Hamam, sauna ve yüzme havuzları ne zaman açılacak? Masaj ve fitness salonları açıldı mı?

Küresel salgın koronavirüs tedbirleri kapsamında kapatılan hamam, sauna ve yüzme havuzlarının ne zaman açılacağı merak ediyor. Uzun süredir faaliyetlerini yerine getiremeyen işletmeler biran önce yasakların kalkmasını bekliyor. Bunun yanı sıra masaj ve fitness salonları da açılmayı bekleyen iş yerleri arasında yer alıyor.

Google Haberlere Abone ol
Hamam, sauna ve yüzme havuzları ne zaman açılacak? Masaj ve fitness salonları açıldı mı?
03.06.2021 15:47

Kısmi ve tam kapanma dönemlerininden sonra uygularmaya geçence kademeli normalleşme sürecinde kapalı olan hamam, sauna ve masaj salonları çalışanları bu iş yerlerinin açılıp açılmadığını merak ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan Kabine toplantısında bu işletmelerle ile ilgili hangi kararların alındığı araştırılıyor.

sauna

Son Kabine Toplantısı'nda alınan kararlarla birlikte 1 Haziran sonrası yeni bir döneme geçildi. Buna göre; Haziran ayı boyunca sokağa çıkma sınırlamaları hafta içi ve cumartesi günü akşam 22.00 ile sabah 05.00 saatleri arasında uygulanmaya devam edecektir.

Bu sınırlama hafta sonu cumartesi 22.00 ile pazartesi sabahı 05.00 arasında, yani pazar gününün tamamını da kapsayacak şekilde uygulanacaktır.

Temmuz ayında bu kısıtlama süreleri ve günleri, vaka ve vefat sayılarındaki değişime, aşılamada kat edilen mesafeye göre yeniden belirlenecektir. Yeme-içme yerleri 07.00-21.00 saatleri arasında belirlenen kurallara göre masaya servis yapabilecek, saat 24.00'e kadar paket servisini sürdürebilecek. Kahvehane, kafe, çay bahçesi, halı saha, Spor salonu, lunapark gibi işletmeler kurallar çerçevesinde pazar günü hariç 07.00-21.00 arasında yarından itibaren çalışabilecek. 

HAMAMLAR, SAUNALAR VE HAVUZLAR AÇILDI MI?

Kabine Toplantısında konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı. İçişleri Bakanlığı'nın genelgesine göre;

14 Nisan 2021 tarihinden bu yana faaliyetlerine ara verilmiş durumda olan;
- Sinema salonları,
- Kahvehane, kıraathane, kafe, dernek lokali, çay bahçesi gibi yerler,

- İnternet kafe/salonu, elektronik oyun yerleri, bilardo salonları,
- Halı sahalar, spor salonları, açık yüzme havuzları,
- Lunaparklar ve tematik parkları,

Faaliyet alanında bulunan işyerleri;

- Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde her bir işkolu/faaliyet alanı için ayrı ayrı belirlenen kurallara eksiksiz uyulması,
- Kahvehane, kıraathane, kafe, dernek lokali, çay bahçesi, çay ocağı gibi yerlerde herhangi bir şekilde oyun (kağıt-okey, tavla dahil) oynanmaması, aynı anda aynı masada açık alanlarında üç, kapalı alanlarında ise ikiden fazla müşteri kabul edilmemesi,

- Sinema salonlarında % 50 kapasite (bir koltuk dolu bir koltuk boş) sınırına uyulması,
Kaydıyla 1 Haziran 2021 tarihinden itibaren (Pazar günleri hariç) 07.00-21.00 saatleri arasında faaliyet gösterebileceklerdir.

Öte yandan kapalı yüzme havuzları, hamamlar, saunalar ve masaj salonları, nargile salonu/kafeleri ile gazino, taverna, birahane gibi işyerlerinin faaliyetlerine yeni bir karar alınıncaya kadar ara verilmesine devam edilecektir.

hamamlar

Yorumlar