Partisinin haftalık olağan TBMM Grup Toplantısı’nda konuşan MHP Lideri Devlet Bahçeli, MHP’nin kurumsal kimliğine organize saldırıda bulunan şer cephesiyle hesaplaşacaklarını ve bu hesabın da 14 Mayıs’ta sandıkta görüleceğini ifade etti. MHP’ye yönelik iftira ve karalama kampanyalarının devreye alındığını ve oy oranlarının düştüğünü iddia edenlere seslenen MHP Lideri, “Kimse boş yere hesap yapmasın” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adaylığıyla ilgili de konuşan Bahçeli, “Ahlaken ve hukuken meşrudur” ifadelerini kullandı. 6’lı masanın aday belirleme yöntemiyle ilgili de kısa çöp çekme tavsiyesinde bulundu.

Hepsine meydan okuyorum

MHP’yi meşgul ederek Türkiye üzerinde oyun kurmak isteyenlere, davanın iffetine çamur atanlara ve siyaseti sokak dedikodusuna çevirenlere karşı geri adım atmayacaklarını belirten MHP Lideri, “Hepsine birden meydan okuyorum” dedi. Sürekli körüklenen karalama kampanyaları ve karanlık senaryoları yazanları unutamayacaklarını dile getiren MHP Lideri,  “Kimse boş hayal kurmasın, boş yere hesap yapmasın. Milliyetçi Hareket Partisi, içinde milletin olmadığı, milli ve manevi değerlerin yer almadığı hiçbir hedefi kabul etmez, etmeyecektir” ifadelerini kullandı.

El mi yaman bey mi yaman göreceğiz

MHP’ye kan sıçratmak isteyenlerin elinde şehitlerin kanı olduğunu belirten MHP Lideri, zehir ve zillet saçanları anbean takip ettiklerini söyledi. MHP’ye yönelik iftira kampanyalarına tepkisiz kalanlara da değinen MHP Lideri, “Davamızın hisarları ok yağmuruna tutuluyorken, risk almayan, bana ne diyen, kendini ortaya koymayan, ıslık çalıp eli arkasında dolaşan aymazları da tek tek not ediyor, onları unutmayacağımızı buradan kararlılıkla ifade ediyorum. Konu paye kapmaya, taltif almaya gelince el ovuşturup telaşla öne çıkanlarla, zorlu mücadele dönemlerinde masa altına saklanıp üç maymunu oynayanlarla işimiz olamaz, ortak geleceğimiz olamaz, kalbimiz bir atamaz, atmayacaktır” dedi ve zamanı geldiğinde “El mi yaman bey mi yaman göreceğiz” diye konuştu.

Amasya’yı gördünüz mü?

MHP’nin oylarının düştüğünü iddia eden, yalanlar üzerinden algı operasyonu yapanlara ve kiralık anket şirketlerine seslenen MHP Lideri “Amasya’yı gördünüz mü?” diye sordu. Hafta sonu gerçekleştirilen açık hava toplantısına katılan on binlerce coşkulu vatandaşın heybetinden ürktüklerini ifade eden MHP Lideri, “Henüz yeni başlıyoruz, alayınızı birden çılgına döndüreceğiz” ifadelerini kullandı. 5 Şubat 2023 Pazar günü de Tekirdağlılarla bir araya geleceklerini söyledi.

Erdoğan’ın adaylığı Anayasa’ya uygundur

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 14 Mayıs 2023 seçimlerinde aday olamayacağını söyleyen 6’lı masayı hedef alan MHP Lideri, 16 Nisan referandumunda yapılan değişikliği hatırlattı ve “Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı adaylığı bal gibi, buz gibi yasaya uygundur, Anayasa’ya uygundur, ahlaken ve hukuken de meşrudur” dedi.  Yeni sistemle birlikte, cumhurbaşkanlığı makamının anayasal statüsünün değiştiğini; tarafsız, yetkisiz ve sorumsuz özelliğinden partili, yürütmede tek yetkili ve tam sorumlu hâle dönüştüğünü söyledi. MHP Lideri, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi içinde bir dönem yetkilerini kullanan cumhurbaşkanının tekrar aday olamayacağını iddia etmek, hukuken geçersiz, siyaseten ağır kusurdur” ifadelerini kullandı.

6’lı masaya tavsiye

6+1’li masanın aday belirleme sürecini ve ortak mutabakat metnini eleştiren MHP Lideri Devlet Bahçeli, zillet ittifakının kaynayan kazan misali kapak tutmadığını söyledi. 13 Şubat’ta masanın adayını belirleyeceği iddialarını değerlendirdi ve “Bu gidişle seçimlere bir gün kala da cumhurbaşkanı adayının kim olacağını konuşuyor ve tartışıyor olurlarsa hakikaten şaşırmayacağız” dedi. MHP Lideri, 6’lı masaya bir de tavsiyede bulundu. Cumhurbaşkanı adayını belirleyemiyorlarsa ya noter huzurunda kura çekmelerini ya da kısa çöp çekerek belirlemelerini, bununla da yetinmiyorlarsa “o piti piti karamela sepeti” tekerlemesiyle muhtemel adaylarını belirlemelerini söyledi. 30 Ocak’ta açıklanan ortak mutabakat metnini de eleştiren MHP Lideri, metnin bölücülüğe verilmiş bir güvence ve Türkiye’yi sistem krizine sürüklemeyi hedefleyen bir adım olduğunu söyledi.

Finlandiya’ya onay, İsveç’e veto

İsveç’in NATO üyeliği ve Azerbaycan’ın Tahran Büyükelçiliğine yapılan saldırıyı da değerlendiren MHP Lideri Devlet Bahçeli, İsveç’in NATO üyeliğinin derin dondurucuya alınmasından yana olduklarını, Finlandiya’nın ise kendi özel şartları çerçevesinde NATO üyeliğinin makul olduğu konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’la aynı görüşü paylaştıklarını belirtti. Azerbaycan’ın İran Büyükelçiliğine yapılan kanlı saldırıyı kınadığını ifade eden MHP Lideri, hayatını kaybeden soydaşlarımıza rahmet diledi ve can Azerbaycan’ın her zaman yanında olduklarını söyledi. “Unutulmasın ki, Azerbaycan ne kadar Türk ise güneyi de o kadar Türk’tür ve bizim can beraberimizdir” dedi.