Önceki hafta bu sütunlarda dile getirdiğimiz “Aman eskiye, Türk işi VAR’a dönmeyelim” uyarısı, hemen her kesimden olumlu tepkiler aldı. Nitekim bu hafta oynanan maçlarda, UEFA’daki eğitim çalışmalarında bile kullanılabilecek VAR uygulamalarına şahit olduk. Aslında VAR’da ve sahada çıkan hatalı kararlar, kural bilgisi eksikliğinden değil, hakemlerin mental olarak maçlarda rahat görev yapamamalarından kaynaklanıyor. TFF ve MHK, kural eğitiminden çok, öz güven ve cesareti ön planda tutan eğitim çalışmaları planlamalılar.

ALT LİG ATAMALARI SIKINTILI

Yapay zeka ile yapılan atamalar zaman zaman tepki görse de, Süper Lig’de ve 1. Lig’de adaletli sonuçlar çıkarttığı da bir gerçek. Ancak alt liglerdeki atamalarda problem var. Bazı bölge sorumlusu MHK üyelerinin adam kayırmacılığı ön plana alan uygulamaları, camiada ciddi sıkıntılar yaratıyor. Başarılı maçlar yönetmiş hakemler evde beklerken, MHK üyesine yakın bazı isimlerde maçtan maça koşuyor. Yapay zeka ile atama, alt lig hakemlerine de büyük bir rahatlık ve adalet getirecek, Sabri Çelik ve Murat Ilgaz’ı da rahatlatacaktır. Bunun altyapısının hazırlanması çok zor bir şey değil. Mehmet Büyükekşi’nin ağzından çıkacak iki kelimeye bakar.

GENÇLER KAÇIYOR

Türk hakemliğinin ana problemi olarak “hakem yetişmiyor” deniyor. Şu durumda yetişmesi de mümkün değil. Nasıl kulüplerimiz altyapıya gereken önem ve değeri vermiyorsa federasyonumuz da hakemliğimizin altyapısına hiç önem ve değer vermiyor. ASKF geniş bütçesi ile tüm amatör kulüplere her türlü destek sağlarken, hakem derneği işlevini tamamen yitirmiş durumda. İllerde açılan hakem kurslarına katılanlara hiçbir katkı sağlanmıyor. Genç nesiller için hakemliğin hiçbir cazibesi kalmadı. Sadece 3 büyük ilimizde 500’e yakın il hakemi hakemliği bırakmak üzere, görev almak istemiyorlar. Çünkü, çoğu üniversite öğrencisi bu hakemlerimizin aldıkları para, ulaşım masraflarını dahi karşılayamıyor. İl hakem kurulları amatör maçlara atama yapmakta ciddi sıkıntı yaşıyor. Sayın Büyükekşi’nin Dünya Kupası arasında bu konulara da parmak basacağını umuyorum.

İDDİALAR ASILSIZ

Bir yorumcu Galatasaray-Beşiktaş maçını yöneten Halil Umut Meler ile VAR da ki Alper Ulusoy’un birbirleriyle konuşmadıklarını, küs olduklarını iddia etti. Kulaktan dolma yalan yanlış bilgilerle kimse camiayı karıştırmaya kalkmasın. Bu iki hakemimiz ailece görüşecek kadar birbirlerine yakınlar. Bilinmelidir ki, MHK’nin olumlu yaklaşımları ile 8 Mart’la ilgili hakemler arasında hiçbir problem kalmadı.