İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, Şile mitinginde vatandaşlarla seslendi.

Murat Kurum, İstanbulluların talep ettiği hizmetlerin 5 yıldır yerine getirilmediğini söyledi. Kurum, “İnsanlar 'çevre temiz olsun, altyapı, su ve kanalizasyon doğru işlesin' dedi, işletemedin. Kaynakların doğru kullanılmasını istedi; çarçur ettin. En çok da ne istedi biliyor musunuz? Afetlere hazırlık istedi, güvenli yuva istedi; yapmadın, üretmedin, sunmadın. Ama bu halkın istemediği ne varsa, hemen gittin çadırı oraya kurdun.” şeklinde konuştu.

“MİLLET İHMALKARLIK İSTEMEDİ, SEN İSTANBUL’A UĞRAMADIN”

Murat Kurum, mevcut İBB yönetiminin geride kalan 5 yılda vatandaşın yanında olmadığını vurguladı. “Vatandaşın seni görmek istediği yerden kaçtın” diyerek İBB Başkanı’nı eleştiren Kurum, “Ya İstanbullular bu yolcu Başkan’dan ne bekledi? Çok mu şey istedi? En temel belediye hizmetlerinin yapılmasını istedi; yapmadın. ‘Çevre temiz olsun, altyapı, su ve kanalizasyon doğru işlesin’ dedi; işletemedin. Ulaşım sorunlarına çözüm getirmeni bekledi; sorunu daha da büyüttün! İşe, okula giderken çile çekmek istemedi, metro istedi, otobüs istedi; yapmadın. Parklar, bahçeler, yeşil alanlar istedi; sunmadın. Gençlik merkezleri istedi, kültür merkezleri istedi; yapmadın. Sosyal destek istedi; adaletsizlik yaptın. İstihdam istedi; arttırmadın, aksine azalttın. Kaynakların doğru kullanılmasını istedi; çarçur ettin. En çok da ne istedi biliyor musunuz? Afetlere hazırlık istedi, güvenli yuva istedi; yapmadın, üretmedin, sunmadın. Ama bu halkın istemediği ne varsa, hemen gittin çadırı oraya kurdun. Polemik istemediler; işi gücü bıraktın 5 yıl dedikodu ürettin. İhmalkarlık istemedi; İstanbul’a uğramadın. İsraf istemedi; ‘israfı bitirdik’ dedin, ‘garip gurebanın hakkıdır’ demeden 350 milyon lirayı harcadın. Bu milletin seni görmek istediği yerden kaçtın; görmek istemediği neresi varsa oraya koştun.” şeklinde konuştu.

Untitled 1-74

“SENİN ‘EV HANIMLARI’ DİYEREK AŞAĞILADIĞIN KADINLARIN OYU DAHA MI AZ DEĞERLİ?”

