İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, Şişli’de ‘Okul Aile Birlikleri ile Buluşma’ Programı’na katıldı.

Burada konuşan Murat Kurum, sözlerine, "Hepimizin bildiği gibi; ailemizde aldığımız eğitime, okul hayatına öğretmenlerimizle birlikte devam ediyoruz. Eğitim hayatımızda kazandığımız her deneyim, bizlere, hayat mücadelemizde ışık tutmaya devam ediyor. İnşallah Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ‘Türkiye Yüzyılı’ da yine siz değerli öğretmenlerimizin eseri olacaktır." ifadeleri ile başladı. 

“Öğretmenlerimize yaşanabilir bir İstanbul için kolları sıvadık”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, Okul Aile Birlikleri ile Buluşma Programı’nda konuştu. İstanbul’da hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin yaşadıkları sıkıntılara değinen Kurum, “Öğretmenlerimize, yaşanabilir bir İstanbul için kollarımızı sıvadık. İstanbul artık zorluğun değil kolaylığın, geçinme derdinin olduğu değil refahın, öğretmenlerimizin zorluk çektiği bir şehir değil huzur içerisinde yaşadığı bir şehir olacak. 3 milyon öğrencimizin hiçbir ihtiyacı kalmasın istiyoruz. On binlerce öğretmenimiz trafikte büyük bir eziyetle okullarına gitmeyecek. Çok daha konforlu bir şehirde, dertsiz, endişesiz bir İstanbul’da evlatlarımızı, yavrularımızı yetiştirecekler.” dedi. İstanbul’un eğitim alanında daha iyi bir noktaya gelmesini hedeflediklerini belirten Murat Kurum, bu alandaki vizyonunu, “İşte bizler bu sorumluluğun bilinciyle hareket ediyoruz, çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Daha iyi, daha verimli eğitim koşullarıyla hem ailelerimizin hem de gençlerimizin umudu olmaya gayret gösteriyoruz. Buradaki gençliğimiz, ailelerimiz sadece yarının teminatı değiller, bugünün de karar vericisiler. İşte bu amaçla önce yaşadığımız şehri güzelleştireceğiz. 7’den 70’e herkesin değer gördüğü, herkesin geleceğe umutla baktığı bir İstanbul için çalışacağız. ‘En Eşsiz Okul, İstanbul’ diyerek mimarinin, tarih ve kültürün, kadim değerlerin yurdu olan İstanbul’umuzu; ilimin, irfanın kaynağı olarak yeniden ihya edeceğiz.” diye anlattı. 

Kurum 1

“31 Mart akşamı İstanbulluların kardeşi olmaya adayım”

Deprem ve sel afetleri sonrası hayata geçirdikleri projeleri anlatan Murat Kurum, “31 Mart akşamı İstanbul’a Belediye Başkanı olmaya aday değilim, 31 Mart akşamı tüm İstanbulluların kardeşi, evladı olmaya adayım.  Bundan önce nasıl çalıştıysam, bundan önce milletimizin zor gününde nasıl yanında olduysak; Elazığ’da, Malatya’da, İzmir’deki depremlerde iki saat sonra orada milletimizin yardımına koştuk. Yine Kastamonu’da, Rize’de, Bartın’da, Giresun’da milletimize sözler verip o sözleri tuttuysak; şimdi de bu tecrübeyle, bu birikimle, liyakatli kadrolarımızla birlikte İstanbul’un tarihinde de biz olacağız, kültüründe de biz olacağız, sanatında da biz olacağız. Bir istişare halinde, kavga etmeden, ‘şu nedenlerden dolayı yapamıyorum’ gibi bahanelerle hareket etmeden, elimizden gelen tüm gayreti gösterecek ve anlayışı sergileyeceğiz. ‘Tam zamanlı’ belediyecilik yapacağız. Öyle ‘yarı zamanlı’, ‘arada bir belediyeye uğrayayım’ demeyeceğiz. Çünkü İstanbul’umuzun bu manada ilgiye ihtiyacı var, sevgiye ihtiyacı var. Bu sevgiyi göstermezseniz İstanbullu üzülür, Sultan Fatih’in torunları üzülür ve biz de bu manada bu sevgiyi 7 gün 24 saat göstermek istiyoruz.” sözleriyle, yerel yönetim vizyonunun ana hatlarını paylaştı. 

