Her evde bulunuyor! Bir lokmasından bile uzak durun...

DNA, tüm organizmaların ve bazı virüslerin canlılık işlevleri ve biyolojik gelişmeleri için gerekli olan genetik talimatları taşıyan bir nükleik asittir. Yediğimiz yiyecekler, gün içinde tükettiğimiz her şey aslında DNA'yı oldukça etkiliyor. Peki sürekli yediğiniz bu besinlerin DNA hasarına ve iltihaplanmaya yol açtığını biliyor musunuz?

Her evde bulunuyor! Bir lokmasından bile uzak durun... - Sayfa 1

Tatları ne kadar lezzetli de olsa, çok sık tükettiğimizde bu besinler bizlere oldukça zarar veriyor. Sağlıklı ve dinç kalmak için; fast food, işlenmiş etler, şekerden uzak durmalıyız. Özellikle yapay tatlandırıcıların zararı daha fazla. Gelin öyleyse DNA'yı bozan ve iltihaba neden olan yiyeceklerin neler olduğuna bir bakalım.


Her evde bulunuyor! Bir lokmasından bile uzak durun... - Sayfa 2

DNA'DA HASAR BIRAKIYOR! Et tüketimi artan DNA hasarı ile ilişkilidir. Özellikle işlenmiş etler, pastırma kızartmasından çıkan buharlarda bile bulunabilen kanserojen nitrozaminler içerebilir. Füme etler ve balıklar, dumanın kanserojen bileşiklerinin çoğunu yakalar. Sıvı dumanın tütsülenmiş gıdalar kadar kanserojen olması muhtemel değildir.


Her evde bulunuyor! Bir lokmasından bile uzak durun... - Sayfa 3

Pişmiş etler genel olarak DNA hasarına neden olabilir. Yumurta, peynir, pişmiş et ve kreatinde bulunan heterosiklik aminler DNA hasarında bir faktör olabilir. Hayvansal yağ ayrıca safra asitlerimizi kanserojenlere dönüştüren bağırsak bakterilerinin büyümesini artırma potansiyeline sahiptir.


Her evde bulunuyor! Bir lokmasından bile uzak durun... - Sayfa 4

HAZIR ÇORBALAR Hazır çorbaların içeriğindeki monosodyum glutamat, vücutta iltihaplanmayı artıran en önemli unsurlardan biridir. Fareler üzerinde yapılan deneyler göstermiştir ki MSG enjekte edilen hayvanlarda vücutta iltihaplanma ve tip 2 diyabet gelişmektedir. Bunun sonucunda ise hazır çorbalar en sağlıksız besinler arasında yer alıyor. Özellikle çok sık tüketiminizde ömrünüzden çalıyor!