Yıldıray Çiçek / TÜRKGÜN

Altılı Masa ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’ kapsamında hazırladığı anayasa değişikliği çalışmasını geçtiğimiz gün Ankara’da toplanarak kamuoyuna ilan etti. Manzarayı görünce aklıma direkt TBMM Anayasa Komisyonu CHP Grup Sözcüsü ve İstanbul Milletvekili İbrahim Özden Kaboğlu’nun geçtiğimiz yıl yapmış olduğu açıklaması geldi.

Ne demişti İbrahim Kaboğlu?

Aynen şunu demişti: “Bizlerin yürüttüğü anayasa çalışmaları biraz kamuoyundan uzak durdu. Bu çalışmalar, zannediyorum önümüzdeki haftalarda kamuoyu ile paylaşılacaktır. HDP’yi de kapsayacak şekilde yapıldı. HDP’nin de olması önemliydi, bence gerekliydi” 

İbrahim Kaboğlu,  2018’de muhalefetteki 4 partinin (CHP, İP, HDP, SP) yeni anayasa taslağı için toplantı yaptıklarını bu sözlerle itiraf etmişti.

Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Anayasa Komisyonu CHP Grup Sözcüsü ve İstanbul Milletvekili İbrahim Özden Kaboğlu’na bir tepki gösterdi mi? Yalan söylediği için onu disipline sevk etti mi?

Meral Akşener, “İbrahim Kaboğlu yalan söylüyor, iftira atıyor” diye bu itirafına bir tepki gösterdi mi?

Her iki sorunun cevabı da kocaman bir HAYIR!

O halde HDP ile beraber Anayasa taslakları hazırladıklarını hepsi de kabul ediyor. Bu işin muhatabı da TBMM Anayasa Komisyonu CHP Grup Sözcüsü İbrahim Kaboğlu’dur. Onun itirafı da ortadadır.

İbrahim Kaboğlu’nun geçtiğimiz yıl söylediği HDP’li anayasa taslakları hazırlamaya dair “Bizlerin yürüttüğü anayasa çalışmaları biraz kamuoyundan uzak durdu.” sözüyle, Kemal Kılıçdaroğlu’nun üç ay önce söylediği “HDP ile görüşüyoruz. Tarihin bize verdiği bir misyon var” sözünü birleştirerek değerlendirirsek, geçtiğimiz gün toplanan 6’lı masanın HDP’den habersiz toplandığı düşünülebilir mi?

Parti kapatılmasının, dokunulmazlığın kaldırılmasının, belediyelere kayyum atanmasının zorlaştırılmasının, yerel yönetimlerin güçlendirilmesinin (CHP’nin yerel özerklik vaatleri var) işlendiği anayasa taslak çalışmasında 6’lı masanın HDP ile istişare ettiği yahut HDP’ye göz kırptığı alenen anlaşılmaktadır. 6’lı masanın HDP olmadan nefes alması mümkün değildir. O yüzden her eylem ve söylemleri elbette HDP odaklı olmaktadır.

AK Parti hükümetinin “Başörtüsü ve Aile Birliğinin Korunması” içerikli anayasa değişikliği için üç ortağa (CHP-HDP-İP)  teklif sunması konusunda ortalığı ayağa kaldıranların, kendi hazırladıkları anayasa taslağında bizzat PKK’yı korumaya yönelik umut vermesi, vaatte bulunması nasıl bir ikiyüzlülüktür? AK Parti hükümetinin 3 ortağa (CHP-HDP-İP) götürdüğü iki konuya bakın, bir de 6’lı masanın HD(P)KK’ya göz kırptığı konulara bakın.

“Türkiye’yi Demirtaş ile birlikte inşa edeceğiz” diyen Kemal Kılıçdaroğlu’nun masanın önderi olduğu düşünüldüğünde 6’lı masanın açıkladığı anayasa taslak çalışmaları HDP ile inşa edileceğinin işareti olmuştur.

Ekran karşısında ruh sağlığı korumak Ekran karşısında ruh sağlığı korumak

Yerel seçimlerde CHP-HDP-İP üçlüsünün ittifakını görenlerin, anayasa taslağı hazırlamadıklarını iddia etmek ahmaklık olur. Hem de TBMM Anayasa Komisyonu CHP Grup Sözcüsü ve İstanbul Milletvekili İbrahim Özden Kaboğlu’nun “Kamuoyundan uzak tutularak HDP’yi de kapsayacak şekilde Anayasa taslakları hazırladık” itirafı ortada iken… HD(P)KK umudunu kaybetme! Bak 6’lı masa senin için çırpınıyor.