ve kanlarını feda eden aziz şehitlerimizin, fedakar gazilerimizin isimlerini ölümsüzleştirmek, bizler için büyük bir onur ve gururdur” dedi.

6 Dakika
OKUNMA SÜRESİ
Kurtuluş Müzesi’nin temeli atıldı

Manisa Büyükşehir Belediyesinin Cumhuriyet’in 100. yılına özel olarak kente kazandıracağı Kurtuluş Müzesi’nin temeli, törenle atıldı. Törene Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün yanı sıra MHP TBMM Grup Başkanvekili Erkan Akçay, Şehzadeler Kaymakamı Cemal Hüsnü Çaykara, MHP İl Başkanı Cüneyt Tosuner, Manisa Milletvekili Adayı Şehnaz Güvendik Arık, Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda, Selendi Belediye Başkanı Nurullah Savaş, Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Aytaç Yalçınkaya, MASKİ Genel Müdürü Burak Aslay, Genel Sekreter Yardımcıları, MASKİ Genel Müdür Yardımcıları, Teftiş Kurulu Başkanı Ahmet Türkgüler, belediye meclis üyeleri, Başkan Danışmanları, daire başkanları, Şehzadeler Belediye Başkanı Haşim Yener Bilir, İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak, Ülkü Ocakları İl Başkanı Nazmi Akçay, MHP Şehzadeler İlçe Başkanı Şener Özten, Yunusemre İlçe Başkanı Cemal Kutlar, Manisa Barosu Başkanı Ümit Rona, Muradiye Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kıvırcık, MESOB Başkanı Hasan Geriter, Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap, Manisa’yı Mesiri Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık, esnaf odası başkanları, Manisa Gazeteciler Cemiyeti Onursal Başkanı Ertuğrul Aytaç, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali Filizkan, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

YÜZYILLARCA UNUTULMAYACAK

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törenin açılış konuşmasını Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün yaptı. Kurtuluş Savaşı döneminde yaşanan acı olayların unutulmaması gerektiğini belirterek sözlerine başlayan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Belki yüz yıl önce olmuş ama üzerinden yüzlerce yıl daha geçse unutulmayacak, unutulmaması gereken bir acı yaşadı bu millet. Sevr antlaşmasıyla silahlarına el konulmuş, orduları dağıtılmış ve her köşesi bilfiil işgal edilmiş bir ülke. Ve Manisa. 26 Mayıs 1919'da düşman postallarının topraklarına değmesiyle birlikte uzun bir süre çaresizlik, acı ve gözyaşıyla kurtarıcısını bekleyen bir şehir. 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkan ve büyük Türk milletinin gönlüne bir güneş gibi doğan Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Anadolu’dan yaktığı kurtuluş meşalesiyle yeniden ayağa kalkan Türkiye” dedi.

DESTANSI MÜCADELE…

Vatan toprağını düşmana teslim etmemek için şanlı bir direnişin başlatıldığını dile getiren Başkan Ergün, “Kelimelerle anlatımının bu kadar kolay olduğu bu acı süreçte yüz binlerce şehit, vahşice katledilen on binlerce masum insan. Güzel ülkemizi bölüp parçalamak için gözü dönmüş işgalcilerin analarımıza, bacılarımıza yaşattığı korkunç durumlar… Ve tabi ki büyük deha Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde yurdumuzun dört bir yanında başlayan şanlı direniş. Manisa’mızda da Müftü Alim Efendi, Gördesli Makbule, İbrahim Ethem Bey, Demirci Akıncıları ve nice isimsiz kahramanın işgalcilere vatan topraklarını teslim etmemek için destansı mücadelesi” dedi.

ŞANLI TARİHİMİZİ GELECEK NESİLLERE EN GÜZEL ŞEKİLDE ANLATMALIYIZ

Şanlı Türk tarihinin gelecek nesillere doğru şekilde aktarılması gerektiğine vurgu yapan Başkan Ergün, “Bu acıların unutulmaması; destanların olduğu kadar acıların da yaşandığı şan ve şeref dolu tarihimizi hem şimdi hem de gelecek nesillere en güzel şekilde anlatmamız gerektiğine inanıyorum. Bu düşünceden hareketle Çanakkale Şehitleri Anıtı ve Atatürk Sergi Salonu, Kurtuluş Kahramanları Anıtı, Sarıkamış Şehitleri Anıtı, Gördesli Makbule Hanım Meydanı gibi kalıcı eserleri şehrimize kazandırarak, hem atalarımızın şanlı hatıralarını yaşattık hem de bu toprakların nasıl vatan yapıldığını hemşerilerimize ve çocuklarımıza anlatmayı amaçladık” diye konuştu.

