İbuprofen daha çok ağrı ve inflamasyon tedavilerinde, psödoefedrin burun tıkanıklıklarında, klorfeniramin ise alerji semptomlarında fayda gösterir. İburamin Cold kısa süreli kullanılan bir ilaçtır ve semptomları tedavi edecek kadar düşük düzeyde ilacı kullanmak gerekir.

İburamin Cold eczanelerde kapsül, şurup ve tablet formunda bulunur. İlacın yan etkileri arasında mide ve bağırsak rahatsızlıkları, ishal, kabızlık ve sersemlik yaygın bir şekilde görülür. Hem çocuklar hem yetişkinler için kullanılan dozları vardır. İburamin Cold ne için kullanılır sorusuna yanıt olarak soğuk algınlığı ve grip diyebiliriz. Uygun dozu doktorunuzdan alabilir, buna göre ilacı temin edebilirsiniz.

Ilaç-3

İburamin Cold’un Etki Mekanizması: Nasıl Çalışır?

İburamin Cold üst solunum yolu enfeksiyonlarında kullanılır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi 3 farklı etken maddeye sahiptir. Her birinin görevi birbirinden farklıdır. İnflamasyon giderici, burun tıkanıklığı ve alerji alanlarında en iyi şekilde etkilerini gösterir. İlacın içerisindeki etken maddeler vücut metabolizmasına katılarak gereken maddeleri damarlara bırakır ve damarlar ilacı emdikçe rahatsızlık gösteren bölgelerde iyileşme gözlenir. Ancak İburamin cold ne zaman kullanılmalı sorusuna iyi yanıt vermek gerekir. Ufak tefek soğuk algınlığı semptomlarından ziyade bir iki günde iyileşme göstermeyen semptomlarda doktora danışarak ilaca başlamak en doğrusudur.

Bunun yanı sıra İburamin Cold nasıl kullanılır sorusu da önemlidir. Bu ilacı kullanırken kullanım talimatına dikkat etmeniz gerekir. Nasıl kullanılır sorusuna da şu şekilde cevap verilebilir;

·İlacın mutlaka doktorun tavsiye ettiği dozlarda kullanmak gerekir.

·İburamin Cold ilacı portakal suyu ya da kola ile beraber kesinlikle tüketmeyin. Bu içeceklerden en az 1 saat önce ya da 1 saat sonra ilacı alın.

·İlaç kullanılan doza bağlı olarak refleksleri etkileyebilir. Bu nedenle araç ve makine kullanıyorsanız daha dikkatli olun.

·Eğer bir dozu almayı unuttuysanız ve aradan 2 saatten fazla zaman geçtiyse bir sonraki dozu bekleyin.

·İburamin Cold kısa süreli kullanıma uygundur. Uzun süreli kullanımlarda mide ve bağırsaklara zarar verebilir.

·İburamin Cold 60 yaş üstü hastalarda mide kanaması riskini arttırabilir.

Yukarıda yer alan kullanım talimatlarına dikkat ederek ilacı kullanmak en doğrusudur.

Ne Zaman İburamin Cold Kullanmalısınız? İdeal Zamanlama ve Dozaj

İburamin Cold ne zaman kullanılır sorusu sıklıkla merak edilir. Semptomlar kendini göstermeye başladığında çok fazla zaman kaybetmeden bu ilacı kullanmaya başlayabilirsiniz. Elbette ideal zaman aralığını ve uygun dozajı hekiminiz size bildirebilir. Bu ilacı kullanmak için sadece donanımlı hastanelere gitmenize gerek yoktur. Aile hekiminize de başvurarak ilacı yazdırabilirsiniz. Bunun dışında ilacın formuna göre ideal kullanım şekli aşağıdaki gibidir;

Tablet Dozu: Doktor aksini söylemediği müddetçe önerilen doz 4-6 saat aralıklarladır. 24 saat içinde kullanılacak maksimum doz 6 tablettir. Doz ayarlaması yapılırken semptomları tedavi edecek en düşük doz uygulanır. 12 yaş altı çocuklarda ve 60 yaş üstü yaşlılarda kullanıma uygun DEĞİLDİR.

Kapsül Dozu: Önerilen doz her 4-6 saatte 1-2 kapsüldür. 24 saatte maksimum 6 kapsül uygulanabilir. Yetişkinlerde ibuprofenin günlük maksimum dozu 3200 mg’dır. Doz ayarlaması yapılırken semptomlara göre minimum doz uygulanır. 12 yaş altı çocuklarda kullanıma uygun değildir.

Şurup Dozu: 6 yaşından küçük çocuklarda kullanılamaz. İlaç dozu genelde çocuğun yaşına ve ateşinin durumuna göre belirlenir. Ateş 39.2’den düşükse 5mg/kg’lık kullanılabilir. Eğer daha yüksekse doz 10 mg/kg’a çıkarılabilir. En uygun dozu doktor tarafından öğrenebilirsiniz.

Eğer gerekenden fazla İburamin Cold kullandıysanız doktorunuza veya eczanenize danışınız. Çünkü aşırı doz kullanımı santral sinir sistemine ve sindirim sistemine ciddi boyutta hasar verebilir. İburamin Cold ne için kullanılır sorusunun cevabını da en iyi şekilde eczanenizden öğrenebilirsiniz.

İburamin Cold ilacını kimler kullanamaz sorusu da merak edilen konulardan bir tanesidir. İlacın etken maddelerine alerjisi olan kişiler, hamileliğin son 3 ayında olanlar, şiddetli karaciğer hastalığı, şiddetli böbrek yetmezliği hastalığı, kroner arter hastalığı olanlar ve şiddetli kalp yetmezliği olanlar ilacı kullanamaz.                                                 

Kaynak: Haber Merkezi