MHP Lideri Devlet Bahçeli 31 Mart yerel seçimleri sonrası TBMM grup toplantısının ilkini gerçekleştirdi. Türkiye ve Türk milleti için iki önemli demokratik etabın geride kaldığını vurguladı. Bunlardan ilkinin 17 Mart’ta MHP’nin 14. Olağan Büyük Kurultayı olduğunu ifade eden MHP Lideri Bahçeli ikinci etabın ise 31 Mart’ta gerçekleşen mahalli idareler seçimleri olduğunu söyledi ve üç başlıkta ele aldığı seçim değerlendirmesine geniş yer verdi. “Yerelde iktidar olduk” diyenlerin hayal âleminde olduğunu söyleyen MHP Lideri Bahçeli, “Türkiye’de iktidar tektir, o da Cumhurbaşkanlığı Kabinesidir” dedi. MHP’nin oylarının düştüğünü iddia edenlere de rakamlarla cevap verdi ve İl Genel Meclis oylarına göre MHP’nin yüzde 16,62 oy aldığını dile getirdi.

Seçim sonuçlarına üç başlık açtı

31 Mart yerel seçim sonuçlarını kapsamlı bir şekilde değerlendiren MHP Lideri Devlet Bahçeli, “Millet ne diyorsa, neyi istiyorsa, nasıl karar veriyorsa saygımız ve sadakatimiz tamdır ve tartışmasızdır” ifadelerini kullandı. 3 ana başlıkta ele aldığı seçim değerlendirmesinin ilk maddesinde Türk milletinin 14-28 Mayıs seçimlerinden 10 ay sonra sandık başına gittiğini ve seçimsiz geçecek 4 yılın önünün açıldığını belirtti. İkinci maddesinde ise seçime katılım oranının düştüğüne dikkat çekti ve milli iradenin tam olarak sandığa yansımadığını vurguladı. CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in yüzde 25’lik cam tavanı çatlatma masalının bundan kaynaklandığını dile getirdi. Üçüncü maddede ise ekonomik sıkıntılar, emeklilerin yaşadığı sorunlar ve aday tespitindeki bazı açmazların seçimlere etkisi olduğu vardı. MHP Lideri Bahçeli “mesajı aldık çalışmaları başlattık” ifadelerini kullandı.

MHP seçimlerden başarıyla çıktı

31 Mart seçimlerinden sonra müfterilerin boş durmadığını ifade eden MHP Lideri Bahçeli, MHP’nin oy oranının düştüğünü, eridiğini ve dibe çöktüğünü söyleyenlere sert sözlerle yüklendi. MHP’yi karalamaya çalışanları not ettiklerini kaydetti ve rakamlarla cevap verdi. Yerel seçimlerde parti oylarının doğru ve sağlıklı anlaşılması için il genel meclisi seçim sonuçlarına bakılması gerektiğini ve 51 ili kapsamına alan il genel meclis seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi’nin oy oranının yüzde 16,62 olduğunu vurguladı. “Hani nerede yüzde 5’in altına inen oy oranımız?” diyerek tepki gösteren MHP Lideri, ”Milliyetçi Hareket Partisi 31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinden başarıyla çıkmıştır” dedi.

Şımarıklığın âlemi yok

Seçimlerinden sonra el değiştiren, birisinin çıkıp diğerinin indiği bir iktidar yapısının olmadığını kaydeden MHP Lideri Bahçeli, Yerelde iktidar olduklarını söyleyenlerin hayal âleminde olduğunu belirtti ve “Türkiye’de iktidar tektir, o da Cumhurbaşkanlığı Kabinesidir” dedi. Kendi partilerinde disiplini tesis edemeyenlerin, birlik ve beraberlik vasatını kaybedenlerin, üstelik hiçbir projesi olmayanların, hasbelkader, konjoktürel sebeplerle ulaştıkları sonuçlara güvenip zafer nutukları atmalarının mizahi bir yanılgı olduğunu söyledi. “Şımarıklığın alemi yoktur” diyerek uyarıda bulunan MHP Lideri, bayram mesajında vurguladığı “Türkiye sandıkta kurulmamıştır” sözlerini tekrar hatırlattı.

Türkiye’nin öncelikli gündemi

Önümüzdeki sürecin önemli başlıklarını da ele alan MHP Lideri Bahçeli, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin aksayan yönleri tamir edilerek istikrarın elbirliğiyle kökleştirilmesi önceliğimizdir” dedi. HDP’nin kapatma davasının sonuçlanması ve sıranın DEM’e gelmesi gerektiğinin altını çizdi ve bölücü partilerin başka isimlerle açılmasının anayasal çerçevede engellenmesinin zaruri olduğunu vurguladı. Bir diğer önceliğin ise yeni anayasa hazırlığı olması gerektiğini belirtti. Milliyetçi Hareket Partisinin 100 maddelik anayasa teklifiyle katkı vermeye hazır olduğunu beyan etti.

İsrail-İran tiyatrosu

Konuşmasında İsrail ile İran arasında yoğunlaşan gerilime de yer veren MHP Lideri Bahçeli, bölgesel bir savaşın patlak vermesinin zincirleme felaketleri tetikleyeceğini söyledi. İsrail’in 1 Nisan’daki İran’ın Şam diplomatik misyonuna saldırısının karşılığı olarak İran’ın da 13 Nisan’ı 14 Nisan’a bağlayan gece İsrail’e füze saldırısı gerçekleştirmesinin, Gazze katliamının perdelenmesi için oynanan bir tiyatro olduğunu belirtti. ABD ve Batı Avrupa ülkelerinin İsrail’e destek vererek ikiyüzlü siyasetlerini teyit ettiklerinin altını çizdi ve “Başkenti Doğu Kudüs olan, 1967 sınırlarına haiz, egemen, bağımsız, siyasi ve toprak bütünlüğünü sağlamış bir Filistin devleti kurulmadan ne Ortadoğu’da ne de dünya çapında sular durulmayacak, barış ve çözüm iklimi yeşermeyecektir” ifadelerini kullandı.