Kahraman Türk askeri farklı bölgelerdeki operasyonlarını sürdürürken, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da incelemelerde bulunmak üzere sınır hattına gitti.

Beraberindeki TSK komuta kademesi ile Hatay'a ulaşan Bakan Akar, havalimanında 2. Ordu Komutanı Orgeneral Metin Gürak ve diğer yetkililer tarafından karşılandı.

Talimatlar verdi

Akar, komuta kademesiyle Bahar Kalkanı Harekat Bölgesi Sektör Komutanlığına geçti.

Tören mangasını selamlamasının ardından Harekat Merkezi’ne geçen Akar, faaliyetlere ve sahadaki son duruma ilişkin bilgi aldı, talimatlar verdi.

Hulusi Akar sınır hattına gitti #1

İncelemelere devam edildi

Bakan Akar’ın beraberindeki TSK komuta kademesi ile Suriye sınır hattındaki inceleme ve değerlendirmeleri devam ediyor.

Hulusi Akar sınır hattına gitti #2

"Hiç kimse terör unsurlarına müsamaha göstermemizi beklemesin"

Burada açıklamalarda bulunan Bakan Akar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin, başarılı harekatlarıyla Türkiye’nin güneyinde kurulmak istenen terör koridorunu parçaladığını belirterek, "Hala bu tehlike var mı? Var. Böyle bir amaç var mı? Var. Buna karşı da mücadelemizi sürdürecek, yapılması gereken ne varsa yapacağız. Hiç kimse bizden sınırımızın dibinde yuvalanan terör unsurlarına müsamaha göstermemizi beklemesin. TSK, ülkemizin ve asil milletimizin güvenliği için uygun yer ve zamanda gerekli her türlü tedbiri bugüne kadar almıştır, alacaktı." diye konuştu.

"Terör örgütüne destek verenleri açık ve net olarak ısrarla uyardık"

Suriye’nin doğusundaki Deyrizor’da terör örgütü PKK/YPG üyelerinin tecavüz ettikleri iki kadını öldürmesinin ardından bölgedeki aşiret temsilcilerinin tepki gösterdiği olaya da değinen Akar, şunları söyledi:

"Müttefiklerimiz, diğer bazı devletler çeşitli gerekçelerle terör örgütü PKK/YPG ile iş birliğini sürdürüyorlar. Suriyeli aşiretler bir araya gelerek, gücü ancak zavallı ve korumasız kadınlara yeten PKK/YPG’li teröristlere tepki gösterdiler ve bölgeyi terk etmelerini istediler. Bu lanet terör örgütüne destek verenleri, yardım edenleri açık ve net olarak ısrarla uyardık. Bunların hepsinin ve daha fazlasının olabileceğini hep söyledik. Bu alçaklarla, teröristlerle iş birliği yapılır mı? Bir teröristle başka bir teröristin üzerine gidilir mi? Bu konudaki temaslarımızı sürdürüyor, müttefiklerimize yanlışlarını söylüyoruz. Bu tavırlarından pişman olacaklarını değerlendiriyoruz."

"Fransızların beslediği yılan kendilerini sokmaya başladı"

Paris’te terör örgütü PKK sempatizanlarının çıkardığı gerginliğe ilişkin de konuşan Bakan Akar,

"Teröristlere yardım etmenin, destek vermenin ne kadar sıkıntılı olduğunu gördüler. Bunun bir benzeri buradan çok uzakta oldu. Nerede oldu? Paris’te oldu. Fransızların beslediği yılan kendilerini sokmaya başladı. Herkes artık bu terör örgütünün gerçek yüzünü görmelidir.” dedi.

Hulusi Akar sınır hattına gitti #4

Azerbaycan aleyhindeki açıklamalara tepki gösterdi

Bakan Akar, bazı ülkelerin Azerbaycan aleyhindeki söylemlerine ilişkin de "Azerbaycan-Ermenistan meselesinde her zaman olduğu gibi yine objektif ve tarafsız olmaktan çok uzak açıklamalar yapılıyor. Oysa 30 yıla yakın süren Karabağ meselesinin çözümü noktasında ne ülkeler ne de çözüm misyonuyla hareket eden uluslararası kuruluşların sesini duymamıştık. Bu nedenle şimdi olur olmaz görüşlerini ifade edenlere soruyoruz, bugüne kadar aklınız neredeydi.” ifadeleriyle tepkisini dile getirdi.

Hulusi Akar sınır hattına gitti #5

Hulusi Akar sınır hattına gitti #6

Hulusi Akar sınır hattına gitti #7