‘YÜZÜNCÜ YILINDA MİLLİ MÜCADELE DÖNEMİNDE MANİSA’ ESERİNİ KAZANDIRDIK

Manisa’nın yakın tarihine ışık tutacak 4 ciltlik önemli bir eseri kazandırdıklarını da hatırlatan Başkan Ergün, “Bunun yanında büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün “Tarihini bilmeyen milletler, yok olmaya mahkumdur” sözünün ışığında, Celal Bayar Üniversitemizden 2 profesör hocamız ve 38 akademisyenimizle birlikte ‘Yüzüncü Yılında Milli Mücadele Döneminde Manisa’ isimli 4 ciltten oluşan önemli bir eseri ortaya çıkardık. Yakın geçmişimize ışık tutan bu eseri hazırlayan, değerli 2 profesör hocamıza ve birbirinden kıymetli 38 akademisyenimize bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

KURTULUŞ MÜZESİ ÖNEMSEDİĞİM BİR PROJE

Kurtuluş Müzesi projesinin içeriği hakkında bilgiler veren Başkan Ergün, “Bugün temelini atacağımız Kurtuluş Müzesi de yine aynı anlayışla geçmişimizi unutturmamak adına hazırlanmış, önemsediğim bir projedir. Manisa Kurtuluş Müzesi projesi, Manisa halkının Yunan işgali öncesi, sırası ve sonrasında yaşadıklarını anlatmak amacıyla hazırlanmıştır. Kurtuluş Savaşı dönemindeki Manisa tarihinin günümüz ve gelecek kuşaklara aktarılmasını amaçladığımız müzemizde 1919 ve 1922 yılları arasındaki olayların belgeleri yer alacak. Ayrıca Milli Mücadele esnasında yaşananların somut örnekleri de sergilenecek” diye konuştu.

MANİSA, TARİHİNE SAHİP ÇIKACAK

Ulu Önder Atatürk’ün mirası olan Cumhuriyetin 100.  yılı anısına özel olarak Manisa Kurtuluş Müzesi projesini hayata geçirdiklerini de sözlerine ekleyen Başkan Ergün, “Hedefimiz 29 Ekim 2023’te müzemizin kapılarını hemşerilerimize açmaktır. Bu konuda ilgili arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürüyor. Kurtuluş Müzesi ile birlikte bu bölge de adeta müzeler caddesi haline gelecek. Hizmet binamızın karşısında yer alan Manisa Müzesi, ilk hizmet dönemimizde hayata geçirdiğimiz Çanakkale Müzesi, Kurtuluş Kahramanları Anıtı, Sarıkamış Şehitleri Anıtı ve Kurtuluş Müzesi ile Manisa; tarihini en iyi şekilde bilecek ve sahip çıkacaktır” diye konuştu.

PAHA BİÇİLEMEZ…

Her projenin bir maliyetinin ve yatırım bedelinin olduğunu ifade eden Başkan Ergün, “Başta büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, kahraman atalarımızın aziz hatıralarını yaşatacak olan Kurtuluş Müzesi’nin de elbette bir ihale bedeli var. Ancak ben, şanlı Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında şehrimize kazandırmayı hedeflediğimiz bu projeyi paha biçilemez buluyorum. Kahraman atalarımızın, kutsal vatan topraklarının bölünmezliği için canlarını ve kanlarını feda eden aziz şehitlerimizin, fedakar gazilerimizin isimlerini ölümsüzleştirmek, bizler için büyük bir onur ve gururdur. Bu duygularla Kurtuluş Müzemizin temel atma töreninin hayırlı olmasını diliyor, projenin hayata geçmesinde emeği olan Danışmanım Azmi Açıkdil’e, Fen İşleri Dairesi Başkanlığımıza ve çalışanlarına, yüklenici firma yetkililerine, projenin çiziminde değerli katkıları olan mimarlarımıza şahsım ve hemşerilerim adına ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

ATALARIMIZIN AZİZ HATIRALARINI YAŞATMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Ergün, sözlerini şöyle noktaladı; “Sözlerimi noktalamadan önce, bizlere ay-yıldızlı bayrağımızın gölgesinde şanlı bir vatan armağan eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, kahraman atalarımızı ve aziz şehitlerimizi rahmetle minnetle anıyorum. Ruhları şad olsun. Bizler atalarımızın izinde şehrimiz ve ülkemiz için çalışmaya ve onların aziz hatıralarını yaşatmaya devam edeceğiz. Hepinize teşekkür ediyorum. Sağ olun, var olun. Ne mutlu Türküm diyene!” Konuşmanın ardından okunan dualar ve kesilen kurbanlar eşliğinde Başkan Ergün ve protokol üyeleri, temele ilk harcı döken butona bastı.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
MHP Manisa Milletvekili Adayı Ali Uçak'tan muhtarlara '24 saat arayabilirsiniz' garantisi

MHP Manisa Milletvekili Adayı Ali Uçak'tan muhtarlara '24 saat arayabilirsiniz' garantisi