İhracı istenmişti! Mahkemeden Ümit Özdağ kararı

İP'den ihracı için çalışma başlatılan Ümit Özdağ'la ilgili son dakika gelişmesi yaşandı. Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, İstanbul Milletvekili Özdağ'ın İP'den ihracına ilişkin Disiplin Kurulu kararını iptal etti.

Google Haberlere Abone ol
İhracı istenmişti! Mahkemeden Ümit Özdağ kararı
13.01.2021 13:20

Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, Ümit Özdağ'ın İyi Parti'den ihracı kararını iptal etti...

 

İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, avukatı aracılığıyla İP Disiplin Kurulu'na sevk edilmesi ve ihraç kararının Siyasi Partiler Kanunu'na aykırı olduğu gerekçesiyle Ankara Asliye Hukuk Mahkemesi'ne başvurmuştu.

Dava dilekçesinde, "Müvekkil davacının, kurucu ve milletvekili olduğu partiden ihraç edilmesi kararı, Siyasi Partiler Kanunu'na hakim olan normatif ilkelere aykırı olduğundan hukuki denetimden geçerek iptal edilmesi gayesiyle huzurdaki davanın açılması zarureti hasıl olmuştur." ifadeleri yer almıştı.

Ümit Özdağ karar için ne dedi?

Mahkeme kararının duyulmasının ardından Ümit Özdağ, sosyal medya hesabından kısa bir paylaşım yaptı. Özdağ, "Adalet yerini buldu" dedi.

Karar çıktı

Özdağ'ın, İP tarafından partiden ihraç edilmesi kararına itirazda bulunarak açtığı davanın duruşması bugün görüldü.

Disiplin Kurulu kararı iptal edildi

Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, Ümit Özdağ'ın İP'den ihracına ilişkin Disiplin Kurulu kararını iptal etti.

Özdağ için alınan ihraç kararı

İP'in kurucuları arasında yer alan ve İstanbul Milletvekili olan Özdağ, partinin İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu hakkındaki Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) ilişkin iddiaları üzerine Disiplin Kuruluna sevk edilmişti.

Disiplin Kurulu'nun 16 Kasım 2020'de aldığı kararla Özdağ, parti üyeliğinden kesin olarak ihraç edilmişti.

Yorumlar