Veysel Karani Hırka-i Şerif Camii Hizmet Vakfından yapılan yazılı açıklamaya göre, her yıl ramazan ayının ilk cuma günü ziyarete başlanılan Hırka-i Şerif 15 Mart 2024 Cuma günü saat 10.00’da  Fatih, Hırka-i Şerif Camii içerisindeki Hırka-i Şerif Dairesi’nde ziyarete açılıyor. 

Hırka-i Şerif, ramazan ayı boyunca hafta içi saat 10.00-17.00, hafta sonu ise 09.00-17.30 arasında görülebilecek.

5 Nisan 2024 Kadir Gecesi’nde ise ziyaret, teravih namazı sonrası sabah 03:00’a kadar devam edecek olup, arife günü ikindi namazı sonrasında Hırka-i Şerif ziyareti dua ile sonlanacak.

Vatandaşlarımızın Hırka-i Şerif’i mümkün olan en rahat şekilde ziyaret edebilmeleri için Hırka-i Şerif Muhafız Ailesi, İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Fatih Belediye Başkanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, Vakıflar Bölge Müdürlüğü, İl ve ilçe Müftülüğü ve Hırka-i- Şerif Vakfı ile gerekli her türlü güvenlik, sağlık ve trafik tedbiri alınmıştır. 

Ramazan ayının 15 ‘inden sonra şehir dışı ve yurt dışı ziyaretçileri arttığından dolayı, kıymetli İstanbulluların ziyaretlerini daha rahat yapmaları için ilk hafta gelmelerini tavsiye ediyoruz. Vatandaşlarımızdan, görevliler tarafından yapılacak yönlendirme ve bilgilendirmelere de riayet etmelerini önemle bekliyoruz. 

HIRKA-İ ŞERİF

Hz. Muhammed'in vasiyetiyle Veysel Karani'ye hediye edilen kutsal emanetlerden olan Hırka-i Şerif, 1851 yılından bu yana Fatih ilçesindeki adına yaptırılan Hırka-ı Şerif Camii'nde muhafaza ediliyor.

Hz. Muhammed'in emaneti Hırka-i Şerif, günümüzde Veysel Karani'nin 58. ve 59'uncu kuşak torunları tarafından korunarak ziyarete açılıyor.

Kaynak: AA