Murat Kurum, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun kadınlar hakkındaki sözlerine tepki gösterdi. “Dünya değişir CHP zihniyeti değişmez” diyen Kurum, eleştirilerine şöyle devam etti: “Yaptıkların yetmedi, kadınlarımıza hakaret ettin. İşte, Ekrem Efendi ne diyor, duydunuz değil mi?  Ekrem Efendi’ye şunu sordular: ‘Analizlere göre kadınlar daha çok AK Parti’ye oy veriyor’ ne diyorsunuz?’ Aynen şunu söyledi: ‘Ev kadınları daha çok oy veriyor. Kadınlar statüsünde demeyelim.’ Görüyor musunuz? Ev kadınlarını kadın statüsünde kabul etmiyor. Kadınlarımıza yönelik bu ayrıştırıcı dil, bu kabalık, bu nezaketsizlik böylesine önemli bir makama hiç yakışmıyor. Kadınlarımıza, annelerimize yöneltilen bu ayrıştırıcı dili reddediyorum. Bunu kabul etmemiz, bu hakarete sessiz kalmamız mümkün değil. Ne yazık ki, bunların zihniyeti, bunların karakteri bu. Zaman değişir, dünya değişir, Türkiye değişir, İstanbul değişir ama bu CHP zihniyeti hiçbir zaman değişmez. Geçmişte kadınlarımızı kıyafetleri üzerinden ayrıştıranlar, başörtülü başörtüsüz, açık kapalı diye ayrımcılık yapanlar, şimdi de ev hanımlarını ayrıştırıyorlar. Bunların zihniyetine göre ev hanımları kadın statüsünde değilmiş. Şimdi ben buradan Ekrem Efendi’ye soruyorum. Senin ev hanımları diyerek diğer kadınlardan ayırdığın, aşağıladığın insanların oyu, başka kadınların oylarından, başka vatandaşlarımızın oyundan daha mı az değerli? Siz hiç eşitlikçi olamayacak mısınız? Siz hiç adil olamayacak mısınız? Nedir bu eş başkanlar olarak ayrımcılık yarışınız. Bir gün biriniz bedelli-bedelsiz ayrımcılığı yaparak erkekler arasında ayrım yapar, bir gün biriniz ev hanımı ve diğerleri diyerek kadınlarımızı ayrıştırırsınız. Bunların işi iş yapmak eser yapmak değil. Bir gün de ayrımcılıkta değil birleştirmekte yarışın. Bir gün de hayırda yarışın. Hizmet üretmekte yarışın. Bu millet sizin bu ayrımcılığınızdan çok çekti. Yıllardır aynı tas aynı hamam devam ediyor. Bıkmadınız mı? Sıkılmadınız mı? Yorulmadınız mı? Sen belki bıkmamış olabilirsiniz, ama bu millet senden bıktı. İstanbul senden usandı, senden yoruldu. 31 Mart’ta İstanbul senden temelli olarak kurtulacak. Şile seni süresiz izne, süresiz tatile gönderecek. 31 Mart geliyor, milletin hesap sorma günü yaklaşıyor. Sana bu kibirli dilinin hesabı sorulacak. Sana bu israfın hesabı sorulacak. Trafik çilesinin hesabı sorulacak. Adaletsizliğin hesabı sorulacak. 31 Mart’ta kadınlarımız İstanbul’da sandıkları patlatacak; sana en büyük dersi sandıkta kadınlarımız verecek.”

“SİYASETİN KONUSU DEĞİL, KARİKATÜRÜ OLURLAR”

Murat Kurum, Şile başta olmak üzere İstanbul’un 39 ilçesinde 650 bin konutun dönüştürüleceğini belirtti, “1 Nisan’dan itibaren nasıl dönüştürürüz gel de gör.” diyerek meydan okudu. Mevcut İBB yönetimine, 16 Mart’ta açılışını yapmayı vadettikleri Sancaktepe metrosu üzerinden de yüklenen Kurum, “Şimdi 1 Nisan’da görevi bırakacak bu yolcu aday çıkmış ne diyor? “Ben metro fatihiyim” diyor. Ya sen 5 yılda sadece 8 kilometre metro yaptılar; sen mi fatih olacaksın? İşte daha dün Sultanbeyli’deydik. Ve orada ‘Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli metro hattımızı hızlıca yapacağız’ dedik. Bir anda, hepsi birden, tüm trolleriyle beraber zıplamaya başladılar. ‘Ya biz zaten bu hattı açacağız’ dediler. Vatandaşlarımız, ‘16 Mart’ta açacağız’ dedikleri ama kesinlikle açamayacakları Sancaktepe Şehir Hastanesi, Veysel Karani, Hasanpaşa ve Sultanbeyli duraklarında bekleyecekler. Bu algı belediyeciliği yapanların maskesini düşürecekler. Komediyi hep birlikte izleyip göreceğiz. Hakikaten bu adamlar var ya; siyasetin konusu değil, karikatürü olurlar.

