Katıldığı bir TV programında konuşan hukukçu Figen Çalıkuşu İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na verilen 2 yıl 7 ay 15 gün hapis ve siyasi yasak cezasının hukuki boyutunu, öncesini ve sonrasını enine boyuna değerlendirdi. 

Günlerdir tartışılan kararın hukuksuz olduğunu savunan Çalıkuşu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun "Karar onanırsa görevden alırım" sözlerini de değerlendirdi.

Kararın İstinaf ve Yargıtay aşamalarında onanması halinde işleyecek prosedüre dikkat çeken Çalıkuşu, "Bu karar üst mahkemeden döndüğü zaman zaten beraat ile sonuçlanacak bir dava. Kesinleşirse bu maalesef yasaklı süreci başlatacak ve görevi düşecek. İstinaf da Yargıtay da onarsa zaten istedikleri netice hasıl olacak. Ekrem İmamoğlu siyasi yasaklı hale gelecek. Verilen cezanı süresi de hesaba katılınca İBB başkanlığı devam edemeyecek" dedi.

Çalıkuşu, “Eğer mahalli idareler personelinde, belediyelerde bir terör örgütüyle ilgili, irtibatlı, iltisaklı çalışan varsa, o kişiler 31 Temmuz 2022'ye kadar valinin belirleyeceği kurul tarafından toplanıp, İçişleri Bakanlığı'na sunulacak. Diyecek ki 'İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde bilmem kaç tane iltisaklı kişi var.' İçişleri Bakanlığı da bu kişileri görevden alacak.” dedi.