Hatay Valiliği ve  Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü 6 Şubat 2023'te meydana gelen Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki büyük depremin binaları yıktığı ve binlerce insanın ölümüne neden olduğu kentte afetin birinci yıl dönümünde eğitim ve öğretime 1 günlük ara verildiğini duyurdu.

EĞİTİM VE ÖĞRETİME 1 GÜN ARA 

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, 6 Şubat’ta yapılacak anmalarda yoğunluk yaşanacağı belirtilerek şöyle denildi:

“06 Şubat 2023 tarihinde, İlimiz merkezli meydana gelen depremlerin yıl dönümü olması sebebiyle taziye ve mezarlık ziyaretleri, anma törenlerinden kaynaklı ilimiz genelinde trafik yoğunluğu yaşanacaktır. Buna ek olarak öğrenci taşımasında kullanılan servis araçları da fazladan bir trafik yoğunluğu oluşturacaktır. Bu sebeple ilimiz genelindeki resmi ve özel her kademedeki okul/kurumlarda eğitim ve öğretime 06 Şubat 2024 tarihinde bir 1 gün süreyle ara verilmiştir.”

DEPREMİN 1. YILINDA OKULLARDA SAYGI DURUŞU

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB), geçtiğimiz yıl Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenleri anmak için, 81 ildeki tüm okullarda 6 Şubat sabahı 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacağını duyurdu.


Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin imzasıyla okullara gönderilen yazıda şu ifadelere yer verildi: “Gidenleri geri getiremesek de 50 binin üzerinde vatandaşımızı toprağa verdiğimiz asrın felaketinin izlerinin süratle silinmesi için MEB camiasının her ferdi tam bir irade, kararlılık ve zorlukların üstesinden gelme azmi ile çalışmaya devam edecek, gerek depremzede vatandaşlarımızı gerekse deprem şehitlerimizi asla unutmayacaktır. Bu sebeple; 6 Şubat depremlerinde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı anmak amacıyla bakanlığımız bünyesindeki tüm temel eğitim ve ortaöğretim kurumlarında 6 Şubat 2024 tarihinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacaktır.”

Editör: Bilge Güler