İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, Birleşmiş Markalar Derneği'ni ziyaret ederek burada Türkiye’nin önde gelen markalarının temsilcileri ile bir araya geldi. Kurum’un konuşması öncesinde, Birleşmiş Markalar Derneği’nin hazırladığı bir sunum gerçekleşti.

"EN ÖNEMLİ ADIM, MARKA OLABİLMEK, MARKA DEĞERİNİ KORUYABİLMEK"

Birleşmiş Markalar Derneği’nin çok önemli bir iş yaptığını söyleyerek konuşmasına başlayan Murat Kurum, ‘’Bu yapmış olduğunuz işi, aslında ülkemizde üretimin, istihdamın ayakta kalması adına öne çıkartmalıyız. En önemli adım, marka olabilmek, marka değerini koruyabilmek. Aslında bu konu fabrikadan daha önemli hale geldi.

 Nitekim bugün bazı markalarımız dahi, Türkiye'de, dünyanın birçok ülkesinde satış yaparken, fabrikaları burada ama yurt dışında devam ediyor. Burada üretim için alt yapı olmasına rağmen, biraz da böyle markayı büyütünce hemen yurt dışına da satma hevesimiz var. Yani gelsin yurt dışından bir yatırımcı alsın gibi bir bakış açımız da var." dedi.

Untitled 2-6

"BİZİM MARKALARIMIZI ÇOĞALTMAMIZ, BÜYÜTMEMİZ VE TÜM DÜNYAYA İSMİNİ DUYURMAMIZ LAZIM"

Markalaşmanın önemine değinen Murat Kurum, "Bizim bu markalaşmada ki derneğin adı zaten. Bu değerli markaları korumamız, çoğaltmamız, büyütmemiz ve tüm dünyada bu markaların bana göre isminin daha da duyulması lazım.  Bugün İtalya giyimde eğer markaysa, belki de İtalya'da üretim bile yapmıyordur.  Ama tüm dünyada İtalya bir marka. İtalya’da moda haftası düzenlendiği zaman, herkes oraya gidebiliyor. Paris yine aynı şekilde bir moda şehri. Bana sorarsanız üretimle alakası yok, yani marka algısı, markası onu oraya taşımış. Yani bizim de burada markalarımızı büyütmemiz ve korumamız lazım." diyerek sözlerine devam etti.

"TÜM DÜNYAYA DUYURACAK BİR ÇALIŞMAYI YÜRÜTMEMİZ LAZIM"

İstanbul’da gerekli altyapıyı oluşturacaklarını söyleyen Kurum, ‘’İşte derneğimiz 46 üyeyle başlamış, 511 üye markası var. Dolayısıyla bu 511 marka bile olsa bence yeterli. 511’i en azından bizim tüm dünyada ismini duyuracak bir çalışmayı yürütmemiz lazım.  Bu şekilde marka olabileceğimizi düşünüyorum." dedi. 

Ayrıca BMD üyelerinin caddelerin çoğaltılması yönündeki isteklerini iletmesi üzerine ise Kurum, "İstanbul'da gerçekten, üretimi, istihdamı artırmak istiyorsak, ülkemizde sadece sorun sokak değil bence. Yani sokak bu işin bence küçük bir parçası. Yani sokağı her türlü yaparız." diyerek talepleri karşılayacaklarını söyledi.

Kurum-49

"TARİHİ YARIMADAYI MODA MERKEZİ YAPACAĞIZ"

Tarihi yarımadayı moda merkezi haline getireceklerini ifade eden Kurum, "Benim hayalim orası canlansın. Dükkanlar olsun. Oraya gelen turistler, bizim markamızı artık iyice öğrensin, yaşasın orada ve satın alsın. Tüm dünyaya bu markayı, markalaşmayı biz BMD ve Türkiye olarak yayalım istiyorum bu bakış açısını. Ben bunun için çalışacağım." diyerek sözlerine tamamladı. 

Kaynak: Haber Merkezi