Hakeme maç bulunmaz,maça hakem bulunur…

Müsabakalara hakem ataması yapılırken hedef, hakeme yöneteceği maç bulmak değil, maçı yönetebilecek hakem bulmak...

06.02.2019 10:00

Müsabakalara hakem ataması yapılırken hedef, hakeme yöneteceği maç bulmak değil, maçı yönetebilecek hakem bulmak olmalıdır. Her hakemin bir maç yönetim karakteri vardır.

Bazı hakemler her şeye rağmen asla ve asla oyun kuralları ve UEFA talimatlarından ödün vermezler.

Bazıları ev sahibi takımına iyi gelir, seyirci baskısı karşısında ezilirler.

Bazıları deplasman takımına iyi gelirler, bazıları da duruma göre maçı idare etmeyi bilirler.

MHK tüm hakemlerinin bu özelliklerini çok iyi bilir. MHK plansız bir şekilde sadece kafasındaki hakemlere maç bulma yöntemini tercih edince maalesef bugünlere gelindi.

Cüneyt Çakır yurt dışında, Fırat Aydınus ve Halil Umut Meler de yaptıkları gri hatalar nedeniyle, baskılardan dolayı cezalı oldukları için geçen hafta alışık olmadığımız tarzda bir atama listesi ile karşılaştık. Sezon başından beri 4 büyüklerin maçlarında görev verilmeyen Suat Arslanboğa’ya Fenerbahçe, Mustafa Öğretmenoğlu’na ise Trabzonspor maçlarında düdük çaldırttılar.

Haftanın belki de en önemli karşılaşması olan Erzurumspor-Rizespor maçına ise sezon başından beri kritik maçlarda görev vermediği Özgür Yankaya’yı atarken, VAR tecrübesi henüz geçen hafta daha 6 maçla sınırlı olan Serkan Çınar’ı Riva'daki ekran başında görevlendirmesi tepkilerle dolu maçın davetiyesi oldu.

Erzurumspor'un iptal edilen golüne ne kadar dikkatle bakılsa da, faul olduğunu söylemek zor. Ama asla ve asla VAR’ın görev alanına girmesi mümkün olmayan bir pozisyon. Aslında tepkiler sadece bu pozisyon üzerinde yoğunlaştı ama yapılan disiplin uygulamalarındaki hatalar, gösterilmeyen kartlar bence iptal edilen golden çok çok daha önemliydi.

Önceki yazılarımızda VOR’da (video işletim odası) mutlaka bir uzman yardımcı hakem bulunması gerektiğini vurgulamıştık. Sadece dört büyüklerin birbiriyle oynadıkları maçlarda AVAR 2 olarak atanan uzman yardımcı hakemlerin, diğer maçlarda olmayışı tuhaftı. Geçen hafta 2 maçta AVAR olarak Bahattin Duran adın gördük.

Çok kimsenin dikkatini çekmedi ancak VAR protokolüne göre uygun olan bu atama şeklinin; İtalya'da tüm maçlarda uygulanmakta olduğunu, acaba bizim Merkez Hakem Kurulu biliyor mu?

AVAR görevlendirmeleri 10 yıldır kadroda bulunan uzman yardımcı hakemlerden yapılırsa, hakemlerdeki bu Riva bıkkınlığını ve yoğunluğunu bir nebze olsun azalır belki…

Suat Arslanboğa, Benzia-Castro mücadelesinde, Castro'ya sarı kart gösterdi, kırmızı ağır olurdu, şiddet ve acımasızlık yoktu, kırmızı kartlık kriterler oluşmamıştı. Maçın 50. dakikasında Jerome'nin, Sadık’a yaptığı acımasız faule tereddütsüz çıkarttığı kırmızı kart doğruydu. Diğer hakemler gibi yapmadı. VAR müdahalesi beklemedi. Kararını kendisi verdi. Son dakikalardaki Yasin-İsmail Köybaşı ikili mücadelesinde, Göztepeliler penaltı bekledi ancak burada da 'devam' kararı doğruydu.

Alper Ulusoy da, FIFA'dan düştükten sonra bir tutukluk ve dağınıklık oldu. Bu maçta da gösterdiği ve göstermediği kartlarla, çaldığı ve çalmadığı faullerle standardı tutturamadı. Süreyi de eksik oynattı.

Bülent Yıldırım nedense tüm kritik kararları VAR ile vermeye başladı. Bunu kurnazlığından mı yapıyor, yoksa pozisyon süzme yeteneğini mi kaybetti?

31.dakikada Gökhan'a yapılan çok net penaltıyı VAR yardımıyla verdi. Penaltı atışı sırasında yapılan ihlali yine VAR tespit etti ve penaltı doğru olarak tekrar edildi. Ancak bu tekrar kararı, Bülent Yıldırım’ın kenarda pozisyonu izleyerek vermesi gereken bir karardı. Yıldırım’ın, VAR uyarısı ile pozisyonu kenarda izlemeden karar vermesi protokole uygun değildi.