“Şişli’nin makus talihini sizlerle değiştireceğiz”

Şişli’yi yeni projelerle destekleyeceklerine değinen Kurum, “Şişli’nin bu makus talihini sizlerle birlikte değiştirmek istiyoruz. Çünkü Şişli; İstanbul’umuzun ticaret ve hizmet sektöründe önemli bir paya sahiptir.  Ekonominin adeta cazibe merkezidir. Kültürel hafızamızın en önemli durağıdır, çok katmanlı, çok kültürlü bir yapıdadır. Bu yoğunluk hem ulaşıma hem de yapılaşmaya yansıyor. Eğitim hayatına devam eden, çalışma hayatında olan vatandaşlarımızın yüzde 60’ından fazlası her gün bir kere de olsa Şişli’den geçiyor. Şişli’mizi bu manada rahatlatacak projelerimizi bir an önce hayata geçirmeliyiz. Yani Şişli’de yaşamanın eziyet olmadığı günleri göstermek istiyoruz.” dedi. 

Şişli’deki mevcut kültürü devam ettirmek istediklerini aktaran Kurum, bu manada mimari çalışmalarda Şişli ilçesinin ruhunu da korumak istediklerini söyledi. Kurum, “Yapılaşma hususunda yatay mimariyi esas alan, komşuluk ilişkilerinin devam ettiği, çevreye duyarlı ve sıfır atık uyumlu sosyal konutlarımızı bundan önce nasıl yaptıysak, bundan sonra da yapacağız. Anketler yaptık, araştırmalar yaptık, bu araştırmalar bize İstanbul'da en önemli iki sorunu işaret ediyor: Biri ulaşım, diğeri de kentsel dönüşüm! Bu noktada da uzman arkadaşlarımızla, ekiplerimizle hep birlikte çok önemli çalışmalar yaptık. ‘Türkiye Yüzyılında İstanbul Vizyonu’ başlığıyla birlikte on başlıkta projelerimizi, hayallerimizi milletimizle paylaşmış olduk. Gittiğimiz her yerde de istisnasız projelerimizin İstanbul'da yarattığı heyecanı hep birlikte görüyoruz. Motivasyonu görüyoruz. Deprem ve ulaşım noktasında tüm gücümüzle, tüm enerjimizle bu mücadeleyi veren tarafta olacağız ve bu çerçevede 650 bin yeni yuvayı 5 yıl içerisinde hızlı bir şekilde yapıp, vatandaşlarımızı sağlam güvenli konutlarda oturtmak istiyoruz. Annelerimiz yastığa başını koyduğunda huzurla uyusun istiyoruz.” diye konuştu.

Kurum 2-1

“Sosyal konutlar ile kira fiyatlarını düşüren adımlar atıyor olacağız” 

Kentsel dönüşüm sürecinde yüz bin sosyal konut yapılacağını ifade eden Kurum, “Bu 100 bin sosyal konut satılmayacak, kiralanacak. Hızlı bir şekilde bu projeyi tamamlayarak kentsel dönüşümdeki kardeşlerimizi düşük kira bedelleriyle bu konutlarda; projeleri tamamlanana kadar misafir ediyor olacağız. Bu konutları desantralizasyon suretiyle tüm kentsel dönüşüm projelerinde kullanıyor ve bir taraftan da aslında İstanbul'daki o konut ve kira fiyatlarını da düşürecek adımları atıyor olacağız.” dedi. Kurum, depreme karşı riskli binaların dönüşümünde vatandaşların yanında olduklarını belirterek sözlerine, “Vatandaşımızın bizden beklediği, Şişli'de de, binasını dönüştürmek isteyen vatandaşlarımıza, gerek yönetmelikler çerçevesinde, gerek yeni mevzuatlar çerçevesinde, kayıplarını da gerekli imar düzenlemeleriyle birlikte vatandaşımıza geri vereceğiz. Vatandaşımızın ve özel sektörün içinde olduğu dönüşümü de, inşallah hep birlikte yapacağız.” şeklinde devam etti.

