Hepsi küçücük bir oluşumdu! İşte ünlü markaların ilk ürünleri

Bugün alışveriş yaptığımız büyük markalar her biri bir zamanlar minik şirketlerden ibaretti! İşte ünlü markaların piyasaya sürdükleri ilk ürünleri...

Hepsi küçücük bir oluşumdu! İşte ünlü markaların ilk ürünleri - Sayfa 1

Pirinç pişirici (1946)

Kurucuları: Masaru Ibuka, Akio Morita 

Kurulduğu lokasyon: Tokyo, Japonya

2. Dünya Savaşı’ndan sonra Sony’nin kurucularından Masaru Ibuka, birçok evde elektrik olduğunu ancak elektriğin düzgün bir biçimde kullanılamadığını fark etti. Bu yüzden bu minik pirinç pişiriciyi tasarladı! Ancak bu basit makine ya pirinci fazla pişirerek lapa yapıyor ya da az pişiriyordu. Dolayısıyla ürün, hiçbir zaman piyasaya sürülmedi ancak şu anda Sony bünyesinde muhafaza edilmeye ve sergilenmeye devam ediyor.

1 20
Hepsi küçücük bir oluşumdu! İşte ünlü markaların ilk ürünleri - Sayfa 2

Online kitap mağazası (1994)

Kurucu: Jeff Bezos 

Kurulduğu lokasyon: Washington, ABD

Şu anda dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Amazon, bir zamanlar minik bir online kitap mağazasıydı. “Cadabra” adındaki bu kitap mağazası zamanla büyüdü, gelişti ve şu anda bildiğimiz Amazon’a evrildi! Bezos’un online kitap mağazası için Amazon ismini tercih etmesinin sebebiyse a harfiyle başladığı için listelerin en başında yer alacak olması ve hoş bir anlama sahip olması…

2 20
Hepsi küçücük bir oluşumdu! İşte ünlü markaların ilk ürünleri - Sayfa 3

Kart oyunları (1889)

Kurucu: Fusajiro Yamauchi 

Kurulduğu lokasyon: Kyoto, Japonya

Nintendo, 1980’li yıllarda piyasaya çıkardığı efsanevi oyunlarıyla video oyun sektörünün devlerinden biri haline gelmiş bir isim. Ancak bir zamanlar Nintendo da minicik bir şirketti. 1889 yılında kurulan Nintendo’nun piyasaya çıkardığı ilk ürünlerden biri de kart oyunları! Bu basit kart oyunları onlara öyle kapılar açtı ki Nintendo, bu iyiliği asla unutmadı ve marka adını seçerken bile buna dikkat etti. Nin-ten-do olarak üç parça halinde okunan bu kelime, piyasaya sürdükleri ilk kart oyununa bir gönderme içeriyor.

3 20
Hepsi küçücük bir oluşumdu! İşte ünlü markaların ilk ürünleri - Sayfa 4

Ahşap oyuncaklar (1923)

Kurucu: Ole Kirk Christiansen 

Kurulduğu lokasyon: Billund, Danimarka

Birbirine geçen plastik tuğlalarıyla tüm dünyada tanınan Lego, aslında bir marangoz tarafından icat edildi. 1930’lu yıllarda çocuklar için ahşap oyuncaklar tasarlamaya başlayan Christiansen, 1947 yılında bugün bildiğimiz plastik legoları tasarladığında kimse onunla ilgilenmedi. Oyuncak şirketi, bunun gereksiz bir yatırım olduğunu düşündü. Fakat Christiansen durmadı ve Lego, bugün bildiğimiz Lego olma yolunda emin adımlarla ilerledi.

4 20