Türkçe Düşün
İstanbul
AZ BULUTLU
24°
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Amasya
Ankara
Antalya
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkari
Hatay
Isparta
Mersin
İstanbul
İzmir
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırklareli
Kırşehir
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Kahramanmaraş
Mardin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yozgat
Zonguldak
Aksaray
Bayburt
Karaman
Kırıkkale
Batman
Şırnak
Bartın
Ardahan
Iğdır
Yalova
Karabük
Kilis
Osmaniye
Düzce
Türkgün Günün Başyazısı Ortaklar CHP’ye takoz oluyor

Ortaklar CHP’ye takoz oluyor

3 Dakika
OKUNMA SÜRESİ
Ortaklar CHP’ye takoz oluyor

YILDIRAY ÇİÇEK / TÜRKGÜN

Kemal Kılıçdaroğlu’nun etrafında toplanan ittifakta tuhaf şeyler oluyor. Biliyorsunuz, Kemal Kılıçdaroğlu hepsi toplanıp tek çatı altında seçime girseler bir milletvekili çıkaramayacak Deva, Gelecek, Saadet ve Demokrat gibi partilere CHP listelerinde 80’e yakın milletvekili kontenjanı verdi. Çoğunluğu da direkt seçilecek yerlerde… CHP bu partilere hak etmedikleri ölçüde milletvekilliği sıralaması bağışlamıştır. Bu durum kendi içinde büyük tartışmalar çıkarsa da Kemal Kılıçdaroğlu bu konuda da abuk sabuk cevaplar vermiştir. Mesela eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin kumpas davaları yüzünden çok tartışılan isimken Kemal Kılıçdaroğlu’nun onunla ilgili değerlendirmesi "Sadullah Bey başka bir partinin adayı. Biz onların iç işlerine karışamayız. O zaman çok büyük sıkıntı çıkar. Onlar kendi adaylarını seçer, biz kendi adayımızı seçeriz. Dolayısıyla birbirimizin alanına girip oraya yönelik üstü örtülü veya açık eleştiri yaparsak asla doğru olmaz” şeklinde olmuştur.  Sadullah Ergin CHP listesinden CHP’lilerin oylarıyla seçilecek ama “o başka bir partinin adayı” diye tepkileri yumuşatmaya çalışıyor. Bunu yutacak CHP’liler varsa da onlara afiyet olsun.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun ittifakında böyle çarpık siyasi ilişkiler ağı yaşanırken, ilginç olan başka bir durum ise CHP listelerinde bir hayli yer bulan partilerin genel başkanları ortalarda görünmemektedir.

Listeleri kaptılar ve ondan sonra âdeta toz oldular. Nerede Ahmet Davutoğlu, nerede Ali Babacan, nerede Gültekin Uysal, nerede Temel Karamollaoğlu? “Bir selam versem Anadolu ayağa kalkar” diyen Ahmet Davutoğlu, niçin Kemal Kılıçdaroğlu için Anadolu’yu ayağa kaldırmıyor?

Bunu yapmadığı-yapamadığı gibi bir de CHP’ye oy verme konusunda negatif hava yaratıyorlar. Ahmet Davutoğlu katıldığı televizyon programında “Halam, "Bizim Ahmet'e nasıl oy vereceğiz?" demiş. Samimi bir soru. Hayatı boyunca CHP karşısında pozisyon almış. Bazılarının halam gibi tepki verdiğini görüyorum. Altı oka oy vermeyeceğini söyledi" açıklamasını yapıyor. Akıllı bir siyasetçi olsa böyle bir diyaloğu anlatır mı?

Ali Babacan da ondan farklı değil. Sadullah Ergin gibi tartışmalı bir ismi CHP listesine koydurarak CHP’nin özellikle Çankaya bölgesini karıştıran Ali Babacan bir de çıkmış "Bu teklif CHP'den geldiğinde biz kendi kitlemizin tamamını CHP listelerine taşıyamayabiliriz dedik, dürüst olmak zorundayız dedik. Yani biz bütün oy kitlemizi olduğu gibi paket hâlinde buraya taşıyamayabiliriz dedik” diyor. Zaten kaç tane oyun var da kitleden bahsediyorsun Ali Babacan?

Ortada görünüp miting yapmadıkları, çalışmadıkları gibi bir de bu tür negatif propagandalarla CHP’yi baltalıyorlar. Sağ olsunlar iyi de yapıyorlar.

Halasına bile CHP’ye oy verdiremeyen Ahmet Davutoğlu’na, Deva’nın bir avuç oyunu da CHP’ye getiremeyen Ali Babacan’a, etkisiz eleman Gültekin Uysal’a, CHP’nin müştemilatı hâline gelen Temel Karamollaoğlu’na bol kepçeden milletvekilliği dağıtan Kemal Kılıçdaroğlu, bu yüzden küstürdüğü CHP’lilerden de seçimlerde gereken dersi alacaktır.

Kemal Kılıçdaroğlu bence seçim akşamı CHP Genel Merkezi’nde değil, konumu bilinmeyen bir yerden seçim sonuçlarını takip etmelidir. CHP’liler onu çiğ çiğ yiyecek benden söylemesi…

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Meteoroloji'den İstanbul ve 26 il için sarı kodlu uyarı

Meteoroloji'den İstanbul ve 26 il için sarı kodlu uyarı