Türkçe Düşün
İstanbul
AZ BULUTLU
24°
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Amasya
Ankara
Antalya
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkari
Hatay
Isparta
Mersin
İstanbul
İzmir
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırklareli
Kırşehir
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Kahramanmaraş
Mardin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yozgat
Zonguldak
Aksaray
Bayburt
Karaman
Kırıkkale
Batman
Şırnak
Bartın
Ardahan
Iğdır
Yalova
Karabük
Kilis
Osmaniye
Düzce
Türkgün Günün Başyazısı Çözüm bekleyen sokak köpekleri

Çözüm bekleyen sokak köpekleri

3 Dakika
OKUNMA SÜRESİ
Çözüm bekleyen sokak köpekleri

YILDIRAY ÇİÇEK / TÜRKGÜN

Sokak köpeklerinin vahşeti aralıksız devam ediyor. Bir hafta içinde üç vahşet yaşadık. Önce Adana'da köpekten kaçan bir çocuk korkudan yola atlayınca arabanın hızlı çarpmasıyla hayatını kaybetti. Daha sonra Van’da sokak köpeklerinin saldırısına uğrayan 9 yaşındaki çocuk parçalanarak hayatını kaybetti. Dün de Aksaray’da Pitbull cinsi köpeğin saldırısına uğrayan küçük çocuk, ayaklarından ve yüzünden yaralandı.

Sokak köpekleri sadece insanlara zarar vermiyor. Bursa'nın Nilüfer ilçesinde koyun sürüsüne saldıran başıboş köpekler, birçoğu gebe olan 41 koyunu da telef etti.

Sokak köpekleri daha ne kadar insanlara, çocuklara, hayvanlara zarar verecek?

Akılsız, mantıksız savunmalarla ortaya konulan hayvan sevgisine dair sözde duyarlılıklar daha kaç insanın ölümüne yol açacaktır?

Sokak köpekleri de yaşasın elbette. Hem de en iyi şartlarda. Ama bir sokak köpeğinin canı bir insanın canından önemli olabilir mi?

Sokak köpeklerinin insanların canına kastettiği yıllardır konuşuluyor ama hâlâ bir köklü çözüm bulunmuş değildir. Sokak köpekleri saldırmaya, insanlar, çocuklar ölmeye devam ediyor. Sokaklarda, caddelerde sürü hâlinde gezen köpekler herkes için tehlikelidir. “Bir tehlikesi yok” diyen insanın ruh sağlığı inanın tedavi edilmelidir.

Binlerce insanın yaşadığı sokak ve mahalle aralarında köpek sürülerinin ne işi olabilir?

Büyükşehir, il ve ilçe belediyeleri eliyle sokak köpeklerine köklü bir çözüm bulunmalıdır. Köpeklere ait bir orman mı, köpeklere ait bir kamp mı, köpeklere ait bir bakım evi ne derseniz deyin, denetimi-kontrolü olan yerler kurulmalıdır. Hayvan sevgisi olan insanların da güvenli bir şekilde buraları ziyaret etmesi sağlanmalıdır.

Aksi hâlde sokak köpeklerinin saldırısı, insanların, çocukların ölümü-yaralanması devam edecektir. Saldırmak, ısırmak köpeklerin doğasında vardır. Bir de eğitilmemiş, koruyucu önlemleri alınmayan her köpek potansiyel tehlikedir.

Toplum içinde öyle ruh hastası adamlar var ki çenesi 1-2 ton basan, tuttuğu yeri koparacak güçte olan Pitbull ve benzeri köpekleri bile sokaklarda ağızlıksız, tasmasız gezdiriyorlar. Herhâlde köpeğin saldırganlığı kendi sadist duygularını tatmin ediyor.

Hayvan sevgisi maskesiyle kendilerine böyle alan açıp, “Sokak köpeklerine dokundurtmam”, “Pitbull ve benzeri köpeklere dokundurtmam” diyerek onlara sınırsız özgürlük alanı açmak normal bir akıl sahibinin yapacağı bir şey değildir. İnsanların öldüğü yerde sınırlar başlamalıdır. Bu tartışmaların yaşandığı bir atmosferde çıkıp "Hepimiz ölelim, hayvanlar yaşasın" diyebilen tuhaf insanlara da denk geldik. İnsanlar da,  hayvanlar da yaşasın. Kimse “Hayvanlar telef edilsin” demiyor. En azından “İnsanlara zarar vermeyecek alanlarda yaşatılsın” diyor.

Çocuklarını da kendi gibi hayvansever yetiştiren biri olarak düşüncelerim bunlardır. Artık acılar son bulsun. İnsanlar, çocuklar ölmesin, yaralanmasın. Sokak köpekleri de en iyi şartlarda yaşamlarını sürdürsün. Yanlış mı düşünüyorum?

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Mehmet Şahin: “Millet İttifakı’nın gündeminde Aleviler yok”

Mehmet Şahin: “Millet İttifakı’nın gündeminde Aleviler yok”