“Zeminaltı Otopark projeleri ile sokaktaki trafiği azaltacağız”

Şişli’de en büyük problemlerden birinin de otopark olduğunu söyleyen Murat Kurum, bu noktada yeni projeleri hayata geçireceklerini ifade etti. Kurum, “Bu yüzden zeminaltı otopark projelerimizle sokaklardaki trafiği azaltacağız. Aynı zamanda gençlerimizin, kadınlarımızın, mahallemizin; o otoparkların üzerinde oluşturacağımız yeşil alanlarda vakit geçirmesini istiyoruz. Yani üstü park, altı otopark projelerimizi, Şişli’de birçok alanda göreceksiniz. Deprem tehdidini yine düşünmek suretiyle, bu alanlar aynı zamanda depremde de toplanma alanları olacak.” dedi. İstanbul’da afet yönetiminin büyük bir profesyonellikle yürütüleceğini belirten Kurum, “İstanbul’da afet yönetimi büyük bir profesyonellikle yönetilecek. Buna ilişkin hazırlıklar bir an önce tamamlanacak. Allah göstermesin olası afetlerde biz hazırlıklı olacağız. ‘Dijital İstanbul’ üzerinden de afetleri yönetecek adımlarımızı atıyor olacağız.” diyerek, depreme hazırlıklı olmanın önemini vurguladı. Kendi dönüşümünü yapmak isteyen vatandaşlara finans desteği de sağlanacağını aktaran Kurum, “Deprem tehdidini evlatlarımız için, ailelerimiz için bir endişe konusu olmaktan çıkaracağız. Şişli gibi eski yapıların bulunduğu ilçelerimizde hasar tespit çalışmalarımızı hızlandıracağız.  İstanbul’da, Şişli’de tek bir riskli yapı kalmayıncaya kadar kentsel dönüşüm seferberliğine devam edeceğiz. Büyükşehir Belediyesi olarak, kendi dönüşüm yapmak isteyen vatandaşlarımıza yapım ve finans desteği vereceğiz.” diye devam etti.

“İstanbul’da eser yarışı olmadığı sürece İstanbullu yolda kalır”

İstanbul’da mevcut 328 kilometre metro hattı olduğunu belirten Kurum, mevcut İBB yönetiminin metro yatırımları konusundaki vaatlerini yerine getirmediğini hatırlattı. Kurum, “5 yılda 230 kilometre metro yapacağım sözü verip, sadece 8 kilometre metro yapılmış. Dolayısıyla İstanbul’un trafik problemi bu bakış açısı ile çözülemez. İstanbul’da eser yarışını, bayrak yarışını sürdürmediğiniz sürece İstanbullu yolda kalır, İstanbullu metrobüs duraklarında bekler. O yüzden biz 328 kilometre metro hattını 5 yılda 650 kilometre yapacağız. 10 yıl sonra, 1004 km’ye hep birlikte çıkaracağız. İstanbul’un metro gitmeyen tek bir ilçesi kalmasın istiyoruz. Ortalama yolculuk süresini 64 dakikadan 39 dakikaya düşüreceğiz. Yeni metrobüs ve otobüs hatlarıyla İstanbul’un her yerine kesintisiz ulaşımı başaracağız.” diye konuştu.  

“964 Mahallemizde ‘Mahalle Bahçeleri’ projesini hayata geçireceğiz”

Murat Kurum, İstanbul’daki yeşil alanları artırmaya yönelik “mahalle bahçesi” projelerini de anlattı. Kurum, “Şehir hayatından bunalan, memleket havası arayan İstanbullu kardeşlerimize ‘Mahalle Bahçeleri’ projesini armağan edeceğiz. İstiyoruz ki İstanbul’un 964 mahallesinde, her yerde gençlerimizin, kadınlarımızın, o mahallede yaşayan vatandaşlarımızın sosyalleşebileceği alanlar olsun. Hem depremde toplanma alanı olacak burası; hem çocuklarımızın, gençlerimizin spor yapacağı alanlar olacak; hem kütüphaneleriyle, kıraathaneleriyle, mahalleliler orada iyi gününü, kötü gününü, sevincini paylaşacak. İstiyoruz ki İstanbul’un, medeniyetin bize bıraktığı miras, her mahallede devam etsin.” dedi. 

