Emekli maaşlarındaki iyileştirmeler gündemde: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son sözü bekleniyor!

Milyonlarca emekli, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın yapacakları iyileştirmeleri merakla bekliyor. Emekli maaşlarındaki potansiyel artışlar konusunda son kararı ise Cumhurbaşkanı Erdoğan verecek.

TGRT Haber'de konuyla ilgili açıklamalarda bulunan SGK Uzmanı İsa Karakaş, hükümetin düşündüğü formülü paylaştı.  Milyonlarca emeklinin merakla beklediği bu düzenleme, emekli maaşlarını etkileyecek önemli bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor.

AK PARTİ DETAYLAR KABİNE’DEN SONRA NETLEŞECEK

AK Parti Grup Başkanı Güler, emekli maaşlarına yönelik çalışmaların devam ettiğini belirtirken, kararın Kabinenin toplanmasının ardından netleşeceğini ifade etti. Güler, "Emekli zammı için oran veremem" derken, detayların Kabinenin toplanmasının ardından değerlendirileceğini söyledi.

YENİ FORMÜL: EŞİTLEME OCAK VE TEMMUZ'U BİRLEŞTİRİYOR

Karakaş, enflasyon hedefini tutturmak için yeni bir formülün gündemde olduğunu paylaştı. Ocak yerine ocak-temmuz birleşik bir eşitleme formülü öngörüldüğünü belirten Karakaş, bu formülle %49,25 oranında bir dengeleme öngörüldüğünü ifade etti.

CUMHURBAŞKANI'NIN MÜDAHALESİ VE %50 EŞİTLEME İHTİMALİ

Karakaş, beklenen %49,25 oranının Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın müdahalesiyle %50'ye eşitlenebileceğini söyledi. SSK, Bağ-Kur ve memur emeklilerinin eşitlenmesinin güçlü bir ihtimal olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanının %50'yi daha uygun görebileceğini vurgulayan Karakaş, bu durumda SSK, Bağ-Kur ve memur emeklilerinin eşitlenmesinin söz konusu olabileceğini dile getirdi.

Editör: Ferhat Erdemir