Hangi borçlar kapsama alınıyor! Vergi borcunda yapılandırma

Yeniden yapılandırma düzenlemesi toplumun geniş bir kesimini yakından ilgilendiriyor. Hangi borçlar yapılandırma kapsamında? Vergi borcu yapılandırmasından kimler faydalanabilecek? Vergi borcu yapılandırmasına ne zaman başvurulacak? Vergi barışı 2020. İşte detaylar...

Hangi borçlar kapsama alınıyor! Vergi borcunda yapılandırma - Sayfa 1

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen yeniden yapılandırma düzenlemesi toplumun geniş bir kesimini yakından ilgilendiriyor. Toplam 500 milyar liralık bir büyüklüğü kapsayacak yapılandırma hangi borçları kapsayacak? Taksitler aksarsa yapılandırma bozulacak mı? Faiz olacak mı? İşte merak edilen soruların yanıtı.

Hangi borçlar kapsama alınıyor! Vergi borcunda yapılandırma - Sayfa 2

1- YAPILANDIRMA HANGİ BORÇLARI KAPSIYOR? : Temel olarak vergi dairelerine yani Hazine ve Maliye Bakanlığı'na, Sosyal Güvenlik Kurumu'na, gümrük müdürlüklerine, belediyelere, özel idarelere, YİKOB'lara olan borçların yapılandırılmasına ilişkin hükümleri içeriyor. Ayrıca TOBB, TESK, Barolar Birliği, TÜRMOB, ihracatçı birliklerinin üyelerinden olan aidat alacakları, KOSGEB'in kredi alacakları, Sanayi Bakanlığı bütçesinden organize sanayi bölgelerine ve sanayi sitesi yapı kooperatiflerine verilen krediler de kapsama giriyor..

Hangi borçlar kapsama alınıyor! Vergi borcunda yapılandırma - Sayfa 3

Özel idarelerin, belediyelerin ve belediyelerin sahip olduğu şirketlerin, yüzde 50'sinden fazlasına sahip olduğu şirketlerin irtifak hakkı ve kiralama işlemlerinden kaynaklanan kira alacakları ve hasılat payları, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve mazbut vakıfların kira alacakları, kalkınma ajanslarının özel idareler, belediyeler ve sanayi odalarından olan alacakları, Türk Standartları Enstitüsü'nün sundukları hizmet nedeniyle doğan alacakları da yapılandırılıyor.

Hangi borçlar kapsama alınıyor! Vergi borcunda yapılandırma - Sayfa 4

2- YAPILANDIRMADA HANGİ TARİH ESAS ALINACAK? : Kanun kapsamına 31 Ağustos 2020 ve öncesindeki borçlar girecek. İhtilaflı alacaklar ise kapsama girmiyor. Yapılandırma için yılın sonuna kadar başvuru yapılabilecek. Hazine ve Maliye Bakanlığı ve gümrüklere yapılacak ödemeler 2021 Ocak ayında, Sosyal Güvenlik Kurumu'na yapılacak ödemeler de Şubat ayında başlayacak..