Hava kirliliğinin düşük miktarı bile yetiyor! Kalp krizi için davetiye...

ABD’de yapılan yeni bir çalışma düşük düzeydeki hava kirliliğinin bile gençlerdeki düzensiz kalp atışı ritmi düzensizliği (aritmi) riskini artırdığını gösterdi. Kalp hastalığı ve ani ölüm riskini artırabilen bu düzensizliklerin, düşük kirli havada bile gençlere zarar verebildiği görüldü.

Hava kirliliğinin düşük miktarı bile yetiyor! Kalp krizi için davetiye... - Sayfa 1

ABD'li doktorlar, 24 saatlik periyotlar boyunca 300'den fazla sağlıklı ABD'li gencin kalp aktivitesini ve soluduğu havayı izledi. Araştırmacılar, havadaki PM2.5 adı verilen daha yüksek ince partikül konsantrasyonlarının, önümüzdeki iki saat boyunca düzensiz kalp atışı riskini artırdığını buldu. Benzer etkiler daha önce yaşlı erişkinlerde de bulunmuştu.


Hava kirliliğinin düşük miktarı bile yetiyor! Kalp krizi için davetiye... - Sayfa 2

İLK ÇALIŞMA

Journal of the American Heart Association adlı bilimsel dergide yayımlanan çalışma kapsamında araştırmacılar, "Bildiğimiz kadarıyla, bu, PM2.5 hava kirliliği ile kardiyak aritmiler arasındaki ilişkiyi sağlıklı ergenler arasında bildiren ilk çalışmadır" diye yazdı.

Hava kirliliğinin düşük miktarı bile yetiyor! Kalp krizi için davetiye... - Sayfa 3

Diğer taraftan endüstriyel faaliyetler ve fosil yakıtlarla çalışan araçlar PM2.5'lerin veya 2,5 mikrondan küçük parçacıkların ana kaynaklarını oluşturuyor. Bu maddeler, bir kez solunduğunda, akciğerlerin derinliklerine ve hatta hastalığa neden olan iltihaplanmaya neden oldukları kan damarlarına ulaşabiliyorlar.

Hava kirliliğinin düşük miktarı bile yetiyor! Kalp krizi için davetiye... - Sayfa 4

Penn State College of Medicine'deki çalışmanın başyazarı Dr. Fan He, sağlıklı gençlerin genellikle kardiyovasküler hastalıklar için düşük risk olarak kabul edildiği göz önüne alındığında sonuçların çarpıcı olduğunu söyledi.

The Guardian'a konuşan Fan He, "Bulgularımız, hava kirliliğinin aritmileri tetikleyebileceğini ve gençler arasında ani ölümlerine neden olabileceğini gösteriyor" dedi.