YILDIRAY ÇİÇEK / TÜRKGÜN

31 Mart 2024 yerel seçimlerine yaklaşık iki hafta kaldı. Televizyonların, gazetelerin ve sosyal medyanın en çok öne çıkardığı şehirler, Ankara ve İstanbul olmaktadır.

Bu büyükşehirlerin adayları ne yaparlarsa yapsınlar her konuda gündem olmaktadır. Bu durum hem DEM destekli CHP’nin adayları hem de Cumhur ittifakının adayları için geçerlidir.

DEM destekli CHP’nin adayları toplumda tartışıldığı gibi artık kendi taraftarlarından da eleştirilmeye başlandı.

Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş, ne zaman bir televizyon programına çıksa onların yandaş yazar ve yorumcuları bile isyan ederek “Çıkmayın televizyonlara yeter” demeye başladı.  Çünkü her iki belediye başkanı da 5 yıllık görev süreleri boyunca açıklarını kapatamadıkları gibi programlardaki konuşmalarıyla yeni açıklar vermeye başladılar.  Vaatleri, projeleri, ihaleleri, siyasi yorumları, vurgunları, israfları, ilişkileri hep tartışma konusu olmakta…

Ekrem İmamoğlu’na yönelik katıldığı televizyon programlarında 2019 yılında vaat edip yerine getirmediği projeler sorulduğunda sık sık “Hatırlamıyorum” ile karşılık vermesi zaten “Bana bir beş yıl daha görev verme hatasına düşmeyin” demenin izahıdır. Türkiye, bir haftadır Ekrem İmamoğlu’nun televizyon programında 2019’da vaat edip hayata geçirmediği projelerinin hatırlatılması karşısında “Hatırlamıyorum” sözlerini konuşmaktadır.

DEM destekli CHP adayları olan Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın televizyon programları sayesinde deşifre olan en büyük özelliği, 5 yıllık görev süreçlerinde bir şey yapmadan, her şeyi yapmış algısı yarattıklarını topluma göstermeleridir. Bunlar verdiği sözleri unuttukları gibi üstelik 2019 öncesi vaat ettikleri projelerin videolarını bile sosyal medya üzerinden sildirdikleri de ortaya çıktı.

CHP’nin elindeki İstanbul, Ankara bu halde de, Antalya, Mersin, Adana, Hatay, Mersin, İzmir farklı mı? CHP’nin sarsılmaz kalesi olarak anılan İzmir’de bile bugün Cumhur ittifakının kazanacağı konuşulmaktadır. Bu hal, CHP’ye sürekli sahip çıkan İzmir’e karşı, CHP’nin İzmirlilere sahip çıkmadığını göstermektedir. CHP, Tunç Soyer’in batırdığı İzmir’e öyle bir aday çıkardı ki, Tunç Soyer’i şimdiden mumla aramaya başladılar ve bu arayış, CHP’lilerin “Hizmet için Cumhur ittifakının adayı Hamza Dağ’a oy vereceğiz” açıklamalarına sebep olmaktadır.

Daha ne yapacağını hatırlamayanlar, yönettiği büyükşehirlere ne verebilirler? Koskoca boş geçen beş yıl, bunun ispatı, delili değil midir?

DEM destekli CHP’nin mevcut belediye başkanlarının hatırlamadıklarını, halk hatırlatmalı ve bunun hesabını sandıkta sormalıdır. Görünen o ki sonuç da böyle olacaktır.

CHP’nin yazar ve yorumcuları dahi “CHP’li belediye başkanlarına televizyon programlarına çıkmayın” noktasına geldiyse eğer CHP’de işler çığırından çıktı demektir. “Hatırlamayan, hizmet üretmeyen” CHP’li belediye başkanlarıyla, gidilecek yol kalmamıştır.

Editör: Haber Merkezi