Türkçe Düşün
İstanbul
AÇIK
30°
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Amasya
Ankara
Antalya
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkari
Hatay
Isparta
Mersin
İstanbul
İzmir
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırklareli
Kırşehir
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Kahramanmaraş
Mardin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yozgat
Zonguldak
Aksaray
Bayburt
Karaman
Kırıkkale
Batman
Şırnak
Bartın
Ardahan
Iğdır
Yalova
Karabük
Kilis
Osmaniye
Düzce
Türkgün Gündem Terör örgütüne bir darbe daha

Terör örgütüne bir darbe daha

MSB: “Son bir haftada 44 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Etkisiz hale getirilen terörist sayısı bu yıl içinde bin 146'ya, 24 Temmuz 2015'ten bugüne kadar ise 38 bin 489'a ulaşmıştır.”

3 Dakika
OKUNMA SÜRESİ
Terör örgütüne bir darbe daha

Milli Savunma Bakanlığı tarafından basın bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, terörle mücadele kapsamında gerçekleştirilen operasyonlarla ilgili bilgiler de aktarıldı.

Buna göre, son bir haftada 44 terörist etkisiz hale getirildi. Bu yıl etkisiz hale getirilen terörist sayısı 1146 olurken, 2015'ten bu yana etkisiz hale getirilen terörist sayısı ise 38 bin 489 oldu.

PENÇE-KİLİT'TE 600 TERÖRİST ETKİSİZ

Pençe-Kilit Harekat bölgesinde bugüne kadar 600 terörist etkisiz hale getirildi, 1336 silah ve yaklaşık 667 bin mühimmat ele geçirildi, 640 mağara-sığınak basıldı.

Suriye'de harekat bölgelerine son bir haftada teröristler tarafından 3 taciz girişimi gerçekleştirildi. Mehmetçiğin verdiği karşılıkla 31 terörist etkisiz hale getirildi. Bir yılda etkisiz hale getirilen terörist sayısı ise 840 oldu.

Ayrıca, 2023 yılında teröristler tarafında harekat bölgelerine 96 taciz atışı gerçekleştirildi. Mehmetçiğin karşılık vermesiyle toplam 744 terörist etkisiz hale getirildi.

4 BİN 291 ŞAHSIN HUDUDU GEÇMESİ ENGELLENDİ

Son bir haftada yasa dışı yollarla ülkeye girmeye çalışan 474 şahıs yakalandı. Yakalananların 30'unun FETÖ'cü, 37'sinin terörist olduğu belirlendi.

Ayrıca son bir haftada 4 bin 291 şahsın hududu geçmesi engellendi.

KIBRIS'TAKİ GELİŞMELER

Toplantıda, Kıbrıs'ta yaşanan gelişmelerle ilgili son durum da aktarıldı. Kıbrıs'ta egemen, eşit, bağımsız iki devletin tek çözüm olduğu vurgulandı. Ayrıca, 26 Ağustos'ta Limasol kentinde bulunan Köprülü Hacı İbrahim Ağa Camii'ne yönelik saldırı kınandı.

Açıklamada, "Müslümanlara, İslam âlemine ve tüm insanlığın ortak değerlerine yönelik tehdit oluşturan ve daha önce de benzerleri yaşanan bu tarz nefret eylemleri Kıbrıs'taki iki devletli çözüm vizyonunun ne kadar haklı ve gerçekçi olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur.

Türkiye; garantör devlet olarak uluslararası anlaşmalar ve uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru haklar çerçevesinde Kıbrıs'ta barış, huzur ve güvenliğin teminatı olmaya devam edecektir." denildi.

TSK'NIN HELİKOPTER VE UÇAKLARI ORMAN YANGINLARINA MÜDAHALE EDİYOR

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından oluşturulan rezerv güç ile yangın söndürme çalışmalarına sağlanan destek de aralıksız devam ediyor.

Bu çerçevede Silahlı Kuvvetler'e ait helikopter ve uçaklar tarafından şimdiye kadar 1335 sorti yapılarak yangınlara müdahale edildi. Gelen anlık taleplere istinaden görevlendirmeler ve destek faaliyetleri sürdürülüyor.

"BU GÖRÜNTÜLERİ KULLANANLAR BU İŞE BİLEREK YA DA BİLMEYEREK ALET OLUYORLAR"

Milli Savunma Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, siyasi mülahazalar, şahsi ihtiraslarla ve gerçek dışı, abartılı, yanıltıcı söylemler ve daha önce farklı yerlerde çekilerek farklı amaçla kullanılmış stok görüntüler kullanılarak hudut güvenliğinin polemik konusu yapılmaya çalışıldığı hatırlatıldı.

Bu görüntülerin çoğunluğunu göçmen kaçakçılarının reklam yapmak amacıyla çekip dağıttığı görüntüler olduğunu aktaran kaynaklar, "Bu görüntüleri kullananlar da bu işe bilerek ya da bilmeyerek alet oluyorlar. Bir nevi destek oluyorlar. Silahlı Kuvvetlerimiz sınır güvenliğimizin sağlanması için 'hudut namustur' anlayışıyla zorlu iklim ve arazi şartlarında 7 gün 24 saat görev yapıyor. Bizim beklentimiz, Mehmetçiğin olağanüstü gayret ve emeğine saygı duyulmasıdır. Şunu bir kez daha ifade ediyoruz ki; Sınırlarımızda alınan tedbirleri, yapılan çalışmaları ve durumu yerinde görmek isteyenleri sınırlarımıza götürmeye hazırız." ifadelerini kullandı.

"EYLÜL AYIYLA BİRLİKTE ÇALIŞMALARIN VE TEMASLARIN ARTMASINI BEKLİYORUZ"

Millî Savunma Bakanlığı kaynakları, Yunanistan ile ilişkiler konusundaki bir soru üzerine de "Eylül ayıyla birlikte çalışmaların ve temasların artmasını bekliyoruz" açıklamasını yaptı.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Okan Buruk: Şansım iyi değil

Okan Buruk: Şansım iyi değil