YILDIRAY ÇİÇEK / TÜRKGÜN

Uzun zamandır İYİ Parti hakkında yazı yazmıyordum.  Bunun sebebini de daha önce CHP-DEM ihanetleri karşısında milletin varlığı ve geleceği yanında makul duruş sergilemeleri yüzünden olduğunu açıklamıştım. Fakat bugün yine kaleme alacağım “Pala Bıyık” için yazı yazmama kararını geçtiğimiz ay bozmuştum.

Kim bu Pala Bıyık?

İP’in hafta sonu gerçekleşecek kongresinde Genel Başkan Adayı olan Pala Bıyık…

Zaten kendisi televizyon programında da açıkladı.

İsmini bilmeyenler bir konu olduğunda “O bıyıklıyı getirin” diyorlarmış…

İP’in kongresine yönelik Genel Başkan Adaylarını değerlendirecek ve birilerini bu sebeple etkilemeye çalışacak değilim. Bugün, ömrü “MHP ve Devlet Bahçeli düşmanlığıyla” geçmiş o “Pala Bıyığın” televizyon programında MHP Lideri Devlet Bahçeli dokunulacağı vakit dünyayı yıkacağı “Hodri meydan, her kim aksi yönde hain bir mücadelenin içinde olacaksa, önce bizim bedenlerimizi çiğnemek ve toprağa gömmek durumundadır” şeklinde duyurduğu halde Anayasa’nın ilk dört maddesi konusunda attığı iftirayı değerlendireceğim.

Pala Bıyık TV100’de şu iftirayı attı:

“İYİ Parti’nin olduğu yerde Anayasa’nın başlangıç hükümlerinin, ilk dört maddesinin ve 66. maddesinin tartışıla bilmesi dahi mümkün değildir. Dolayısıyla bizim bu konudaki tavrımız o kadar net.Ama MHP ile ne yapılmak istendiğini görüyorum. Devlet Bahçeli‘ye 2021 yılında bir Anayasa taslağı hazırlatıldı ve açıklatıldı. O Anayasa taslağını takip ederseniz görürsünüz. İlk dört madde, bir madde haline getiriliyor. Stratejisi şu: Dokunulamaz olan dokunuluyor ama içeriği korunularak. Ama başka bir şey daha yapılıyor, başlangıç hükümleri değiştiriliyor”

Bilinçaltında nasıl bir MHP ve Devlet Bahçeli düşmanlığı varsa, MHP’nin en hassas olduğu Anayasa’nın ilk dört maddesi üzerinden bile böyle bir iftirayı atabiliyor. Biliyorsunuz 2017 referandumu öncesinde de “Pala Bıyık” modeli tipler aynı iftiralarla seçim propagandası yapmıştı.

Bu “Pala Bıyık” madem Anayasa’nın ilk dört maddesinde çok hassas.

CHP'nin İstanbul Milletvekili ve Anayasa komisyonu başkanı Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, CHP, İYİ Parti, Saadet ve HDP arasında hazırlanan Anayasa taslakları hakkında "Bizlerin yürüttüğü anayasa çalışmaları biraz kamuoyundan uzak durdu. Bu çalışmalar, zannediyorum önümüzdeki haftalarda kamuoyu ile paylaşılacaktır. HDP'yi de kapsayacak şekilde yapıldı. HDP'nin de olması önemliydi, bence gerekliydi" şeklindeki itirafına ne tepki göstermişti?

O taslaklarda ‘Türk’‘Türk Milleti’‘Yüce Türk Devleti’‘ölümsüz önder ve eşsiz kahraman Atatürk’‘Vatan’ kavramlar tırpanlanıyor, resmi dil Türkçe ifadesinde değişikler ön görülüyor, üniter yapı tartışmaya açılıyordu. Bunun belgeleri de yayınlandı. Bugün, Anayasa’nın ilk dört maddesi üzerinden MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli’ye bu iftirayı atan Pala Bıyık, 2019 yerel seçimlerinde CHP-HDP-İP ittifakına niye itirazı olmamıştı? İstanbul’da oyunu HDP ile birlikte Ekrem İmamoğlu gibi HDP-Demirtaş sevdalısı için mi kullandın? İmamoğlu’nu desteklemek için seferber olmayan PKK’lı kalmış mıydı?

2022 yılında Pala Bıyık altında gülüşler saçarak “Aziz Türk Milleti'nin iradesine sahip çıkmak üzere Saraçhane'deyiz.” diye Ekrem İmamoğlu gibi bir adama destek verip, şimdi bize Anayasa’nın ilk dört maddesi hassasiyeti, Türkçülük nutukları mı atıyorsun? Aklımızla alay etme bari…

MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli’ye Anayasa iftiraları attığın programda, Selçuklu coğrafyası nutukları atıp “Buralarda Mansur Yavaş’ın itibarından yararlanmalıydık” diyerek ona çeşitli güzellemeler yapıyordun. Yeni sloganın belli olmuş: “MERAL ABLAYI SAT, EKREM’E YAVAŞ’A YAT”

Hayırdır Pala Bıyık?

 “Mali özerklikten yanayım. Yerel yönetimler özerkliğini öncelikle mali özerklik yaparak belirlersiniz” diyen Mansur Yavaş’la beraber özerkliği mi kuracaksınız?

PKK’lı Demirtaş’ın özgürlüğünü “İnşallah” diye bekleyen Mansur Yavaş ile bu yolda beraber avukatlık mı yapacaksınız?

Pala Bıyık, CHP-DEM ilişkisine, Mansur ve Ekrem’in “Kent Uzlaşısına” zerre sesini çıkarmayıp, seni bu iftiraya götürecek derecede Cumhur ittifakı kini ve nefretin nedendir?

CHP’ye bu kadar yatacağını çok belli etmeseydin… Senden İttihat Terakki ruhu değil. Olsa olsa Mansur’a, Ekrem’e kapı kulu olur.

 

Editör: Haber Merkezi