YILDIRAY ÇİÇEK / TÜRKGÜN

Barzani ve Talabani tayfasının gözü uzun yıllardır Kerkük üzerinde… ABD’nin Irak işgalinden sonraki günlerde Kerkük’ü ele geçirme iştahları daha çok açıldı. Yatıyorlar Kerkük, kalkıyorlar Kerkük…

Çünkü ABD’nin Irak işgali bunlara Irak’ın kuzeyinde rahatlıkla at koşturabileceği alanını bir hayli artırdı. Kerkük’ü tamamen ele geçirmek için sürekli hamleler yapıyorlar. Irak’taki Türkmenlerin adeta dağınık ve parçalı bulut misali halleri ise bu durumu daha da kolay hale getirmektedir.

Çapulcu Barzani’nin 2017 yılında düzenlemeye kalktığı korsan referandum ile Kerkük’ü sözde Kürdistan’a katma girişimi, Türkiye’nin kararlı duruşu ile bölgedeki ülkelerle süreci iyi okuyup önlem alması olmasaydı, Kerkük çoktan emperyalizme kurban edilecekti. Hiç unutmuyorum, bazı sözde Türkmen partileri o süreçte Barzani’ye destek açıklamaları yapmıştı. İşte bu dağınıklık ve ihanet hareketleri Kerkük, Musul gibi büyük Türkmen kentlerini Barzani’ye peşkeş çektirmeye çalışmaktadır.

Aylar önce, Irak'ın Kerkük kentinde güvenliği sağlayan ve kentte orduya ait en büyük karargâh olan Kerkük Ortak Operasyonlar Komutanlığı'nın, Başbakan Muhammed Şiya es-Sudani'nin talimatıyla Peşmergelere devredilme haberlerinin çıkmasıyla bölgedeki Türkmenler ayağa kalkmıştı. Türk devletinin bu sürece müdahalesiyle bu tezgâhtan dönülmüş yahut mesele dondurulmuştu. Fakat Kerkük’ü tamamen ele geçirmeyi kafaya koyan Barzani ve Talabani adeta ittifak yaparak yine Kerkük oyunlarında sahne almaya başladılar.

Geçtiğimiz günlerde Barzani ve Talabani’nin, Kerkük’te 'Kürt vali seçilmesi konusunda' anlaştıklarını duyurmaları, Kerkük oyunları için yeni adımlar atmaya başladıklarını gösteriyor. Onların planına göre, kendi kontrollerinde Kerkük’e vali atanırsa, Barzani (KDP) ve Talabani’nin (KYB) yürüttüğü asimilasyon politikası daha sistemli ve hızlı hale gelecektir.

Barzani ve Talabani unsurlarının açıklamasında yer alan “Her iki taraf da bu aşamada Kerkük vilayetindeki vatandaşların çıkarları için tüm bileşenlere, ilçe ve kasabalara hizmet edecek Kürt bir valinin atanması konusunda hemfikir oldu.” ifadesi ile kendi aralarında güç kavgası bulunanların, Kerkük konusunda birleştiğini gösteriyor. Ne diyordu Uygur atasözünde: Köyün itleri birbirine küs olsa da kurdu görünce birleşirler.

Kendi aralarında husumet olan Barzani ve Talabani unsurları görüldüğü gibi hedef Kerkük olunca anında birleşebiliyorlar. Aynı Barzani ve PKK unsurları, birbirleri ile kavga etseler de 2017 yılında yapılmak istenen korsan referandum zamanında 500 silahlı PKK’lı teröristin Barzani’ye desteğe geldiği gibi şimdi de Kerkük çıkarları için tekrar birleştiler. Bunlar bazı hedefler için anında birleşirken, Irak’taki Türkmenler sürekli bölünmekte ve parçalanmakta… Türkmenler Sunni-Şii ayrımına sık sık düşmekte ve bir türlü “Türkmen” üst kimliğinde birleşememektedir. Bu durum, milli davalarda görüldüğü gibi Türkmenler adına büyük bir zafiyet yaratmaktadır.

Türk devleti, Barzani ve Talabani’nin Kerkük ittifakı karşısında dikkatli olmalıdır. Kerkük, Barzani ve Talabani talepleriyle Irak hükümeti tarafından oldubittiye getirilecek bir kent değildir. Dışişleri Bakanımız Hakan Fidan’ın geçtiğimiz aylarda üzerine basa basa ifade ettiği “Türkmenlerin ana yurdu konumundaki Kerkük” sözlerinden zerre geri adım atılmamalıdır. Barzani ve Talabani’ye güven olmaz. O yüzden bunlar sürekli kontrol altında tutulmalı… Türkmenler de artık ana yurtlarında oynanan oyunlar karşısında uyanık, şuurlu ve birlik içinde olmalıdır.

Editör: Arda Erden