İlave tediye ödemesi ne zaman yapılacak? 2020 ilave tediye tarihleri

Yüzbinlerce işçinin merakla beklediği ilave tediye ödemelerinin ne zaman yapılacağı belli oldu. Kamuda çalışan işçilerin ve kadroya geçen taşeron işçilerin de yararlanacağı ikramiyeler bayram öncesinde hak sahiplerinin hesabına yatmış olacak. Peki, tediye ödemesi nedir, kimlere verilir? İşte, 2020 ilave tediye tarihleri ve merak edilenler…

Google Haberlere Abone ol
İlave tediye ödemesi ne zaman yapılacak? 2020 ilave tediye tarihleri
21.05.2020 14:05

İlk taksiti 31 Ocak’ta ödenen tediyelerin ne zaman ödeneceğine dair karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre ödemelrin Cuma gününde yapılması bekleniyor. Peki, tediye ödemesi nedir, kimlere verilir nasıl? hesaplanır, ilave tediye ödemesi ne zaman yapılacak? İşte, 2020 ilave tediye tarihleri ve bilinmesi gerekenler…

İLAVE TEDİYE ÖDEMESİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Resmi Gazete'de yayımlanan tarihlerde, ödeme işlemi yapılır. 2020 yılına ilişkin tediye ödemelerinin ödeneceği tarihler ise Cumhurbaşkanı tarafından 25 Ocak 2020 tarihinde, Resmi Gazete'de yayımlandı. İşte o tarihler şöyle:

31/01/2020 Kamuda çalışan işçilerin tediye ödemesinin ilk taksitinin ödenmesi

22/05/2020 Kamuda çalışan işçilerin tediye ödemesinin ikinci taksitinin ödenmesi

23/12/2020 Yer altı maden işçilerinin tediye ödemesinin tamamının ödenmesi

TEDİYE ÖDEMESİ NEDİR? KİMLERE VERİLİR?

Tediye kelime olarak; ikramiye, ek ödenek ve para desteği anlamlarına gelir. Devletin her yıl işçilerin hizmet karşılığı olarak, 52 günden hesaplayıp vergileri düştükten sonra işçilere yaptığı ek ödemedir. 

Devlet ve devlete bağlı kurumlarda işçi statüsünde çalışan personeller bu ücretten yararlanabilir. 

Kamuda çalışan ve kadroya geçen taşeron işçilerin tediye ödemelerinin ilk taksiti Resmi Gazete'de yayımlandığı üzere 31 Ocak 2020 tarihinde ödenmişti. Brüt ücret üzerinden 13 günlük hesaplamalarla yapılan ödemenin ikinci taksitinin ise 22 Mayıs 2020 tarihinde yatırılması bekleniyor. Yer altı maden işçilerinin tediye ödemelerinin tamamı ise 23 Aralık 2020 tarihinde yapılacak.

TEDİYE ÖDEMESİ NE KADAR OLACAK? HANGİ VERGİLER KESİLİYOR?

Tediye ödemesi brüt ücret üzerinden hesaplanıyor. Mevzuatta belirtilene göre; işçinin ek mesaisi, çocuk zammı, evliliği, ayni yardım ve tatil ücretleri itibara alınmıyor. Brüt maaş üzerinden kesilen vergilerden sonra ücret yatırılıyor.

SGK primine tabi olduğu için yüzde 15 oranında sigorta primi ve yüzde 15 gelir vergisi kesintisi yapılır. Aynı zamanda tediye ödemesinde damga vergisi kesintisi de yapıldıktan sonra ortaya çıkan rakam işçilerin hesabına aktarılıyor.

 

Yorumlar