Haziran'da başvuran hem maaşı hem ikramiyeyi zamlı alacak

Milyonlarca memur, asgari ücretli, emekli gibi emeklilik dilekçesi verecekler de temmuz zammını bekliyor. Emeklilik dilekçesinin verildiği tarih aylık, ikramiye ve kıdem tazminatını etkiliyor. Haziran ayında başvuruda bulunanlar emekli aylıklarını temmuz ayında, temmuzda başvuran da ağustostan geçerli olmak üzere alıyor. Haziran ayında başvuran bir ay daha erken emekli aylığı almaya başlıyor.

Haziran'da başvuran hem maaşı hem ikramiyeyi zamlı alacak - Sayfa 1

Haziranda başvuran Kurban Bayramı'nın içinde bulunduğu temmuz ayında aylık alacağı için bayram ikramiyesini de alıyor.

Haziran'da başvuran hem maaşı hem ikramiyeyi zamlı alacak - Sayfa 2

Son dakika haberler: Türkiye'de milyonlarca memur, asgari ücretli, emekli gibi emeklilik dilekçesi verecekler de temmuz zammını bekliyor. Emeklilikte yaz takvimi belli oldu. Haziranda başvuran hem zamlı aylık hem ikramiye alacak. Bayram ikramiyeleri haziranın son haftası yatıyor.

Haziran'da başvuran hem maaşı hem ikramiyeyi zamlı alacak - Sayfa 3

REFAH PAYI DA YANSIYACAK

Temmuz ayı zammı ile birlikte milyonlarca çalışanın, emeklinin geliri artacak. Beş aylık enflasyon yüzde 35.64 oranında arttı. Buna göre memur maaşları, emekli aylıklarında yüzde 35 artış kesinleşirken, haziran ayındaki ortalama enflasyon gelişmeleri üzerinden yapılan hesaplamaya göre temmuz zammı yaklaşık yüzde 40'ı bulacak.

Haziran'da başvuran hem maaşı hem ikramiyeyi zamlı alacak - Sayfa 4

Enflasyon oranlarıyla beraber refah payı olarak ek zam da yapılacak. Memur ve memur emeklileri yılda iki defa maaş, aylıklarını zamlı alıyor. Zam oranları toplu sözleşmeye göre belirleniyor, geçmiş 6 aylık enflasyondan kaynaklı fark oluşursa maaş, aylık zammına yansıyor.