Hafta içi şehirler arası seyahat kısıtlaması var mı, saatleri neler? Seyahat yasağı kalktı mı?

Şehirler arası seyahat yasağına ilişkin detaylar netleşti. Kademeli normalleşmenin ikinci ayağı başladı ve İçişleri Bakanlığı Haziran Ayı Normalleşme Planı genelgesini yayımladı. Kişiler ise hafta sonu seyahat yasağı var mı, hafta içi şehirler arası yasak olacak mı sorularını yöneltiyor. İşte, şehirler arası seyahat yasağına ilişkin detaylar...

Google Haberlere Abone ol
Hafta içi şehirler arası seyahat kısıtlaması var mı, saatleri neler? Seyahat yasağı kalktı mı?
04.06.2021 00:10

Salgın sürecinde bir dönem alınan tedbirlerden biri de bilindiği üzere şehirler arası seyahat yasağı olmuştu. Kademeli normalleşme sürecinde 1 Haziran itibarıyla ülke çapında yeni kararlar uygulamaya geçerken binlerce kişi “Hafta içi hafta sonu Pazar günü şehirler arası seyahat yasağı var mı, özel araçla şehir dışına çıkmak yasak mı?” sorularını gündeme taşıdı. Salgına karşı tedbirler kapsamında sokağa çıkma yasağı saatlerinde seyahat yasağı bulunurken kısıtlamanın günü ve saatinde yapılan değişim sonrası detaylar araştırma konusu haline geldi. Buna göre; Bugün ve Pazar günü şehirler arası yasak var mı, seyahat yasağı kaldırıldı mı? İşte tüm detaylar…

SEYAHAT YASAĞI VAR MI?

Kademeli normalleşme dönemi sürüyor. Yayımlanan genelge sonrasında kısıtlamalara dair ayrıntılar araştırılıyor. Kademeli normalleşme döneminin ikinci etabında; sadece sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde şehirler arası seyahat kısıtlaması uygulanacak olup sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayan süre içerisinde şehirler arası seyahate ilişkin herhangi bir kısıtlamaya gidilmeyecek. Buna göre sadece pazar günü yasak olacak.

Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri 22.00 - ­05.00 saatleri arasında; Pazar günleri ise Cumartesi günü saat 22.00’den başlayıp Pazar gününün tamamını kapsayacak ve Pazartesi günü saat 05.00’te tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.

Seyahat yasağı kalktı mı?

ŞEHİRLER ARASI SEYAHAT KISITLAMASI İSTİSNALARI

- Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde vatandaşlarımızın uçak, tren, otobüs gibi toplu taşıma vasıtalarıyla yapacakları şehirler arası seyahatler için ayrıca seyahat izni alması istenmeyecek, şehirler arası seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu vb. ile ibraz etmeleri yeterli olacaktır. Bu durumdaki kişilerin şehirler arası toplu taşıma vasıtaları ile ikametleri arasındaki hareketlilikleri, kalkış-varış saatleriyle uyumlu olmak kalmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır.

- Zorunlu bir kamusal görevin ifası kapsamında ilgili Bakanlık ya da kamu kurum veya kuruluşu tarafından görevlendirilmiş olan kamu görevlilerinin (müfettiş, denetmen vb.) özel veya resmi araçlarla yapacakları şehirler arası seyahatlerine, kurum kimlik kartı ve görevlendirme belgesini ibraz etmeleri kaydıyla izin verilecektir.

- Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat etmek amacıyla herhangi bir cenaze yakınının e-devlet kapısındaki İçişleri Bakanlığına ait e-Başvuru veya ALO 199 sistemleri üzerinden yapacakları başvurular (yanında akraba konumundaki 9 kişiye kadar bildirimde bulunabilecektir) sistem tarafından vakit kaybetmeksizin otomatik olarak onaylanarak cenaze yakınlarına özel araçlarıyla seyahat edebilmeleri için gerekli seyahat izin belgesi oluşturulacaktır.

Cenaze nakil ve defin işlemleri kapsamında başvuru yapacak vatandaşlarımızdan herhangi bir belge ibrazı istenilmeyecek olup Sağlık Bakanlığı ile sağlanan entegrasyon üzerinden gerekli sorgulama seyahat izin belgesi düzenlenmeden önce otomatik olarak yapılacaktır.

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde vatandaşlarımızın özel araçlarıyla şehirler arası seyahate çıkmamaları esastır.

Ancak aşağıda belirtilen zorunlu hallerin varlığı durumunda vatandaşlarımız, bu durumu belgelendirmek; e-devlet üzerinden İçişleri Bakanlığına ait e-Başvuru ve ALO 199 sistemleri üzerinden Valilik/Kaymakamlık bünyesinde oluşturulan Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla özel araçlarıyla da seyahat edebileceklerdir. Seyahat İzin Belgesi verilen kişiler, seyahat süreleri boyunca sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır.

Etiketler seyahat yasak
Yorumlar