Bunlar yalan söyleyip, eser üretemedikleri gibi, bir de bizim İstanbul’a kazandıracağımız eserleri eleştiriyorlar. ‘650 bin konutu nasıl yapacaksınız’ diyorlar. Biz bunu daha önce yaptık. Elazığ’da Malatya’da İzmir’de depremler oldu. 2 saat sonra oradaydık. Söz verdik şimdi konutlarımız orada. Samsun’da, Kastamonu’da, Bartın’da seller oldu, vatandaşımıza sözler verdik ve hepsini tuttuk. Asrın felaketinde 3 ayda 180 bin konutun ihalesini yaptık. Milletimize hizmetlerimizi sunduk. 1 Nisan’dan itibaren 650 bin konutumuzu nasıl dönüştürüyoruz gel de gör. Onlar gibi sözleri unutan tarafta olmadık. 22 yıldır da milletimiz bu anlayışla bizim eserlerimizin arkasından koştu. Hiçbir zaman zor günlerde milletimizi yalnız bırakmadık.” dedi.

“1 NİSAN’DAN İTİBAREN ŞİLE İÇİN MUAZZAM YATIRIMLARA BAŞLAYACAĞIZ”

Murat Kurum, 31 Mart’taki yerel seçimlerin ardından sürekli sahada olacağını söyledi. “Polemiklerde değil şantiyelerde olacağım” diyen Kurum, konuşmasını, “Artık hiçbir konuda endişe etmeyin; bu şehrin gerçek hizmetkârları geliyor. Bizim yüreğimiz İstanbul için çarpıyor, nabzımız İstanbul için atıyor, Şile’miz için atıyor. Biz bu şehrin her insanının derdini de Şile’mizin sorunlarını da biliyoruz. 230 kilometre metro sözü verip 8 kilometre hat yaptılar ama utanmadan bizim belediye başkanlarımızın emeklerini yok sayıyor. İşte Şile’mizin eşsiz bir plajı var. Burada çalışan cankurtaran kardeşlerimizi bile ortada bıraktılar. Sezonda çalıştırıp sonra gönderiyorlar. O sahili biz düzenledik, İlhan Başkan’la birlikte karar verdik ve güzel bir sahil kazandırdık. Şile’nin sokaklarında emeğimizi alın terimizi görürsünüz.

Şile’nin geleceği için sosyal konutları görürsünüz, onların da kirli ittifak içerisinde gezdiğini görürsünüz. Daha dün beraber yol yürüdükleri Genel Başkanlarını, İl Başkanlarını arkadan hançerledikleri yetmezmiş gibi, şimdi görseler yollarını değiştirirler. 31 Mart’ta, bundan önce olduğu gibi reklam ve algı yapanlar, Şile’ye 5 yılda bir çivi çakmayanlarla; 5 yıldır sözünün eri olanları oylayacağız. Hiçbir zaman polemiklerde olmayacağız, bizi arayanlar kentsel dönüşüm şantiyelerinde bulacaklar. 

İlhan Başkan’ımla el ele verir Şile’nin ne eksiği varsa gece gündüz onu gidermek için çalışırız. İnşallah 1 Nisan’dan itibaren, Şile’miz için muazzam yatırımlarımıza hemen başlatacağız. Ne yapacağız? Şile’mizde başıboş hayvan sorununu çözeceğiz, hayvan bakım ve tedavi merkezi kuracağız. Şile’mizde üretimi, üreticilerimizi, çiftçilerimizi sonuna kadar destekleyeceğiz. Tematik köyler yapacağız. Şile’mizde, çalışan annelerimizin gözü evlatları için arkada kalmasın diye kreşler yapacağız. Şile’mizin gençleri kendi işlerini kursunlar diye onlara paylaşımlı ofisler yapacağız; dev bir kültür ve sanat merkezi kazandıracağız.” sözleriyle noktaladı.

Kaynak: Haber Merkezi