Nasreddin Hoca, kadılık yaparken bir gün bir ahbabı burnundan soluyarak gelmiş. Hasmı için söylemediğini bırakmamış. Sonra:

Nasreddin Hoca, kadılık yaparken bir gün bir ahbabı burnundan soluyarak gelmiş. Hasmı için söylemediğini bırakmamış. Sonra:

– Hocam, Allah aşkına söyle, demiş, haklı değil miyim?

Hoca ne yapsın?

– Haklısın, demiş.

Ahbabı sinirleri yatışmış olarak gitmiş. Onun hemen arkasından hasmı gelmiş. Bu defa da o başlamış atıp tutmaya, yok bana şöyle, yok böyle yaptı demeye. O da Hoca’ya sormuş:

– Haklı değil miyim?

Hoca:

– Vallahi çok haklısın, demiş.

Adam da sakinleşerek gitmiş. Tüm bunlara tanık olan Hoca’nın karısı bile bu işe şaşırmış kalmış.

– Senin kadılığında bir garip Hoca Efendi. İkisine de sen haklısın dedin. Hiç öyle şey olur mu?

Nasreddin Hoca hanımının yüzüne bakıp:

– Hatun, demiş, sen de haklısın!

***

Yazıma niçin bu fıkrayla başladım? 

Çünkü gündemde İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve gayrimeşru CHP İl Başkanı olan Canan Kaftancıoğlu’nun tartışmalarını görünce, her ikisine de “Haklısın” diyesim geldi. Aynı zamanda ikisinin arasındaki kavgayı yorumlayanların da haklı olduğunu vurguluyorum.

Kaç gündür tartışılan iddia neydi? 

Siyasi yasaklı İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun CHP İl Başkanlığı divan toplantısında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na "Sen adaylığı bırak Belediye Başkanlığı yap, aptal, müteahhit kafalı, şizofren" ifadeleriyle ağır hakaretler savurduğu Ekrem İmamoğlu'nun ise bu sözler sonrası CHP il binasını bastığı ancak Canan Kaftancıoğlu'nu odasında bulamadığı iddia edilmişti.

Bu iddianın içindeki bir iddia da Ekrem İmamoğlu ve Canan Kaftancıoğlu arasında geçtiği söylenen bir diyalog da şudur.

Ekrem İmamoğlu Canan Kaftancıoğlu’na:

 “Bak Kaftancıoğlu, artık tarafını belli et! Benimle misin yoksa Kılıçdaroğlu ile mi?”

-Canan Kaftancıoğlu da Ekrem İmamoğlu’na: 

“Sen benimle nasıl böyle konuşabilirsin. Bu partinin genel başkanı da yönetimi de belli. Adayın kim olacağı, nasıl belirleneceği belli. Sen git önce belediye başkanlığı yap. Bu işlerle uğraşma…”

Meral Akşener’in CHP içindeki fitnesi sonrası Ekrem İmamoğlu’nun Cumhurbaşkanlığı adaylığı için birden kanının bitlendiğine herkes şahit.

Canan Kaftancıoğlu Kemal Kılıçdaroğlu’na yakın bir isimdir. Kemal Kılıçdaroğlu olmasa Canan Kaftancıoğlu CHP’nin önünden dahi geçemezdi. Ekrem İmamoğlu’nun da Cumhurbaşkanlığı adaylığı için her türlü sinsiliğin peşinde olması, o olmasa CHP Genel Başkanı olma hedefi herkesin artık kabullendiği bir durumdur. Canan Kaftancıoğlu’nun bu hedefler peşinde olan Ekrem İmamoğlu’na tavır alması gayet doğaldır.

Ama benim tek anlamadığım Canan Kaftancıoğlu ve Ekrem İmamoğlu’nun ortak noktası HDP ve terörist Demirtaş aşkı iken aralarında bu kadar bir sert kavganın yaşanmasıdır. Benim gözümde her ikisi de CHP’leşmiş HDP’lidir. Gerçi kavga sebebi olan Kemal Kılıçdaroğlu CHP’leşmiş HDP’li değil midir? 

Nasrettin Hoca yaşasaydı herhalde “Yıldıray evladım sen de haklısın” derdi.

Siyasi yasaklı CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile arasında bir gerginlik olduğu, bazı hakaret içerikli ifadeler kullanıldığı yönündeki iddialar İmamoğlu'na sorulmuş, o da "Canan Kaftancıoğlu nezaketli bir hanımefendidir. Yani bu bahsi geçen kelimeleri bir kadın olarak söylememiştir diye düşünüyorum. Söyleyeceğim bu kadar" şeklinde yanıt vermiş. 

Ama Ekrem İmamoğlu burada haksız, burada doğruyu konuşmuyor.

"Canan Kaftancıoğlu nezaketli bir hanımefendidir” demiş. Oysa Canan Kaftancıoğlu da kendisi gibi küfürbazdır. Belki de sadece kendisine nezaketli olacağını-olması gerektiğini vurgulamıştır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın merhum annesine ağır küfür etmiş birisi nasıl “nezaketli bir hanımefendidir” diye tarif edilir ki?

Gaziantep'te açılmış olan 'Türkiye'nin en büyük camisi' fotoğrafına da "Bu büyüklük takıntısının altında; Milletçe bir türlü üstesinden gelemediğimiz" 'penis büyüklüğü' sendromu olabilir mi?” şeklinde yorum yapmış birisi “nezaketli bir hanımefendidir” diye tarif ediliyorsa, nezaketsiz olanlar nasıl tarif edilir ki? Canan Kaftancıoğlu’nun arşivlerde ne hakaretleri, ne küfürleri vardır.

Canan Kaftancıoğlu kendi ortağı olan Meral Akşener’e bile “Meral Akşener namussuz siyaset yapan kirli biridir” diyen birisidir. Bir siyasetçi kadın, bir başka siyasetçi kadına bunu diyorsa. Gerisini siz düşünün!

Gerçi "Canan Kaftancıoğlu nezaketli bir hanımefendidir” diyerek ters algı yapan Ekrem İmamoğlu kimdir ki? 

Devletin valisine “İtlik yapıyor” diyen, Belediye meclis üyesine “Kayak tatili g*t*ne girsin” diyen çok nezaketli biri mi?

Maşallah her ikisi de nezaket konusunda(!) birbiriyle yarışıyor.

Bize de Nasrettin Hoca misali “Canan Kaftancıoğlu sen de haklısın, Ekrem İmamoğlu sen de haklısın” demek düşüyor.

Birbirinizi yiyin, ayakta kalan kazansın…

Kemal Kılıçdaroğlu’nun İP’liler tarafından itibarsızlaştırılması, Ekrem ve Canan arasındaki kavga inanın birbiriyle bağlantılı olaylardır.

Çünkü özünde Meral Akşener Mansur Yavaş’ı, Mansur Yavaş Meral Akşener’i sevmez. Meral Akşener’in asıl gönlünün olduğu aday Ekrem İmamoğlu’dur. CHP-İP oyun içinde oyunlara gebe. Bakalım tiyatronun sonunda ne doğacak?