Camide çektirdiği fotoğrafla gündeme gelen Eda Taşpınar hakkında başlatılan soruşturma kapsamında ifade verdi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından sosyal medya ve internet haber sitelerinde Eda Taşpınar'ın cami içerisinde çekilmiş fotoğraflarının paylaşımına ilişkin yapılan haberler nedeniyle TCK 216. maddesi kapsamında "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçundan resen soruşturma başlatıldığı açıklanmıştı.

Taşpınar öğle saatlerinde Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na geldi. İfade veren Taşpınar daha sonra adliyeden ayrıydı.

'İBADETHANE OLDUĞUNU BİLMİYORDUM'

Eda Taşpınar'ın sosyal medyada bir cami içerisinde çekilmiş fotoğraflarının paylaşımına ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca re'sen soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında adliyeye gelen Taşpınar, savcılığa verdiği ifadesinde fotoğraf çektirdiği yerin Cami olduğunu bilmeediğini söyledi.

Soruşturma kapsamında İstanbul Adliyesine gelen Eda Taşpınar'ın savcılıkta verdiği ifadesine SABAH ulaştı. Taşpınar ifadesinde 'Ben açık alanlarda sosyal medya hesabımda yayınlanmak üzere çeşitli mekanlarda fotoğraflar çektiriyorum. Sultanahmet'te bulunan otele de fotoğraf çekmek için görüşme yaptık ve anlaştık. Otele giriş yaptıktan sonra bana hazırlanmam için oda tahsis ettiler' diye konuştu.

CAMİ OLDUĞUNU ANLAMAMIŞ

Milyonlarca vatandaşın tepkisiyle karşılaşan Eda Taşpınar ifadesinin devamında iki Japon turistin fotoğraf çekildiğini bu nedenle kendisinin de çekmesinde sorun olmayacağını söyledi.

İçerisinin ibadethane olduğunu anlayamadığını ifade eden Taşpınar, 'Fotoğrafı çeken arkadaşlarda bana bu hususta bilgi vermedi. Fotoğrafı yayınlayıp sosyal medyada paylaşınca tepkiler aldım ve korkup kaldırdım. Pişmanım' dedi.

İfadesinin ardından Eda Taşpınar serbest bırakıldı.

TEPKİLER ÜZERİNE FOTOĞRAFI KALDIRMIŞTI

Eda Taşpınar, camide objektif karşısına geçmiş ve fotoğrafını "Mutlu yıllar sevgililerim" notuyla sosyal medya hesabında yayınlamıştı.

Taşpınar'ın paylaşımı, bazı sosyal medya kullanıcılarından tepki almıştı. Taşpınar, gelen tepkilerin ardından yayınladığı fotoğrafı kaldırmıştı.