“100 bin girişimci kadına 100 bin lira hibe sağlayacağız”

Murat Kurum, iş hayatına atılmak isteyen girişimci kadınlara, “Ailelerimizin neşesini temsil eden kadınlarımıza da yeni fırsatlar sunacağız. İstiyoruz ki İstanbul’umuzun kadınları üretmeye devam etsin. İlk işini kuran 100 bin girişimci kadınımıza İBB’den 100 bin lira hibe desteği vereceğiz. ‘Bu destekle işini geliştir’ diyeceğiz. ‘Gözün arkada kalmasın, çünkü senin için dertlenen bir yönetim anlayışı var’ diyeceğiz, ‘senin için dertlenen bir kardeşin var’ diyeceğiz, ‘Büyükşehir burada’ diyeceğiz. İstanbul’umuzu; kadınlarımızın ve gençlerimizin huzur bulduğu bir şehir haline getirmek arzusuyla bu çalışmaları yapıyor olacağız.” diye seslendi. Çalışan kadınların kreş sorunu yaşadığına da dikkat çeken Kurum, “Siz nasıl bizim evlatlarımızı geleceğe hazırlıyorsanız, biz de sizlerin evlatları için elimizden geleni yapacağız. Çalışan kadınlarımızın evlatları için her mahallemizde 7 gün 24 esasıyla çalışacak kreşler yapacağız. Memurumuz, polisimiz, öğretmen kardeşimiz çocuğunu emanet edebilecek. Gidecek, 7 gün 24 saat esaslı kreşlerimize çocuğunu bırakabilecek.” ifadelerini kullandı.

“Okullarımıza beslenme, güvenlik ve temizlik desteği sağlayacağız”

Mevcut İBB yönetiminin süt projesinin yetersiz kaldığını söyleyen ve bu noktada eleştirilerini yönelten Kurum, “İlkokul çağındaki yavrularımıza, evlatlarımıza mevcut belediyenin yapmış olduğu desteği biliyorsunuz. Onu da büyük bir proje gibi açıkladılar; çay bardağının yarısı kadar süt dağıtıyoruz diye boy boy reklamlarını veriyorlar. Milletimizin, velilerimizin beklediği desteği alamadığı süreç, inşallah 31 Mart’ta son bulacak. Tüm okullarımıza beslenme desteği sağlayacağız. Yine ilköğretimde okuyan tüm öğrencilerimize ulaşımı ücretsiz yapacağız.” diyerek okullara sağlayacakları destekleri açıkladı.  Kurum sözlerine, “Bugün okullarımızda sizlerin, gerek hijyen, gerek güvenlik konusunda endişelerinizin, sıkıntılarınızın olduğunu gayet iyi biliyoruz. Bu yüzden sizler evlatlarınızı okula gönderdiğinizde gözünüz arkada kalmayacak. Yavrularınıza tıpkı evinizdeki gibi, güvenli ve hijyenik bir ortamı Büyükşehir 

Belediyesi olarak biz sağlayacağız. Ve tüm okullarımıza güvenlik, temizlik ve beslenme desteği sağlayacağız.” diye devam etti. Çocukları ve gençleri daha sağlıklı bir ortamda geleceğe hazırlamak istediklerini ifade eden Murat Kurum, konuşmasını, “Bugün bizleri bir araya getiren en büyük motivasyon, geleceğimizin umudu gençlerimizdir. Evlatlarımızdan bizlere emanet İstanbul’umuzun geleceğidir. Bu sebeple gençlerimiz için attığımız her adımın ne kadar önemli olduğunun bilinciyle çalışıyoruz. Bir araya geldiğimiz vakitleri bir fırsat olarak görüyor; sizlerden aldığımız talepleri gerçekleştirmek için çabalıyoruz. İstiyoruz ki; gençlerimiz gençliğini tam anlamıyla yaşayabilsin, okul zamanlarını daha verimli değerlendirebilsin. Hem çok okusun, bilgi sahibi olsun; hem de gezsin, görsün, yeni ufuklara yelken açabilsin. Kazandığı donanımları, şimdi ve gelecek için anlamlı adımlara dönüştürebilsin. Biz gençlerin hür fikriyle düşüneceğiz. Gençlerin aklına danışacağız. Gençlerimizin vizyonuyla çalışacak, gençlerimizin gücüyle başaracağız. Gençlerimizi memnun etmek için sizlerle el ele omuz omuza yürüyeceğiz.” sözleriyle noktaladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum’un açıklamalarda bulunduğu Okul Aile Birlikleri ile Buluşma Programı’na, Cumhurbaşkanı Danışmanı ve Darülaceze Başkanı Hamza Cebeci, MHP İl Başkan Yardımcısı Mehmet Kavak ve MHP Şişli İlçe Başkanı Oğuz Tolga Cabbar da katılım gösterdi.

Editör: Sema Ünal