Türkçe Düşün
İstanbul
AÇIK
30°
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Amasya
Ankara
Antalya
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkari
Hatay
Isparta
Mersin
İstanbul
İzmir
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırklareli
Kırşehir
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Kahramanmaraş
Mardin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yozgat
Zonguldak
Aksaray
Bayburt
Karaman
Kırıkkale
Batman
Şırnak
Bartın
Ardahan
Iğdır
Yalova
Karabük
Kilis
Osmaniye
Düzce
Türkgün Gündem MHP'li Karakaya: Türkiye, tarımda su tasarrufu sağlayan teknolojileri hızlandırıyor

MHP'li Karakaya: Türkiye, tarımda su tasarrufu sağlayan teknolojileri hızlandırıyor

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, Dünya Su Forumu’nda Türkiye'nin tarımda su tasarrufuna yönelik teknolojik çalışmalarını hızlandırdığını belirtti. Suyun korunması için inovasyon ve işbirliğinin önemine dikkat çeken MHP’li Karakaya, su kaynaklarının sürdürülebilir kullanımı için yenilikçi çözümler önerdi.

4 Dakika
OKUNMA SÜRESİ
MHP'li Karakaya: Türkiye, tarımda su tasarrufu sağlayan teknolojileri hızlandırıyor
KAYNAK: Haber Merkezi

Endonezya’nın Nusa Dua şehrinde gerçekleştirilen 10. Dünya Su Forumu kapsamında düzenlenen Parlamenterler Toplantısı'nda, MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mevlüt Karakaya önemli açıklamalarda bulundu.

İki gün sürecek olan ve "Ortak Refah İçin Su Konusunda Parlamento Eylemlerinin Harekete Geçirilmesi" temalı Parlamenterler Toplantısı'nın ilk gününün ikinci oturumunda söz alan Karakaya, nüfus artışı ve iklim değişikliklerinin su talebinde kayda değer bir artışa yol açtığını vurguladı. 

Karakaya Su1

TARIMDA SU TASARRUFU İÇİN YENİLİKÇİ ÇÖZÜMLER

İnovasyonun, güvenli içme suyuna erişim de dahil olmak üzere yaşam standartlarını iyileştirmenin temel araçları arasında yer aldığını belirten Karakaya, su sektöründeki yeniliklerin çoğu gelişmekte olan ülkelerde yeterince uygulanamadığını ifade etti. Güvenli içme suyu sağlamak için yenilikçi politikalara ihtiyaç olduğunu söyleyen Karakaya, işbirlikleri ve alışılmışın dışında çözümler keşfetmenin önemine değindi.

"TOPLUMSAL FARKINDALIK ARTIRILMALI"

Karakaya, su sorunlarına çözüm bulmak için alternatif su kaynaklarının geliştirilmesi ve toplumsal farkındalığın artırılması gerektiğini belirterek, yağmur suyu hasadı, tuzdan arındırma, gri su hasadı, uzaktan algılama ve erken uyarı sistemleri gibi yenilikçi fikirlerin su kaynaklarının verimli ve sürdürülebilir kullanılmasına katkı sağlayacağını söyledi.

"TARIMDA SU TASARRUFU İÇİN TEKNOLOJİLERİ HIZLANDIRIYORUZ"

Gelişen teknolojilerin suyun korunmasına yönelik büyük fırsatlar sunduğunu ifade eden Karakaya, yenilikçi teknolojilerin maliyetlerinin düşürülmesinin kritik öneme sahip olduğunu belirtti. Bu bağlamda yapay zekanın çok değerli bir fırsat olduğunu vurgulayan Karakaya, Türkiye'nin tarımda su tasarrufu sağlayan teknolojilerin yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalarını hızlandırdığını ve bu doğrultuda daha az su tüketen bitkilerin üretimine yönelik modellerin oluşturulduğunu açıkladı.

GAZZE'DE TEMİZ SU İHTİYACI

Konuşmasının sonunda Gazze’de temiz suya dahi erişemeyen çocuk ve kadınların durumuna dikkat çeken Karakaya, suyun önemini ve adil dağılımının gerekliliğini vurgulayarak sözlerini tamamladı.

Prof. Dr. Mevlüt Karakaya'nın açıklamaları, su kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir kullanımı için yenilikçi çözümler ve işbirliklerinin önemini bir kez daha gözler önüne serdi.

Karakaya Su

MHP'li Karakaya, toplantıda şunları dile getirdi: 

"Nüfustaki sürekli artış, iklim değişiklikleriyle birlikte su talebinde kayda değer bir artışa yol açmaktadır.

İnovasyon, güvenli içme suyuna erişimin iyileştirilmesi de dahil olmak üzere, dünyadaki yaşam standartlarını iyileştirmenin temel araçları arasında yer alıyor.

Ne yazık ki, su sektöründeki yeniliklerin uygulanması; çoğu gelişmekte olan ülkelerde nispeten geride kalmaktadır

Bu nedenle güvenli içme suyu sağlamak için yenilikçi politikalar oluşturmamız gerekiyor. Bunu, ancak kurulacak işbirlikleri ve alışılmışın dışında çözümler keşfederek yapabiliriz.

Alternatif su kaynaklarının geliştirilmesinin yanı sıra suyun korunması konusunda toplumsal farkındalığın artırılması yoluyla su sorunlarına çözüm bulma çabalarımızı da hızlandırmamız gerekiyor.

İlgili stratejiler, su kaynaklarının verimli ve sürdürülebilir bir şekilde kullanılmasını sağlamak için bir dizi yenilikçi fikirleri içermelidir. 

"Yağmur suyu hasadı", "tuzdan arındırma", gri su hasadı", "uzaktan algılama", "erken uyarı sistemleri" bu konudaki birkaç örnektir.

Gelişen teknolojiler ve yenilikler, bu değerli kaynağı korumaya yönelik yaklaşımımızı yeniden tanımlamak için büyük fırsatlar sunmaktadır. 

Yenilikçi teknolojilerin maliyetlerinin düşürülmesi kritik öneme sahiptir. Bu bakımdan "Yapay Zeka" bu çabada çok değerli bir fırsattır. Türkiye’nin, özellikle tarımda su tasarrufu sağlayan teknolojilerin yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalarını hızlandırdığını burada ifade etmeliyim. 

Bu doğrultuda su kullanımının azaltılmasına ve daha az su tüketen bitkilerin üretiminin arttırılmasına yönelik modeller oluşturulmakta ve çalışmalar yoğun bir biçimde devam ettirilmektedir. 

Değerli meslektaşlarım! 
Sözlerime son vermeden önce Gazze’de, değil içme suyu; kirli suya dahi ulaşamayan çocuk ve kadınların olduğunu dikkatlerinize sunmak isterim. Bu da günümüz dünyasında madalyonun öbür yüzüdür.

Teşekkür ederim." 

Karakaya Su2
 

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
AKINCI'nın İran'daki başarısı dünya basınında gündem oldu!

AKINCI'nın İran'daki başarısı dünya basınında gündem oldu!